Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Szeptember 13. – szerencsétlen nap
A szeptember a régi római naptárban a hetedik hónap volt („septem” = hét), s ezt a nevét megtartotta akkor is, amikor már a kilencedikké lépett elő. E hónap (a hetedik hónap) 13-ik napja különösen szerencsétlen hírű volt a régi Rómában, ami ellen csak úgy lehetett védekezni, hogy az ember szöget vert a falba. Nálunk, Magyarországon főként szeptember utolsó napjának van rossz híre a nép között: ezen a napon nem ajánlatos vetni, mert akkor a vetés zöld marad és nem érik be.
Emlékezzünk meg ezzel kapcsolatban magának a „septem” szónak az eredetéről. A rómaiak a görögöktől vették át a hetes szám (hepta) nevét. Ez a görög hetes szó pedig a „hepo” igéből eredt, amelynek jelentése: „követni”, „ujjal rámutatva követni, üldözni valakit”. Amikor ugyanis még az ujjakkal való számlálás dívott a görögöknél, az egyet a bal kéz hüvelykénél kezdték, ötös volt a bal kéz kisujja; a jobb kéz hüvelyke volt a hatos szám, s így a jobb kéz mutatóujja lett a hetes. Ezzel a mutatóujjal, a heptával lehetett valakit megigézni, rámutatva őt követni, üldözni. A hetes számjegy tehát voltaképpen azt jelenti, amire „rámutatunk”, amit az' ujjunkkal „követünk”, „üldözünk”

Supka Géza: Kalandozás a kalendáriumban és más érdekességek (részlet)

A világ első nemzetközi műszaki-tudományos konferenciája illetve egyesületének megalakulása – 1786

A selmecbányai Szklenó-fürdőn 1786 szeptemberében tartották a világ első nemzetközi műszaki-tudományos (bányászati-kohászati) konferenciáját, melynek legfőbb célja a Born Ignác által kifejlesztett új nemesfém kinyerési eljárás bemutatása volt. A foncsorozási, amalgámozási eljárás során az arany és ezüst érceikből való, higannyal történő kivonását az addig ismert módszereknél gazdaságosabban lehetett megoldani. Born a bécsi laboratóriumi kisérletek lefolytatása után a félüzemi próbákat a Szklenón épített kohóban hajtotta végre; ezért választották ezt a települést a konferencia helyszínéül. A nagy érdeklődésre jellemző, hogy nyolc országból 27 szakember gyűlt össze az új eljárás helyszíni tanulmányozására. Born az új kohászati eljárást a még ugyanazon évben megjelent, Ueber das Anquicken der gold- und silberhaltigen Erze, Rohsteine, Schwarzkufer und Hüttenspeise című, legjelentősebbnek tartott művében ismertette. A konferencián Born javaslatára megalapították a „Societat der Bergbau-Kunde” bányászati társaságot, mely az első nemzetközi tudományos szakegyesületnek tekinthető. A szervezet az európai országokon kívül Amerikára is kiterjedt; tagjai között olyan hírességeket találunk, mint Lavoisier, Goethe és James Watt. A társaság működésének célját így határozta meg: „Mindent összegyűjteni, ami a legtágabb értelemben hasznos a bányászat számára és az ismereteket közölni a tagokkal, hogy azokat saját országukban és az emberiség javára mindenütt hasznosíthassák.”

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Világhíres magyarok, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Szent Egyed

Vadak védőpajzsa
Egyed (latin Aegidius, francia Gilles, angol Giles) a középkor népszerű szentje. Való életéről keveset tudunk. Görög származású bencés rendi szerzetes volt, aki Provence-ban, Arles környékén remetéskedett, majd ugyanitt monostort alapított, amelynek ő volt első apátja (†725 körül). Nálunk és Angliában különösképp kedvelték, mindkét országban sok templomot és monostort szenteltek neki, így hazánkban a Szent László alapította somogyvári apátságot (1091), és a garamszentbenedeki apátság plébániatemplomát (1209), hogy csak a híresebbeket említsük.
(…)
Egyed a tizennégy segítőszent egyike, elsősorban a koldusok, a nyomorékok és leprások védőszentje volt, de – s ez már legismertebb legendájával kapcsolatos – a szoptató anyák is kérték közbenjárását.
(…)
Legendáját a Legenda Aurea tette ismertté. Eszerint a szent egy erdei barlangba húzódva remetéskedett, ahol egy szarvastehén táplálta tejével. Egyszer a király arrafelé vadászott. A vadásztársaság felverte és üldözőbe vette Egyed szarvasát. Az állat a remete barlangjába menekült. Ott az utána lőtt nyíl a szentet találta el. Egy változat szerint a nyíl-vessző megölte, egy másik szerint csupán megálljt intő kezét fúrta át.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium

