A Művészetek Háza Veszprém 2022-ben még változatosabbá teszi kiállítási palettáját, többek között megjelenik a dizájn és az iparművészet mint új tematika. Érintkezések/Contacts című kiállításuk a kortárs textil- és ékszerművészek legfrissebb munkáit mutatja be a Dubniczay-palotában.

A kortárs ékszer funkcióját,
formavilágát, anyaghasználatát tekintve gyakran eltér a hagyományos ékszerek
jellemzőitől. A tíz kortárs ékszerművész (Ádám Krisztián, Börcsök Anna, Diriczi
Csenge, Gera Noémi, Harsány Patrícia, Jermakov Katalin, Kecskés Orsolya, Tóth
Zoltán, Ujvári-Zsiga Luca, Vékony Fanni) munkái arra ösztönzik a befogadót,
hogy újragondolja az ékszer helyét a művészettörténetben. A különböző
generációkhoz tartozó alkotók eltérő stílust képviselnek, összetett elméleti
háttérrel, sokszínű technikai megvalósítással dolgoznak. Aki kapcsolatba kerül
a kortárs ékszerekkel, egy szabad asszociációs térbe lép, ahol a saját
képzeletét működtetve értelmezheti a tárgyakat, ugyanakkor a legkülönbözőbb
kulturális és társadalmi kérdéseken is elgondolkodhat.

Ahogy a kortárs ékszer, úgy a kortárs textil is a művészi önkifejezés eszköze. A kiállításon szereplő textilművészek munkáin keresztül az utóbbi két év legújabb alkotásaiból mutattak be egy szűk válogatást. A textiltervező iparművészek (Balázs Viola, Csíkszentmihályi Réka, Horváth Evelin, Kollár Ágnes, Molnár Réka, Lőrincz V. Gabi, Pájer Emília, Regős Anna, Ruttka Andrea, Söptei Eszter, Szigeti Szilvia, Vereczkey Szilvia, Vető Márta és Zimonyi Gwendolin) együttműködésével jacquard, nyüstös, digitális nyomással készült és egyedi kivitelezésű kollekció fejlesztése valósult meg.

A textilek és ékszerek tervezésére hatással vannak a különböző művészeti ágak: a filmművészet, a zene, a képzőművészet. A művészeti ágak közötti párbeszédet felfedezhetjük a kiállításon például a ritmus, a repetitív motívumok segítségével, melyek ugyanúgy jelen vannak a textiltervezésnél, mint a zenében vagy megjelenhetnek akár az ékszereken is. A párbeszédbe bevonódik a kortárs tánc is, a megnyitón Góbi Rita táncművész improvizációját láthatják az érdeklődők.

A kiállítás különlegessége, hogy pályakezdő, feltörekvő tervezők alkotásai is megtekinthetők.

A tárlat szoros együttműködésben valósult meg a Texhibition és a Design Without Borders programsorozattal, valamint a tervek szerint ősszel kapcsolódik majd az eddig csak Budapesten megrendezett Ékszerek éjszakája rendezvénysorozathoz is.

Nyitókép: Texhibition. Forrás: Magyar Múzeumok