Miért harangoznak Kőszegen mindennap tizenegykor?

Mi, Magyarok

Zegzugos utcáival, történelmi légkörű tereivel, romantikus belső udvaraival, látnivalóival, pezsgő rendezvényeivel, közeli kirándulóhelyeivel Kőszeg az ország egyik leghangulatosabb kisvárosa.

Heroes' Tower at the historical downtown of Kőszeg at the end of Istvan Schneller Street
Fotó: Shutterstock

Műemlékei átvészelték a háborúkat, így Kőszeg Magyarország e tekintetben egyik leggazdagabb városa. Legnagyobb ilyen értékű épületegyüttese egyértelműen a Jurisics-vár, mely kívülről is szemrevaló, de belső terei hangulatát is érdemes felfedezni. Legismertebb ostroma során Jurisics Miklós és a török sereghez képest maroknyi csapata huszonöt napon keresztül hősiesen védte a várat. Emlékükre szól Kőszegen mindennap tizenegykor a harang, a történet szerint ugyanis az utolsó török katona ekkor hagyta el az erődítményt. 

A legfőbb látnivalók az óvárosban találhatók, melyet a Várkör zár körül, ez egyben a régi városfal külső vonala is. Főterén színpompás, késő barokk és klasszicista házakon sétáltathatjuk végig a tekintetünket. Talán a legszebb épület itt a neogótikus stílusú Jézus Szíve-templom 57 méter magas tornyával. A közelben érdemes megnézni a Hősök kapuját, a Patikamúzeumot az egykori Fekete Szerecseny gyógyszertár helyén és a különleges sgraffitós házat is. A hazai várépítészet egyik legszebb öröksége a Lábasház, mely az ország egyetlen dupla árkádos épülete. Ma a levéltárnak ad otthont.

A belvárosból körülbelül húszperces sétával érhető el a Szultán-domb és a Szulejmán-kilátó, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik Kőszegre. Ha már séta, semmiképp se hagyjuk ki Írottkőt, mely 882 méterével nemcsak a Kőszegi-hegység, hanem a Dunántúl, illetve Burgenland legmagasabb csúcsa is. A hegytetőn 1913-ban épült kilátó egyszerre két ország területén fekszik: Magyarország és Ausztria felől is látogatható. Az ökoturizmus kedvelőinek érdekes látnivalót kínál a cáki pincesor. Az alpokaljai kis falu műemlékileg védett nyolc zsúpfedeles pincéjével vált országszerte híressé.

A legjelentősebb Kőszeghez kapcsolódó 20. századi író Ottlik Géza, az Iskola a határon szerzője, akit megidéznek a november 14-i kőszegi Sanctum-esten. Az összművészeti programon Ughy Szabina író vezetésével léphetünk közelebb az alkotói szentélyhez, színpadi történetekhez és Ottlik életművéhez is. A rendezvény vendégei Őze Áron, Varga Ádám és Takács Katalin színművészek. Az estet az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című programsorozat keretében rendezik meg, számos egyéb szórakoztató és kulturális program mellett.

Burger Barna fotóművész
Burger Barna fotóművész

A Petőfi Irodalmi Múzeum Magyarország uniós csatlakozásának huszadik évfordulója alkalmából utazó kiállítással jeleníti meg az európai városok hangulatát, kulturális sokszínűségét. A Burger Barna A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatás egy meghatározó jelentőségű magyar fotográfus vizuális reflexiót mutatja be (uniós) európai városokkal kapcsolatban, míg az általa felkért szerzők szövegei asszociatív módon teszik teljessé a sokszólamú fotográfiai/irodalmi/szellemi/európai utazást. Ugyanebben a témában irodalmi beszélgetést is rendeznek Kőszegen november 15-én 17 órától. Dragomán György író és Fűzfa Balázs irodalomtörténész cserél eszmét utazásról, emlékekről, irodalomról és fotókról. Egy másik vándorkiállítás is érkezik a városba: az 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban című interaktív vándortárlat, melyet november 13. és 18. között tekinthetünk meg. A Magyarul Európában címet viselő kiállítás, mely húsz installációból áll, felvillantja országunk történetének sorsfordító eseményeit.

November 18-án, 19-én és 20-án délelőtt Királyok, hősök, csaták címmel történelmi pop-up képeslapot készíthetünk, ugyanezzel a címmel 19-én interaktív előadást is hallgathatunk, amely a magyar történeti festészet meghatározó alkotásain keresztül mutatja be a közös európai és magyar történelem jelentős állomásait.

Kicsit nőiesebb témával készül a Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony tablókiállítása, mely az esküvő témáján keresztül ötszáz évre visszatekintve vizsgálja a magyar társadalom házassághoz és nőkhöz fűződő viszonyát. Az utazó tárlat 22 nő sorsát mutatja be a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig.

A filmek szerelmesei számára kihagyhatatlan program kínálkozik november 17-én: az 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója című filmet fogják vetíteni, melyet közönségtalálkozó és nyereményjáték követ. A meghívott vendégek Tóth Miklós, Nagy Anikó Mária, Lukácsy György és Kővári Lajos. Színházi élményre is lesz lehetőségünk: Petőfi Sándor A helység kalapácsa című művét a Nemzeti Színház és a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójaként élvezhetjük.

A Feledi Project CAR(wo)MEN című előadása
A Feledi Project CAR(wo)MEN című előadása

Prosper Mérimée Carmen című remekműve nyomán készítette el a Nemzeti Táncszínház Tánc-tér című előadását, amelyet november 15-én tekinthet meg a közönség a Jurisics-vár lovagtermében. A Tánc-tér című programsorozat részeként mutatják be a Feledi Project művészei a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg. További részletek itt.

Magyar identitásunk, nemzeti kultúránk fontos eleme a gasztronómia, méltán vagyunk büszkék a magyar konyha remekeire, melyek közül számos hungarikumként is ismert. E kultúrkincs innovatív bemutatására vállalkozik a különleges kialakítású Gasztrobusz, amelyben november 16-án egész nap hungarikumfalatkákat kóstolhatunk.

A szervezők a gyerekekre is gondoltak, ezért lesz Mesetarisznya címmel dramatikus játékfoglalkozás Körömi Gábor és Sándor Ildikó vezetésével Benedek Elek meséi alapján. Az interaktív foglalkozáson közös játékra hívják a résztvevőket, felhasználva a magyar néphagyomány játékait, népdalokat és a drámapedagógia eszköztárát. Az Aprók Tánca gyermektáncház Kőszegen is kitárja kapuit, és várja azokat a játszani, táncolni, énekelni, népi játékokat kipróbálni, hangszereket felfedezni vágyó gyerekeket és szüleiket, akik szeretnének megismerkedni az évkörhöz tartozó ünnepek és  jeles napok szokásaival. A Hagyományok Háza mesei elemekkel átszőtt kézműves-foglalkozásra is várja a legkisebbeket és a családokat. Azt, hogy mit lehet majd elkészíteni, ide kattintva tudhatják meg. Emellett nagy méretű szabadtéri kockakirakót, óriás puzzle-t és különféle logikai-ügyességi játékokat is kipróbálhatunk a Hungarikum játéktéren november 16-án. 

Aki szereti a cirkuszt, most vissza nem térő, különleges alkalma nyílik betekinteni a kulisszák mögé. A csoda a Te kezedben van! interaktív produkció lehetőséget nyújt arra, hogy a résztvevők megtanulják a cirkuszművészet alapjait, felismerjék képességeik határait, aktívan bekapcsolódjanak az előadás folyamatába, s ezáltal egyedülálló testi és szellemi, művészi és gyakorlati ismeretekkel gazdagodjanak. 

A múzeumok különleges módon is jelen vannak a programsorozatban: országszerte rendhagyó módon találkozhatunk velük – így most Kőszegen is: ugyanis „házhoz” mennek, a kincseiket pedig hazavihetjük. Részletek itt.