A II. világháború kitörésének emléknapja

1939. szeptember 1-jén Németország megtámadta Lengyelországot, s ezzel elkezdődött A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ, amely mind méreteiben, mind veszteségeiben, mind máig tartó hatásaiban többszörösen meghaladta az elsőt. A hat évig tartó háború közel 60 millió embert pusztított el.

Iskolakezdés – tanévnyitó

Szeptember elseje az iskolakezdés napja, ekkor kezdődik az új tanév, de az előkészületeket már augusztusban elkezdik. A tanárok szabadsága augusztus közepén lejár, hiszen számos teendőjük van az iskolaév kezdete előtt: az órarend összeállítása, az éves feladatok összehangolása, a tanítás technikai hátterének biztosítása, ellenőrzése. Az iskolások eközben a tanszerek vásárlásával készülnek az új tanévre.

Hajnal Antal születésnapja – 1838

HAJNAL ANTAL (Makó, 1838. szeptember 1. – Fiume, 1907. január 17.) Makón született neves református lelkész, tanár fiaként. 1859-ben szerzett diplomát a budai Műegyetemen; a kiegyezésig szűkebb hazájában, Békésben dolgozott a vármegye alkalmazottjaként. 1867-ben lépett állami szolgálatba, 1873-ban már a Közmunka és Közlekedésügyi Minisztérium főmérnöke. Folyószabályozási ügyek mellett a vasúti közlekedési hálózat fejlesztésével foglalkozott, majd megtalálta a neki legmegfelelőbb szakterületet: az egyetlen magyar fennhatóság alá tartozó tengeri kikötő, Fiume karbantartója, fejlesztője lett. A kikötőnek nagyon jelentős szerepe volt a magyar mezőgazdasági termékek, elsősorban a gabona és liszt kiszállításában, de komoly kapacitásbővítésre a déligyümölcs-behozatal miatt is szükség volt. 1884-ben a magyar kormány Hajnal Antal terveit fogadta el a kikötő bővítésére és annak megvalósításával is az addigra európai tanulmányútjai révén jelentős tapasztalatra szert tett mérnököt bízta meg. Ezzel a munkával kapcsolatos Hajnal Antal szakirodalmi főműve, a Fiume és kikötője, amely a fejlesztés részletes elvi és gyakorlati programját tartalmazza. A hatalmas volumenű munka több, mint húsz évig tartott. Hajnal Antal tevékenysége a Baross Gábor által alapított, a kikötőépítészeti hivatal és a tengerészeti hatóság összevonásával létrejött új, széles hatáskörű hivatal vezetőjeként az egész, Magyarországhoz tartozó tengerpart kikötőépítési és fenntartási munkáira kiterjedt.
Hajnal Antal aktívan részt vett a Magyar Mérnök és Építész Egylet munkájában, amelynek egyik alapító tagja volt, továbbá a fiumei Vöröskereszt szervezet kiépítésében, és tiszteletet vívott ki önfeláldozó tevékenységével az 1885-ös kolerajárvány megfékezésében.
Hajnal Antal 1907. január 17-én hunyt el Fiuméban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988.)

Ez az oldal a Magyar Szabadalmi Hivatallal együttműködésben készült.

