November 8. és 10. között tartják a Debreceni Irodalmi Napokat, amelynek kiemelt témája a figyelem lesz. A rendezvényen adják át az Alföld-díjat is, amelyet hárman kapnak meg: Balajthy Ágnes kritikus, irodalomtörténész, Gál Ferenc költő és Visky András költő, drámaíró.

Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere az irodalmi napok szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte: számos érdekes kísérőrendezvény egészíti ki a hagyományos programokat. Szirák Péter irodalomtörténész, a rendezvény kurátora felidézte: mai formájában ötven évvel ezelőtt, 1971-ben tartották az első irodalmi napokat, amely az első húsz évben a hatalom által szorongatott szellemi élet szabadságtágító, közösségszervező fórumává vált, az utóbbi harminc évben pedig a szakma és az avatott közönség által sokra becsült intézménnyé lett.

Az idei irodalmi napok fő témája a figyelem: mire vagyunk figyelmesek, mi irányítja magára a figyelmet, hogyan vívjuk ki mások figyelmét vagy például hogy mi a különbség a pásztázó netes figyelem és az irodalomra irányuló figyelem között – ismertette a kurátor. Hozzátette: a hagyományoknak megfelelően a rendezvény keretében adják át az Alföld-díjakat. A Debrecenben megjelenő Alföld folyóirat nívódíjait 1978 óta ítélik oda azoknak, akik szoros kapcsolatban vannak a lappal, nívós írásokkal rendszeresen publikálnak az Alföldben. Az 1978 és 2020 közötti időszakban 43 alkalommal 123 szerző 130 Alföld-díjat vehetett át, heten kétszer kapták meg az elismerést.

Az idén Balajthy Ágnes kritikus, irodalomtörténész, Gál Ferenc költő és Visky András költő, drámaíró részesül Alföld-díjban – jelentette be Szirák Péter, megjegyezve, hogy a pandémia miatt elmaradt rendezvény miatt a tavalyi kitüntetettek – Nádasdy Ádám költő, Balogh Gergő irodalomtörténész és Gerevich András költő – is most veszik át a díjat.

Pogrányi Péter programszervező a kísérőrendezvények sorából kiemelte a Szabó Magda vers-, mese- és prózamondó fesztivált, a 90 éves Debreceni Fotóklub kiállítását, illetve Subicz István grafikusművésznek, Pilinszky János születésének 100. évfordulójára rendezett Senkiföldje című kiállítását. A Méliusz Juhász Péter Könyvtárban számos könyvbemutatót is tartanak az irodalmi napokhoz kapcsolódva – tette hozzá.

Nyitókép: a Debreceni Irodalmi Napok sajtótájékoztatója. Fotó: Facebook/Miskolczi János