Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

Assisi Szent Klára

SZENT KLÁRA (Assisi, 1193/94. január 20. vagy július 16. – San Damiano-kolostor, 1253. augusztus 11.) 1210-ben hallotta Assisi Szent Ferencet prédikálni a dóm mellett. Szavai, amelyekkel a megfeszített Krisztus radikális követéséről beszélt, megindították Klárát. Szent Ferenchez fordult tanácsért, hogy mit kell tennie, aki azt tanácsolta, hogy virágvasárnap ünnepi öltözékben menjen a székesegyházba misére. A püspök, akit értesítettek Klára tervéről, egy megszentelt pálmaágat adott Klárának, jelezve ezzel, hogy hozzájárul kolostorba vonulásához. Klára tudta, hogy családja ellenezni fogja tervét, ezért megszökött. Letette minden ékességét és magára öltötte a bűnbánók szürke ruháját, fátylát és derekára kötötte a bűnbánat kötelét. A rokonok azonban akár erőszakkal is vissza akarták vinni Klárát a városba. A meddő vitának Klára vetett véget: egyik kezével megragadta az oltárterítőt – ezzel menedékjogot kért a templomtól –, másik kezével lekapta fejéről a kendőt, hogy a rokonok láthassák kopaszra nyírt fejét. A rokonok ebből megtudták, hogy Klára szándéka visszavonhatatlan. Hogy elkerülje rokonai további zaklatását, a San Agnelo-kolostorba menekült, ahova húga, Ágnes is követte. Ferenc úgy határozott, hogy az Assisi melletti San Damiano-kápolna mellett telepíti le őket, itt alakult meg a ferences apácák első kolostora, melynek egészen haláláig Klára volt a lelki anyja. 1244-től ágyban fekvő beteg volt. IV. Ince pápa két alkalommal is felkereste. Amikor Klára 1253-ban meghalt, a pápa bíborosaival együtt eljött a temetésére.
Assisi Szent Klárát 1255. augusztus 15-én avatták szentté. Ünnepét azonnal felvették a római naptárba, augusztus 12. napjára. 1969-től augusztus 11-én ünnepeljük.

Bláthy Ottó Titusz születésnapja – 1860

A zseniális feltaláló, a magyar elektrotechnika úttörője, BLÁTHY OTTÓ TITUSZ (Tata, 1860. augusztus 11. – Budapest, 1939. szeptember 26.) a bécsi egyetemen szerzett gépészmérnöki oklevelet. 1883-ban lépett a Ganz gyár alkalmazásába és ahhoz egész pályafutása alatt hű maradt. Akkoriban még nem tanítottak elektrotechnikát a műszaki egyetemeken, Bláthy tudását önképzéssel szerezte. Hamarosan felismerte az Ohm-törvény gyakorlati alkalmazásának módját. Ő volt az első, aki mágneses görbék segítségével mágneses köröket tudott méretezni. Ennek alapján 1883-ban átalakította a Ganz gyár egyenáramú gépeinek pólusait, ezáltal megnövelte teljesítményüket. Felismerte a villamos gépek hőleadásának törvényszerűségeit is. Első szabadalma önműködő higanyos feszültségszabályozóra vonatkozott, amelyet később a generátor-gyártásban alkalmazott.
1884-85-ben a gyár három mérnöke, Bláthy, Déri Miksa és Zipernowsky Károly új áramelosztási rendszert dolgozott ki, amely a transzformátornak elnevezett indukciós készülékek alkalmazásán alapult. A Bláthy javaslatára zárt vasmaggal készülő transzformátorok a korabeli elektrotechnika csúcsteljesítményének számítottak.
Bláthy több, mint száz szabadalma főleg a villamos gépek, transzformátorok és készülékek gyártásának területére vonatkozik. A transzformátorrendszeren alapuló első nagyobb villamos erőmű a római Cerchi volt. Itt működtek először a világon, 1886-ban, Bláthy javaslatára váltakozó áramú generátorok egymással párhuzamosan kapcsolva. Ez volt továbbá az első eset az elektrotechnika történetében, amikor vízierőmű és gőzerőmű egyszerre táplált egy nagyobb villamos hálózatot.
1889-ben hozták forgalomba szabadalmazott indukciós fogyasztásmérőit – a mai „villanyórák” is lényegében ugyanilyen szerkezetűek.
Bláthy számos olyan elvi és gyakorlati eredményt ért el, amelyek révén a Ganz gyár géptípusai évtizedekig a világ élvonalát képviselték. Vízturbinás generátorok állórészében alkalmazott tekercselési megoldásáért az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert. Kandó Kálmán 1931-ben bekövetkezett halála után ő dolgozta át és fejezte be a Kandó-mozdonyok fázisváltójának konstrukcióját.
Bláthy hatalmas alkotó teljesítménye bámulatos emlékező tehetségén, kimagasló nyelvtudásán, kivételes fejszámoló képességén, valamint gyors áttekintő- és problémamegoldó készségén alapult. Tiszteletbeli doktora volt a budapesti és bécsi egyetemnek, az MTA pedig tiszteletbeli tagjává választotta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Neogrády Sándor születésnapja – 1894

