Rendhagyó drogprevenciós előadás és Brecht-klasszikus a Szegedi Nemzeti Színházban

Színpad

A Kék Tesla komplex színházi nevelési előadás a droghasználat veszélyeire hívja fel a figyelmet, A kaukázusi krétakör történetét a jelenbe helyezik az alkotók.

Ács Petra és Gömöri Krisztián A kaukázusi krétakör olvasópróbáján a Szegedi Nemzeti Színházban. Fotó: Tari Róbert
Ács Petra és Gömöri Krisztián A kaukázusi krétakör olvasópróbáján a Szegedi Nemzeti Színházban. Fotó: Tari Róbert

A valós történetekből építkező A Kék Tesla a Kooperáló Színházpedagógiai Alkotótér és a Szegedi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum együttműködésében készült. Az alkotók alapvetése az volt, hogy a szerhasználat csupán tünet, az okok felfejtéséhez mélyebbre kell ásni. Ez lehet unalom, szülői elhanyagolás, kortárs nyomás, kalandvágy vagy az emberi kapcsolódások, a szeretet hiánya is, amelyek mindegyike megjelenik az előadásban.

A Kék Teslát a Szegedi Nemzeti Színház balett-termében játsszák. A komplex színházi nevelési előadásban Sziládi Hajna és Kállai Ákos drámapedagógus, a Kooperáló vezetője, egyben a produkció társrendezője látható. A rendezésben tevékeny szerepe volt Tölgyfa Gergelynek, a vetítést, videóinstallációt is alkalmazó látványt Erlauer Balázs tervezte.

Eközben elkezdődtek A kaukázusi krétakör próbái a Kisszínházban. „Nagyszerű feladat Brechttel foglalkozni, mert a világban ritkán fogalmaznak meg kérdéseket az erkölccsel kapcsolatban, a Szegedi Nemzeti Színház viszont szeret morális kérdésekkel foglalkozni – az idei évad eddigi két bemutatója, az Iván, a rettentő és a My Fair Lady is komoly kérdéseket vet fel emberi mivoltunkról. Kérdéseket teszünk fel ahelyett, hogy biztos dolgokat állítanánk” – kezdte az olvasópróbát Barnák László főigazgató.

Tárnoki Márk rendező elmondta, A kaukázusi krétakör az egyik kedvenc darabja, ezért nagyon örül, hogy a szegedi csapattal közösen dolgozhat vele. A történet rávilágít arra, mennyi elképesztő körülménynek, sokszor váratlan és valószerűtlen helyzetnek kell létrejönnie ahhoz, hogy egy ilyen elképesztő és kaotikus világban az élet jól alakuljon.

Az előadás a jelenben játszódik, a mai korból táplálkozó jelmezek is ezt erősítik némi stilizációval – a cél az, hogy a látvány ne távolítsa el a történetet, amely, Brecht felvetése alapján, szuggesztíven előadva megelevenedik, a képzeletünkkel egészítve ki a látottakat. A kaukázusi krétakör bemutatója november 29-én lesz.