A Vatikán közelében került elő Caligula kétezer éves kertje

Tudomány

Egy vízvezetéken talált felirat alapján feltételezhetjük, hogy a kert a hírhedt római császáré volt.

Építőmunkások Olaszországban kétezer éves kertre bukkantak, amely egykor Caligula római császáré volt – olvasható a Live Science honlapján. A kert a Piazza Pián készülő új felüljáró építése során került elő, travertínófalai a Rómát átszelő és a Vatikántól keletre található Tevere folyó partjára néznek.

Egy csapat régész a törmelék eltávolítása után egy ólomból készült vízvezetéket is talált, ezen a következő vésett felirat olvasható: „C(ai) Cæsaris Aug(usti) Germanici.” Kutatók megállapították, hogy a szöveg Gaius Caesar Augustus Germanicusra, ismertebb nevén Caligulára utal (a becenevet édesapja katonái ragasztották rá gyermekkorában, jelentése: kis csizma). E felfedezés miatt gondolják, hogy az újonnan talált kert a hírhedt római császárhoz tartozhatott, aki nem csupán zsarnoki és kegyetlen vezetőként maradt meg a köztudatban, de a szenátusát megalázó szadistaként is. 37-ben került trónra; négy évvel később saját őrsége, a pretoriánus gárda végzett vele.

A feltételezett tulajdonlást támogatja Alexandriai Philón jelentése a Gaius Caligulánál járt küldöttségről: a szöveg egy részlete beszámol arról, hogy Caligula egy nagy, a Tevere mentén fekvő kertben találkozott az Alexandriában élő zsidók képviselőjével.

Alessio De Cristofaro régész szerint a lelet jelentőségéhez hozzájárul, hogy a Piazza Pia ugyanazon a környéken van, ahol a Horti Agrippinae, Caligula édesanyjának, Agrippinának a kertje állt.

A már említett vízvezeték hasonlít egy, az 1900-as évek elején talált csőhöz, amelyre Iulia Augusta, Augustus második feleségének és Germanicus nagyanyjának a nevét vésték rá. A szakértők úgy vélik, a birtokot Germanicus örökölte, akitől Agrippinához, végül pedig Caligulához került.

Fotó: Kulturális Minisztérium, Olaszország