A tárlat megnyitóján Catalin Davidescu műkritikus úgy értékelte: hiánypótló lehetőség a román főváros közönsége számára közelebbről szemügyre venni a nemzetközi téren már elismert Gazdáné Olosz Ella rendkívül komplex, egyéni hangvételű, kifinomult művészetét. Elmondta: a kolozsvári Ion Andreescu főiskola textiltanszékén a szőnyegszövés művészetére specializálódott, a székelyföldi Kovászna fürdővárosban látszólag elszigetelten élő és alkotó művész az 1970-es években még nagyon jól beilleszkedett abba a romániai kortárs irányzatba, amely a normák szorításából való kitörés lehetőségeit, a művészi önkifejezés útjait kereste, a sokszor periferikusnak tekintett – üveg, fél, textilalapú – dekorációs művészetek értékeinek elismertetéséért küzdött.
Gazdáné Olosz Ella egyéni stílusát, sajátos egyensúlyát nyugat-európai múzeumi zarándoklatok hosszú sorával, majd közel-keleti, délkelet-ázsiai tanulmányutakkal alapozta meg. Ennek eredményeképpen a művész a 80-as évekre, a 90-es évek elejére tehető „érett” korszakában tudatosan és sikeresen ötvözte a népi hagyományokat a modernizmussal, a minimalizmust a rafinált részletgazdagsággal, a keleti és nyugati befolyásokat.
Gazda József, a kiállítás kurátora és a művész házastársa megköszönte a fővárosi bemutatkozási lehetőséget. Felidézte: felesége művészetének kiteljesedését nemcsak páratlan tehetsége tette lehetővé, hanem az is, hogy olyan családban nőtt fel, ahol a szövőszék a család szükségleteit kielégítő mindennapi kellékként volt jelen. Bár alkalma volt tanulmányozni és megismerni mind a nyugati, mind a keleti textilművészetet, Gazdáné Olosz Ella nem másolta le egyik irányzatot sem, hanem a látottakat „lelkén átszűrve”, ezek szintézisében, az „egyszerűség csodálatában” találta meg egyéni stílusát – mondta Gazda József, hozzátéve: büszkeséggel tölti el, hogy közelről láthatta e páratlan életműnek a születését.
Virgil Stefan Nitulescu, az MTR igazgatója köszöntőjében azt mondta: amikor meglátta Gazdáné Olosz Ella munkáit, akkor egyértelművé vált számára, hogy az Új Galéria termeit „neki találták ki”. Az intézményvezető köszönetet mondott a családnak és a Liszt Intézet bukaresti központjának, hogy – Kolkata és Újdelhi után – elhozták ezt a kiállítási anyagot Bukarestbe.
A több mint három évtizede elhunyt Gazdáné Olosz Ella életművének egy reprezentatív szeletét bemutató tárlat november 10-ig látogatható a Román Nemzeti Parasztmúzeum Új Galériájának termeiben.