2004-től rendezik meg szerte a világon a hepatitisz világnapját. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a vírusok okozta krónikus májgyulladásra, a betegség kialakulásának okaira és a korai felismerés jelentőségére. A krónikus hepatitisz B vagy C fertőzés ma már mintegy félmilliárd embert érint a világon. A hepatitisz vírusfertőzés tüneteit általában nehéz felismerni. Enyhe sárgaság, fáradékonyság, gyengeség, bőrviszketés, esetleg a máj megnagyobbodása utalhat májbetegségre. A WHO sokáig alvó oroszlánnak hívta a betegséget, mivel a hepatitis C-vírusfertőzés okozta krónikus májgyulladásban szenvedők többsége nem is sejti, hogy hordozza a vírust. A világon jelenleg 200 millióra tehető a krónikus hepatitis C vírus által fertőzöttek száma. A betegség sokszor tünetmentes, kezelés nélkül lassan, évtizedek alatt súlyosbodik. Mivel a vírus a véráramba kerülve okozhat fertőzést, jelentős kockázati tényező az intravénás droghasználat, a tetoválás, a piercing, és azok a vérátömlesztések, amelyek 1992 előtt történtek. Mivel a betegséget már egy rutin laboratóriumi vizsgálat is kimutathatja, bármely ismeretlen eredetű tünet észlelésekor érdemes a háziorvoshoz fordulni. Magyarországon a vezető halálozási okok között említik a krónikus májbetegséget, évente ugyanis 6–8000 ember hal meg májzsugorban, amely döntően a hepatitiszfertőzések, valamint az alkoholos májkárosodás következménye.
Szent Pantaleon
Pantaleon kisázsiai orvos, vértanú († 305), a Tizennégy Segítőszent egyike. Olajfához kötözve fejezték le. A legenda szerint fejéből nem vér, hanem tej folyt. Az olajfa gyümölcseivel beborította holttestét. Keleten is, Nyugaton is korán tisztelik. Justinianus bizánci császár Konstantinápolyban hatalmas templomot épít e megalomartyr tiszteletére. Rómában már a S. Maria Antiqua archaikus freskóin feltűnik, Köln városában pedig a X. században bencés apátság választotta védőszentjéül. Pantaleon tiszteletével hazánkban is már az Árpád-korban találkozunk. Ünnepét legtöbb misekönyvünk számontartja. Balogh Albin véleménye szerint országunkon át a Szentföldre iparkodó német, rajnavidéki zarándokok ismertették meg népünkkel. Nyomatékosan számba kell azonban vennünk a keleti egyház hatását is. Egy 1329-ből származó oklevél úgy tudja, hogy a Szent Pantaleon-kolostorban valamikor moniales graecales, vagyis görög apácák éltek. A XIII. században már apátságként emlegetik (1238) a Duna szigetén (in insula Danubii), amely a mai Dunapentele közelében állhatott. Emlékeztetünk még a közeli Sárpentele falura is. Sajnos, egyiknek sem Pantaleon az újabb barokk patrociniuma. Pentele egyébként a Pantaleon magyar származéka. Alakváltozata a Petelei családnévben él. Pantaleon táblaképével találkozunk Bártfa (1500), Kisszeben (Sabinov, 1520), és Ludrófalva (Ludrová, 1510) szárnyasoltárain a Tizennégy Segítőszent társaságában. Biztos, hogy ez a kultusz nem egyenes folytatása Pantaleon Arpád-kori tiszteletének, Itt már újabb jámborsági áramlattal van dolgunk: Pantaleon közbenjárását fejfájás, szoptatási fájdalmak és jószágvész esetén tartották foganatosnak.
1794-ben Párizsban lefejezték a jakobinus diktatúra vezetőit, Maximilien de Robespierre-t, Louis-Antoine de Saint-Justöt és húsz társukat, ezzel véget ért a nagy terror időszaka, a francia forradalom konszolidáltabb szakaszába lépett.
A képen Robespierre kivégzése. Fotó: Collection Roger-Viollet / Roger-Viollet via AFP
Július 28-án történt
1770 Mária Terézia királynő engedélyezte, hogy a diósgyőri uradalom területén vasgyár létesüljön, innentől számítható a diósgyőri kohászat.