NEOGRÁDY SÁNDOR, (Újpest, 1894. augusztus 11. – Budapest, 1966. december 30.): repülős, térképész, az ún. légirégészeti kutatások magyarországi kezrdeményezője. Az I. világháborúban hivatásos katonai repülő, légi megfigyelő volt. 1919-ben a hadügyi népbiztosság térképező csoportjánál szolgált, melyből a Honvéd Térképészeti Intézet alakult. Ennek keretében a mindennapi térképészeti feladatokon túl a Magyar Nemzeti Múzeum régészeti osztályával működött együtt. Régészeti vonatkozású légi felvételeivel nemzetközi viszonylatban is kezdeményező munkát végzett. 1938 után a repüléstől visszavonult.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Augusztus 11-én történt

1926-ban ezen a napon avatták fel a budapesti Császár Uszodát, amely Hajós Alfréd tervei alapján készült. Helyén 1997. július 17-én nyílt meg az új uszoda.

1798 Debrecen első ismert hivatásos színielőadását a Wesselényi-féle társulat tartotta, amikor Kotzebue A szerelem gyermeke című érzékenyjátékát adták elő.
1849 Kossuth Lajos lemondott a kormányzóelnöki tisztségről, egyúttal bejelentette a kormány lemondását.
1877 Asaph Hall amerikai csillagász felfedezte a Mars kisebb holdját, a Deimost, majd augusztus 17-én a nagyobbat, a Phobost.
1962 Föld körüli pályára bocsátották a szovjet Vosztok-3 űrhajót, majd 12-én a Vosztok-4-et, amelyek először hajtottak végre páros űrrepülést.
2000 Oroszországból hazaérkezett Budapestre a Tamás András néven megismert utolsó magyar hadifogoly. A kutatások alapján kiderült, hogy valódi neve: Toma András.
2017 Az Egyesült Államokban, a Virginia állambeli Charlottesville városában az úgynevezett alt-right vagy alternatív jobboldal egyik szélsőséges csoportosulása tüntetést szervezett a polgárháború déli főparancsnoka, Robert Lee tábornok szobrának eltávolítása ellen. A rendezvényen baloldali ellentüntetők jelentek meg, és elszabadultak az indulatok. A kirobbant összecsapásoknak húsznál több sérültje volt, egy nő pedig életét vesztette, amikor egy szélsőjobboldali fehér fajvédő autójával szándékosan a tömegbe hajtott; a városban rendkívüli állapotot kellett kihirdetni.
2021 A szudáni kormány bejelentette, hogy átadják a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) Omar el-Besír korábbi elnököt, aki ellen a 2003-ban kirobbant dárfúri konfliktusban betöltött szerepe miatt 2008-ban emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt adtak ki elfogatóparancsot. (A dárfúri konfliktusban 300 ezer ember halt meg, és csaknem 2,5 millióan váltak földönfutóvá.)

Augusztus 11-én született:

1833 Eisele József kazángyáros, a magyar gyáripar egyik fejlesztője
1843 Szontágh Miklós orvos, botanikus, balneológus
1858 Christiaan Eijkman Nobel-díjas holland orvos, fiziológus, bakteriológus
1871 Heltai Jenő Kossuth-díjas író, drámaíró, költő, újságíró
1903 Mikus Sándor kétszeres Kossuth-díjas szobrász, érdemes és kiváló művész
1933 Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karmester, a nemzet művésze, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának tiszteletbeli örökös főzeneigazgatója
1948 Jan Palach cseh egyetemista, aki 1969. január 16-án felgyújtotta magát a prágai Nemzeti Múzeum épülete előtt, hogy tiltakozásra ösztönözze a lakosságot Csehszlovákia szovjet megszállása ellen
1949 Földi Péter Kossuth-, Munkácsy Mihály- és Prima Primissima díjas festő, érdemes művész, a nemzet művésze
1968 Bozsik Yvette Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész
1973 G. Erdélyi Hermina Jászai Mari-díjas vajdasági színésznő

Augusztus 11-én halt meg:

1972 Max Theiler Nobel-díjas dél-afrikai származású amerikai orvos és virológus, a sárgaláz leküzdője
1985 Drapál János, az első nemzetközileg ismert magyar motorkerékpáros
1988 Jean-Pierre Ponnelle francia díszlettervező és operarendező
1993 Szabó József ügyvéd, politikus, az amerikai magyarság egyik kiemelkedő személyisége
2013 Temes Judit olimpiai bajnok úszó, orvos, patológus
2014 Robin Williams Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai komikus, színész, rendező, producer
2018 Kerényi Imre Kossuth- és Jászai Mari-díjas színházi rendező, érdemes és kiváló művész

A képen a Császár Uszoda 1933-ban. Forrás: Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum.

#eztörténtma