Citerásokat toboroz a Néprajzi Múzeum

Program

A hagyományos népi hangszeren ma is játszó hivatásos és amatőr pengetőket is bemutatja a Néprajzi Múzeum januárban nyíló citerakiállítása.

Citerázó legény. Kép forrása: Néprajzi Múzeum
Citerázó legény. Kép forrása: Néprajzi Múzeum

A citera az egyik leginkább elterjedt és kedvelt népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében, és ma is sokak által használt hangszer az újjáéledő népzenei mozgalmaknak köszönhetően. A citerát ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, megszólaltatása viszonylag könnyen elsajátítható volt, ezért is válhatott közkedvelt hangszerré. Már egyetlen citera muzsikája is a jó hangulat forrása volt, a múlt század közepétől széles körben elterjedő citerazenekarok pedig az együtt zenélés gyakorlatát alakították ki.

Népszerűségét bizonyítja, hogy számos magángyűjtemény mellett a Néprajzi Múzeum Hangszergyűjteményében található közel 130 citera a Kárpát-medence számos tájegységéről származik. A múzeumi citerákra épülő kiállítás a gyűjteményben található darabokon keresztül igyekszik megmutatni a hangszer sokféleségét, készítésének módjait, és zenészek segítségével szeretné citeramuzsikával is megtölteni a Néprajzi Múzeum tereit.

Az időszaki kiállítás apropóján a Néprajzi Múzeum felhívással szólítja meg a citera hangszert, a citeramuzsikát kedvelő amatőr és professzionális zenészeket, együtteseket, kamarazenekarokat, diákokat, tanárokat. Ennek célja, hogy a múzeum a 2025. január 21-én, a magyar kultúra napján nyíló citerakiállításban egy digitális térképen keresztül megmutassa a magyar nyelvterületeken jelenleg működő citerazenészek, citerazenekarok sokaságát.

A felhívás részletei itt olvashatók.