Kövesligethy Radó születésnapja – 1862

KÖVESLIGETHY RADÓ (Verona, 1862. szeptember 1. – Budapest, 1934. október 11.) csillagász. Már pozsonyi középiskolás évei alatt új módszert dolgozott ki az állócsillagok parallaxisának kimutatására. A bécsi egyetemen matematikát, fizikát és csillagászatot hallgatott, doktori oklevelet szerzett, majd a bécsi csillagvizsgáló asszisztense lett. Itt figyelt fel rá Konkoly-Thege Miklós és meghívta ógyallai csillagvizsgálójába obszervátornak. Később a pesti Tudományegyetemen Eötvös Loránd tanársegédje lett, 1889-től pedig a kozmográfia és a geofizika magántanára. Közben 1899 és 1903 között ellátta az ógyallai obszervatórium aligazgatói teendőit is.
Munkásságának első szakasza az elméleti csillagfizikai kutatások jegyében telt. Elsőnek sikerült reális értékeket kapnia a színképintenzitás eloszlásának méréséből a csillagok felszíni hőmérsékletére. Ógyallán részt vett az égi egyenlítőtől délre elhelyezkedő csillagok színképkatalógusának összeállításában. Tervezett spektrálfotométert, megkezdte a csillagok fényességmérését.
A gyakorlati tevékenységekben is jeleskedett: megszervezte a budapesti, fiumei, kolozsvári, ungvári, kalocsai, kecskeméti és ógyallai állomásokból álló hazai szeizmológiai hálózatot. Mint a Nemzetközi Földrengési Szövetség örökös főtitkára, a világ szeizmológiai kutatásait egy évtizeden át Budapestről irányította. Ebben különösen hasznára vált imponáló nyelvtudása: hat nyelven – magyarul, németül, angolul, olaszul, franciául és latinul – fogalmazta meg tudományos értekezéseit. 1906-ban megalapította a Magyar Földrengési Számoló Intézetet és az egyetemi földrengési obszervatóriumot.
A földrengéskutatás terén a hálózatfejlesztésen kívül elméleti kutatásokat is végzett. 1906-ban hipocentrum meghatározási formulát dolgozott ki, melyet a jelenlegi szeizmológiai irodalom is az ő neve alatt említ. Foglalkozott a földrengés előrejelzés lehetőségeivel; felvetette, hogy mérni kell a feszültség alatt levő kőzetben terjedő hullámok sebességét.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon.)

Krausz Lajos születésnapja – 1844

KRAUSZ LAJOS (Budapest, 1844, szeptember 1. – Budapest, 1905. április 13.): gyáros, földbirtokos. 1870-ben átvette atyja, maláta- és szeszgyárának (Krausz-Mayer) vezetését. 1873-tól a fővárosi törvényhatósági bizottság tagja. 1884-től két cikluson át szabadelvű párti országgyűlési képviselő. Részt vett a Gizella Gőzmalom alapításában (Krausz-Mayer és fiai néven), és 1887-től személyesen irányította. 1902-től haláláig elnöke a budapesti nagymalmok kartellszervezetének, a Fővárosi Malomegyesületnek. Irányító szerepet töltött be az Országos Iparegyesületben, a Gyáriparosok Országos Szövetségének (GYOSZ) ügyvivő igazgatóságában, tőzsdetanácsos a Budapesti Áru- és Értéktőzsdénél.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1994. MTESZ)

Veress Ferenc születésnapja – 1832

VERESS FERENC (Kolozsvár, 1832. szeptember 1. – Kolozsvár, 1916. április 3.) műszaki alkotó, egyetemi tanár. 1881-től a kolozsvári tudományegyetemen a fényképészet előadó tanára volt. Ő a színes fényképezés egyik úttörője, amit az 1889-es párizsi világkiállításon bemutatott, s nagy sikerrel fogadott képei is igazolnak. 1882-ben ő indította meg Kolozsvárott a Fényképészeti Lapok című periodikát.
A fényképek múzeumi elhelyezésének gondolatát ő vetette fel először, az 1862-es az Ország Tükre című lap hasábjain. Munkásságának 1993-ban a kecskeméti Fotográfiai Múzeum munkatársai állítottak emléket.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudománytörténeti Intézet MATI; Magyar Fotográfiai Múzeum MFM)

A Pest–Szolnok vasútvonal megnyitása – 1847

A rövid életű Magyar Középponti Vasúti Társaság az ország második vasútvonalát az 1846. július 15-én üzembe helyezett első, pest-váci vonal elkészülte után alig több mint egy évvel nyitotta meg. Az Nyugati Pályaudvarról indult két gőzvontatású szerelvényt a szolnoki Tisza-pályaudvaron ünneplő tömeg fogadta. Az ünnepi beszédet Kossuth Lajos mondta el, a rendezvényen részt vett Széchenyi István is. Petőfi már 1847-ben végigutazott a Szolnokig megnyitott vonalon. Ez az utazás ihlette a „Vasuton” című vers megírására.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ /Suba Gábor)

Szeptember 1-jén történt

Ma van Pécs napja annak emlékére, hogy V. Orbán pápa 1367. szeptember 1-jei dátummal küldte meg oklevelét, amely egyetem alapítását engedélyezte a városban.

