LUDWIG_ESTERHAZY_ART_KIALLITAS_HN_017.jpg

Ejtech & Melkovics Tamás lettek a közönség kedvencei

Ejtech & Melkovics Tamás nyerte a 2025-ös Esterházy Art Award közönségdíját!

Idén több mint négyezer szavazat érkezett a What We Believe In – Amiben hiszünk című kiállítás alkotásaira, és a verseny rendkívül szoros volt. A közönség végül az Age of String // A Fonal Kora című művet választotta kedvencének. Az alkotás arra épít, hogy a civilizáció fejlődésében a kötés, fonás, szálak használata legalább olyan jelentős, mint a kő- vagy bronzeszközök. A kő- és fémtárgyak fennmaradtak a régészet számára, de a mindennapok alapját jelentő fonalak, szálak eltűntek – holott ezek tették lehetővé az anyagok összekapcsolását, a kultúra szövetének születését.

Az installáció egyfajta kortárs „menhirként” (ősi kőtömb szimbolikus, spirituális funkcióval) jelenik meg: egy fiktív, többrétegű tér, amelyben az anyag élőként, energiával telítve mutatkozik. A munka új rítusokat teremt a technológia és a spiritualitás összefonódásán keresztül.

A szavazás során az élmezőnyben végig fej fej mellett haladtak Gáldi Vinkó Andrea és az Ejtech & Melkovics Tamás alkotásai. A közönség kedvencei közé kerültek még: Czene Márta, Gáspár Szilárd, Kanics Dorottya, Koós Gábor, Marosi Panni és Vékony Dorottya.

A díjátadó a Ludwig Múzeumban zajlott, a közönségdíjjal együtt pedig meghívás is járt a kismartoni Esterházy-kastélyban 2026 áprilisában nyíló kiállításra.

A What We Believe In – Amiben hiszünk kiállítás szeptember 14-ig látogatható, a kiállításról írt cikkünk itt olvasható. 

Ez is érdekelheti

Miben hisznek még a mai alkotók?

Az Esterházy Art Award shortlisteseinek kiállítása megmutatja, milyen jelenségek foglalkoztatják a fiatal alkotókat, és mely társadalmi kérdések érik el az ingerküszöbüket.

Esterházy Art Award: ők a kedvenceink

Az Esterházy Art Award shortlistjén szereplő művek hiteles képet festenek a fiatal magyar művészeti szcénáról.

Kihirdették az V. Esterházy-díjat

Ezer Ákos, Keresztes Zsófia és Nagy Imre az ötödik Esterházy Művészeti Díj nyertese. A független szakmai zsűri a második fordulóba huszonegy művészt választott be: a műveikből rendezett jubileumi kiállítást a nagyközönség december 15-étől 2018. január 14-éig tekintheti meg a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban.