Citta della Pieve sírrablás fotó Emanuele Antonio Minerva TPC.jpg

Azt hitték, meggazdagszanak az etruszk sírokból, most tíz év börtön várhat rájuk

Értékes etruszk műkincseket foglaltak le az olasz hatóságok a Rómától mintegy 150 kilométerre északra fekvő umbriai Città della Pievében két helyi sírrablótól, akik „amatőr módon” próbáltak túladni a leleteken.

A páros a saját földjén bukkant az etruszk sírokra – közölte Raffaele Cantone perugiai főügyész keddi sajtótájékoztatóján. A Krisztus előtti harmadik századból származó leletek, köztük nyolc urna, két szarkofág, szépségápolási kellékek, például bronztükrök és egy parfümösüveg, az olasz rendőrség műkincsekkel foglalkozó csoportja (NTPC) szerint legkevesebb nyolcmillió eurót (3,3 milliárd forintot) érhetnek.

Az egyik szarkofágban egy negyvenes éveiben járó nő teljes csontvázát találták meg. Az urnákat a rendőrségi beszámoló szerint görög mitológiai jelenetek díszítik és női alakok, akiknek száján vörös festék nyoma látszik, ékszereiken pedig aranyszínű festékmaradványok vannak.

Az ügyészség közlése szerint a tettesek „ügyetlenül, amatőr módon” akartak kapcsolatba lépni a feketepiac szereplőivel. Azt követően fogták el őket, hogy a leletek képeit feltették az internetre, hogy vevőt találjanak. Lopással és lopott árukkal való kereskedéssel vádolják őket, és akár tíz évig terjedő börtönbüntetés is kiszabható rájuk – mondta el Annamaria Grecoa, a nyomozást vezető ügyész.

Città della Pievében 2015-ben egy földműves már talált egy etruszk sírt, de miután jelentette a hatóságoknak, mintegy százezer euró (41 millió forint) jutalmat kapott. Az etruszk kultúra 2500 éve virágzott Itália középső részén, ezt követően fokozatosan beleolvadt a Római Birodalomba. Pazar síremlékek, szobrok és kerámiák maradtak fenn utánuk, de a tárgyi emlékeken kívül csak nagyon kevés írásos dokumentum maradt ránk.

Ez is érdekelheti

A magyar dínóktól az őssejtkutatásig vezet a Magyar Kultúra magazin

Milyen titkokat rejthet a DNS-állományunk? Létezik-e genetikailag meghatározható magyarság, és vajon hol kezdődik a történelmünk? És milyenek voltak a „magyar dínók”? A Magyar Kultúra magazin 2026. januári lapszáma a régmúltba tekint és őseink nyomába ered.

Mélyrepülés, örömtánc, piactér és minifesztivál – Programajánló

Hangfoglaló Minifeszt a Turbinában, kolozsvári piactér a Hagyományok Házában, kiállítás a Mártélyi Szabadiskoláról és nemzetközi konferencia a sztyeppei régészet eredményeiről – további részletek és egyéb izgalmas tippek heti programajánlónkban.

Brutálisan meggyilkolták az Árpád-házi herceget

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói által vezetett nemzetközi projektben sikeresen azonosították az Árpád- és Rurik-dinasztiába tartozó egykori macsói bán, Béla herceg maradványait – közölte november 6-án az ELTE. A vizsgálatokkal egy évszázados régészeti és történeti kérdést oldottak meg a kutatók.

Egy nőt is gyanúsítanak a louvre-beli műkincslopás miatt

Bűnrészesség gyanújával eljárás indult szombaton egy 38 éves nő ellen a louvre-beli műkincslopás ügyében. Két férfit már korábban letartóztatott a francia rendőrség. Az ellopott ékszerek még nem kerültek elő.