Ma van a magyar felsőoktatás napja is.

Szeptember 1-jén történt:

1367 V. Orbán pápa jóváhagyta Nagy Lajos királynak a pécsi egyetem alapításáról szóló oklevelét.
1784 Párizsban megnyílt a világ első, vak gyermekeknek szervezett intézete és iskolája.
1810 A párizsi Opéra Comique-ban bemutatták Luigi Cherubini Le Crescendo című operáját.
1859 Üzembe helyezték az első Pullman típusú vasúti hálókocsit.
1872 Budapesten megalapítják az Magyar Iparművészeti Múzeumot.
1923 A Tokiót és Jokohamát megrázó 7,9–8,2-es erősségű földrengés és az azt követő tűzvész és szökőár csaknem 143 ezer ember halálát okozta.
1939 A fasiszta Németország Lengyelország elleni támadásával megkezdődött a II. világháború, amely 1945. szeptember 2-án ért véget.
1949 A finomliszt kivételével megszűnt a második világháború alatt bevezetett élelmiszerjegy-rendszer Magyarországon.
1963 Húsz magyar nyelv és irodalom szakos hallgató kezdte meg tanulmányait az Ungvári Állami Egyetem Magyar Tagozatán (2000-től Ungvári Nemzeti Egyetem).
1969 Líbiában Moamer el-Kadhafi százados vezetésével katonatisztek megdöntötték a korrupt monarchiát és kikiáltották a köztársaságot.
1981 Magyarországon bevezették a diákigazolványt.
1983 Szahalin szigete fölött egy szovjet MIG vadászgép lelőtte a dél-koreai légitársaság kémrepülőgépnek nézett Boeing-747-es utasszállító gépét, 269 ember meghalt.
1994 Észak-Írországban életbe lépett a brit kormány ellen évtizedekig harcoló Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) által meghirdetett tűzszünet.
2004 Az Oroszországhoz tartozó észak-oszétiai Beszlan városában mintegy harminc muszlim fegyveres elfoglalt egy iskolát. A három napig tartó túszdráma balul sikerült mentőakcióval ért véget, amelyben 335 ember, többségük iskolás gyermek vesztette életét.

Szeptember 1-jén született:

1453 Gonzalo Fernández de Córdoba y Enríquez de Aguilar spanyol hadvezér, kora „a nagy kapitány” néven emlegette
1653 Johann Pachelbel német zeneszerző és orgonaművész
1798 Gyulay Ferenc császári és királyi táborszernagy, osztrák hadügyminiszter
1838 Hajnal Antal mérnök, a fiumei kikötő tervezője és építője
1878 Tullio Serafin olasz karmester, a La Scala zenei igazgatója 1909–1918 között
1883 Gsell János vegyész és orvos, úttörő munkát végzett a szerves gyökcsoportok analízis rendszerének kidolgozásában
1903 Hamza Dezső Ákos festőművész, filmrendező
1903 Kemény János romániai magyar író, irodalomszervező, színházigazgató
1923 Rocky Marciano amerikai nehézsúlyú ökölvívó, az egyetlen profi világbajnok, aki veretlenül vonult vissza
1923 Szabadváry Ferenc Széchenyi-díjas vegyészmérnök, tudománytörténész
1933 Conway Twitty amerikai country-, western- és rockzenész
1938 Szily Géza Munkácsy Mihály-díjas festőművész

Szeptember 1-jén halt meg:

1693 Laurent Cassegrain francia katolikus pap, a napjainkban is használt kéttükrös, hajlított fénymenetű reflektor, a Cassegrain-reflektor feltalálója
1868 Gyulay Ferenc császári és királyi táborszernagy, osztrák hadügyminiszter
1958 Szoboszlay Aladár pécskai római katolikus pap, mártír
1968 Gábor Jenő festőművész, grafikus
1973 Demjén Attila Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1983 Marék Antal orvos, író, irodalomtörténész
1988 Luis Walter Alvarez Nobel-díjas amerikai fizikus
1993 Erdélyi Miklós Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester, érdemes és kiváló művész
2008 Thomas J. Bata cseh-kanadai cipőgyáros, a „cipőkirály”
2013 Csernai Pál labdarúgó, a Bayern München történetének egyik legsikeresebb külföldi edzője
2018 Spindler Béla Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész

A képen a pécsi Jézus Szíve templom, mellette a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának épülete. Fotó: MTI / Vasvári Tamás

#eztörténtma