Elkezdődött a Déryné Fesztivál

Kultpol

A magyar embereknek nem feltétlenül a kultúra fogyasztására, hanem a kultúra megélésére van szükségük – hangsúlyozta Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kultúráért felelős államtitkára a Déryné Fesztivál ünnepélyes megnyitóján szerdán Sátoraljaújhelyen.

Mint kifejtette, ez annyit jelent, hogy „együtt, közösségben éljük meg mindazt, amit a magyar kultúra színessége ad”. Hozzátette: amikor 2010-ben a kormányzat lehetőséget kapott a kulturális terület megújítására, Magyarország 3155 településéből több mint 2000-en már egyáltalán nem volt szakember, a művelődési házak pedig bezártak. Ebből a helyzetből kellett újraépíteni nemcsak a színházi, hanem a közművelődési, a múzeumi, a levéltári és az összes közgyűjteményi területet – mutatott rá.

Závogyán Magdolna elmondta, hálás Vidnyánszky Attilának azért, hogy 2010–2012-ben a közművelődés, a közgyűjtemény és a művészeti terület együtt gondolkodva elindította azt a fajta színházi programot, mely az „origója” a Déryné Programnak, és amelynek köszönhetően több mint háromszáz településen újraéledtek a színjátszókörök.

A 2013-as és 2014-es éveket mérföldkőnek nevezte a kultúrát tekintve. Mint mondta, olyan kezdeményezések indultak el, mint a Csoóri Sándor Program, amely bebizonyította, hogy a magyar közösségek is megélik a kultúrát. Ehhez csatlakozott a közösségi művelődés folyamata, amelyben a Déryné Programon keresztül több száz településre el tudták juttatni a „magas kultúra minőségi ellátását” – fűzte hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta, bár a jelenlegi vészterhes időszakban kevesebb forrás jut a kultúrára, a hasonló programokat meg kell erősíteni. Hozzátette,

a kormányzat a következő időszakban a Déryné Programot még inkább kiteljesíti, és ennek a szellemiségében fogja a kulturális alapszolgáltatásokat a kistelepüléseknek is megadni.

A megnyitón köszöntőt mondott Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője, aki kiemelte, hogy a fesztiválnak különös jelentősége van. Mint fogalmazott, a Déryné Fesztiválnak köszönhetően a térségbe is eljut a „magas magyar kultúra”, és a program lehetőséget ad az „újhelyieknek”, a zemplénieknek és az abaújiaknak is, hiszen az ott lakók értik és szeretik a kultúrát.

Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere elmondta, hogy az elmúlt bő két évtizedben nagy fejlődésnek indult a város, mind az ipart, a kereskedelmet, a mezőgazdaságot, az idegenforgalmat, mind a kultúrát tekintve. Hozzátette, ehhez a munkához szövetségesekre volt és van szükség, és az összefogásnak köszönhetően a város kulturális életében három éve megtörtént az áttörés, hiszen olyan fesztiválsorozat indult el Sátoraljaújhelyen, amely bárhol az országban és a határokon túl is megállná a helyét.

Kis Domonkos Márk, a Déryné Program igazgatója köszöntőjében arról beszélt, hogy a fesztivál egész éves munkájukat hivatott összefoglalni, amelynek célja, hogy színházat juttassanak el az országban minél több helyre. Hozzátette,

az idei évben Kultup Belenősz a kultúrába címen útjára indult egy program, amellyel 43 középiskolába jutottak el, és csaknem 15 ezer középiskolás diákot érnek el aktívan,

emellett húsz százalékkal nőtt azon diákok száma, akik nyitottá váltak a színházra, az előadó-művészetre és a kultúrára.

A Rákóczi Táborban csütörtökön elindítják a Kultcamp elnevezésű eseményt is, amely a Déryné Fesztivál részeként a középiskolás táborok, az előadó-művészeti versenyek és a fesztiválok életérzését hivatott összevontan átadni a diákoknak – mondta el Kis Domonkos Márk.

Nyitókép: Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára beszédet mond a Déryné Fesztivál megnyitóján Sátoraljaújhelyen 2023. július 19-én.  Fotó: Vajda János / MTI