1794 Párizsban lefejezték a jakobinus diktatúra vezetőit, Maximilien de Robespierre-t, Louis-Antoine de Saint-Justöt és 20 társukat, ezzel véget ért a nagy terror időszaka, a francia forradalom konszolidáltabb szakaszába lépett.
1821 Kikiáltották az addig spanyol gyarmat Peru függetlenségét, ez a nap a dél-amerikai ország nemzeti ünnepe.
1849 A szabadságharc végén az országgyűlés kimondta a magyarországi zsidóság egyenjogúságát.
1914 Egy hónappal a szarajevói merénylet után az Osztrák-Magyar Monarchia hadat üzent Szerbiának, kitört az első világháború.
1951 Az ENSZ égisze alatt elfogadták a menekültek jogállásáról szóló genfi menekültügyi konvenciót.
Ma van Szent Pantaleon ünnepe.
Pantaleon kisázsiai orvos, vértanú († 305), a Tizennégy Segítőszent egyike. Olajfához kötözve fejezték le. A legenda szerint fejéből nem vér, hanem tej folyt. Az olajfa gyümölcseivel beborította holttestét. Pantaleon tiszteletével hazánkban is már az Árpád-korban találkozunk. Ünnepét legtöbb misekönyvünk számontartja, Balogh Albin véleménye szerint országunkon át a Szentföldre iparkodó német, rajna-vidéki zarándokok ismertették meg népünkkel. Nyomatékosan számba kell azonban vennünk a keleti egyház hatását is. Egy 1329-ből származó oklevél úgy tudja, hogy a Szent Pantaleon-kolostorban valamikor moniales graecales, vagyis görög apácák éltek. A XIII. században már apátságként emlegetik (1238) a Duna szigetén (in insula Danubii), amely a mai Dunapentele közelében állhatott. Emlékeztetünk még a közeli Sárpentele falura is. Sajnos egyiknek sem Pantaleon az újabb barokk patrociniuma. Pentele egyébként a Pantaleon magyar származéka. Alakváltozata a Petelei családnévben él. Pantaleon táblaképével találkozunk Bártfa (1500), Kisszeben (Sabinov, 1520) és Ludrófalva (Ludrová, 1510) szárnyasoltárain a Tizennégy Segítőszent társaságában. Biztos, hogy ez a kultusz nem egyenes folytatása Pantaleon Árpád-kori tiszteletének. Itt már újabb jámborsági áramlattal van dolgunk: Pantaleon közbenjárását fejfájás, szoptatási fájdalmak és jószágvész esetén tartották foganatosnak.
Részlet Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumából. Forrás: OSZK
Július 28-án született
1804 Ludwig Andreas Feuerbach német filozófus
1866 Beatrix Potter angol írónő, illusztrátor
1887 Marcel Duchamp francia festő, képzőművész
1909 Aenne Burda német lapkiadó, a világhírű divatlap alapítója
1913 Szőllősy Klára József Attila-díjas író, műfordító
1919 Bálint György (Bálint gazda) kertészmérnök
1923 Örvös Lajos író, költő, műfordító
1941 Riccardo Muti olasz karmester
1943 Richard Wtight brit rockzenész, a Pink Floyd billentyűse
1943 Mike Bloomfield amerikai bluesgitáros
1958 Tóth Tahi Máté Jászai Mari-díjas színművész
1958 Július Gyula Munkácsy Mihály-díjas képzőművész
1973 László Noémi József Attila-díjas költő műfordító (itt beszélgettünk vele)
Július 28-án halt meg
1655 Cyrano de Bergerac francia író, katona, alakját Rostand drámája tette világhírűvé
1741 Antonio Vivaldi olasz zeneszerző és hegedűművész
1750 Johann Sebastian Bach német zeneszerző, orgonista, a zenetörténet egyik legnagyobb lángelméje
1907 Törley József pezsgőgyáros
1980 Rényi Tamás Balázs Béla-díjas forgatókönyvíró, filmrendező, érdemes művész
1983 Ferenczy György zongoraművész, érdemes művész