
Aranyszájú Szent János
ARANYSZÁJÚ SZENT JÁNOS (Antiochia, 344–347 között – Komana, 407. szeptember 14.) tizennyolc éves volt, amikor megkeresztelkedett. Lemondott a világi karrierről és el akart vonulni a remeték közé a pusztába, de édesanyja visszatartotta ettől, ezért a város kapujának közelében bérelt lakást, ahol aszketikus élettel a Szentírás tanulmányozásának szentelte napjait. Végül kivonult a hegyek közé, hogy a szerzetesekkel együtt kemény vezeklés és virrasztás közepette szolgáljon az Úrnak. Miután a szerzetesi élet próbáját kiállta, a missziós tevékenység felé fordult. 380-381-ben szentelték diakónussá. Szemléletesen, képszerűen beszélt, ha kellett, maróan gúnyos is tudott lenni. 397-ben meghalt Nektariosz konstantinápolyi püspök, utódjául Jánost választották, akit csak csellel tudtak a városba csalni. Kinevezésével és a székfoglalásával a megpróbáltatások időszaka vette kezdetét. Megújulást akart vinni a fővárosba, a püspöki udvartartást meg akarta szabadítani a fényűzéstől, melyet elődje vezetett be, szigorúan bánt a papokkal és a szerzetesekkel is. Ezért számtalan támadás érte. Theophilosz 403-ban összehívta a Tölgyfa-zsinatot, amely megfosztotta hivatalától Jánost. Számkivetésbe kellett mennie. A nép felháborodása azonban fölülvizsgálatra kényszerítette a császárnét, János visszatért, de Eudókia császárné elhatározta, hogy megszabadul a kellemetlenkedő prédikátortól. A püspököt a húsvéti liturgia végzése közben letartóztatták, egy Kukuszkusz nevű mezővárosba internálták. Közvetlenül a halála előtt érkezett meg Komanába, továbbindult, de öt kilométer megtétele után összeesett. Holttestét nagy ünnepélyességgel vitték vissza székvárosába.
1568 óta egyháztanító.
Rausch Ferenc születésnapja – 1743
RAUSCH FERENC (Prellenkirchen, 1743. szeptember 13. – Pozsony, 1816. január 26.) pap, matematikus 1816-ban született az ausztriai Prellenkirchenben. Tanulmányait Pozsonyban végezte, 1761-ben lépett be a jezsuita rendbe. Először a bécsi Theresianumban tanított, majd rendje feloszlatása után világi papként 1777-től a budai, majd pesti egyetem tanára, 1791-92-ben rektora lett. Gyakorlati mértant illetve alkalmazott felsőbb mennyiségtant adott elő, azaz az 1782-ben megszervezett Mérnöki Intézet legfontosabb tárgyait. Számos matematikai, földméréstani és műszaki tankönyvet írt. A legfontosabbak: a két nyelven is publikált Mathesis practica illetve Praktische Mathematik (1788), egy földméréstani összefoglaló (1796) és egy bányaméréstani tankönyv (1797). Értékes jellemzője tankönyveinek, hogy nem csak elméleti megfontolásokat tartalmaznak, hanem a mérések gyakorlati végrehajtásához is útmutatást adnak.
Rausch Ferenc 1816. január 26-án hunyt el Pozsonyban.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993, Magyar Életrajzi Lexikon.)
Roller Mátyás születésnapja – 1840
ROLLER MÁTYÁS (Üröm, 1840. szeptember 13. – Budapest, 1898. november 8.) tanító majd egyetemi tanársegéd a Pest megyei Ürömben született 1840-ben. Tanítói oklevelet szerzett, majd hat évi tanítás után, 1864-ben állását feladva beíratkozott a Polytechnikumba, ahol önerejéből, sok nélkülözés közepette, de kitartó szorgalommal a gépészmérnöki kart végezte el. 1868-ban, közvetlenül oklevelének megszerzése után már tanársegédként alkalmazták; e két éves időszakban fordult érdeklődése a csillagászat felé. 1870-től polgári iskolai igazgatóvá nevezték ki, de tudományos tevékenységét ezután is folytatta. Főként üstökös pályákkal, üstökös statisztikával és földrajzi helymeghatározásokkal foglalkozott. Elsőként mutatta ki a rövid periódusú üstökösök fél nagytengelyének bolygó távolságok szerinti csoportosulását (üstökös családok). Részt vett Magyarország földmágneses felmérésében. Számos közleménye jelent meg az Akadémiai Értesítőben (pl. A bolygók befolyásairól az üstökösök járására, 1870; A naprendszer tovamozdulásáról az üstökös pályákból ítélve, 1870), illetve a Természettudományi Közlönyben (pl. A Volga folyam jégviszonyai, vízállása és az erdőirtások, 1870; Az évi középhőmérséklet és a halálozások, 1872). Jelentősebb könyvei: A métermérték a háztartásban és kereskedésben (a Pallas Nagylexikon mértékegységekkel foglalkozó szócikkét is ő írta), Könyvviteltan illetve Alkalmazott geometria (tankönyvek a polgári iskolák számára).
Roller Mátyás 1898. november 8-án hunyt el Budapesten.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái XI.)