Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Szent Kornél és Szent Ciprián

Fábián pápa vértanúsága után csak egy év elteltével került sor az új pápa megválasztására. SZENT KORNÉLt (†Centumcellae, 253. szeptember) a római papság köréből választották. Nehéz helyzetben volt: vita robbant ki a hitüket megtagadók visszatéréséről. Kornél szerint a bűnbánók előtt meg kell nyitni az Egyház kapuját. Kornél gyakran váltott levelet Cipriánnal, Karthagó püspökével. Kornélt a Gallus császár idején fellángoló üldözésben elfogták, Centumcellae-be száműzték, itt halt meg 253. szeptember 14-én vagy 15-én.

SZENT CIPRIÁNról (Karthagó, 200/210. – Karthagó, 258. szeptember 14.) részletes életrajzi adatok maradtak ránk. Ügyvédként és a retorika tanáraként kezdett dolgozni szülővárosában. Egy barátja hatására lett hívő, majd megkeresztelkedett. Amikor letette a tisztasági fogadalmat, vagyona jelentős részét eladta és szétosztotta az Egyház szegényei között. 248-ban megválasztották a város püspökének. Épp csak átvette a püspökséget, amikor Decius üldözése lecsapott az Egyházra. A császár a keresztényeket a birodalom ellenségeinek tekintette, ezért ki akarta irtani kőket. Ciprián elhagyta a várost, s egy éven át rejtőzött a környéken, onnan irányította híveit. Egyik diakónusa pártot szervezett, hogy a nem eléggé szigorúnak ítélt püspököt támadja, ellenpüspököt állítottak a városban, majd egy második ellenpüspököt is választottak. Ciprián először türelemmel próbálta ellenfeleit meggyőzni, majd zsinatot hívott össze és kiközösítette őket. Ugyanezen a zsinaton úgy határoztak, hogy a hittagadók, ha életveszélybe kerülnek, akkor is megáldozhatnak, vagyis visszatérhetnek az Egyház közösségébe. A pestisjárvány idején megszervezte a betegápolást, a nyomorba jutottak megsegítését. Amikor Gallus császár újabb üldöző rendeletet adott ki, Ciprián egy afrikai zsinat nevében kinyilvánította, hogy a hittagadók vezeklési ideje befejeződött. Ez újabb vitához vezetett. 257-ben Valerianus császár ismét üldözési hullámot indított el, Cipriánt az elsők között állították a prokonzul elé, aki száműzetésre ítélte a püspököt. Száműzetése helyén Ciprián folytatta munkáját, mígnem egy álomból tudomására jutott, hogy Krisztus vértanújává kell lennie. 258 nyarán Valerianus súlyosbította rendeletét, az új prokonzul visszarendelte Cipriánt Karthagóba, hogy ismét ítéletet tartson felette. Hamarosan le is tartóztatták, a prokonzul megbetegedett, Sextiben tartózkodott, ide vitette a püspököt. Az ítélet kard általi halál volt. Tömeg kísérte Cipriánt a vesztőhelyre és a Sextus mezején lefejezték.

Az ózonpajzs megőrzésének nemzetközi napja

Az ENSZ Közgyűlése 1994-ben szeptember 16-át nyilvánította AZ ÓZONPAJZS MEGŐRZÉSÉNEK NEMZETKÖZI NAPJÁvá, mivel 1987-ben e napon írták alá a Föld ózonrétegének megóvása érdekében született Montreáli Egyezményt. Ezen a napon a résztvevő államok különös figyelmet fordítanak az olyan eseményekre, akciókra, melyek megegyeznek az Egyezmény céljaival és annak módosításaival.
Az ózonpajzs jelentősen sérült. Ez növeli a bőrrák kialakulásának esélyét, sérülékenyebbé vált az immunrendszer, az élővizek ökorendszere sérült, de a legsúlyosabb a helyzet az Antarktiszon, amely felett egy ózonlyuk található.

A hangzáskultúra napja

Először 1989-ben tartotta meg a Bartók Rádió A HANGZÁSKULTÚRA NAPJÁt. A nap célja, hogy a különböző zenei hangzásokat, zenei stílusokat, zenelejátszó eszközöket ünnepeljük.

Szent-Györgyi Albert – 1893; Orvosi-élettani Nobel-díj

SZENT-GYÖRGYI ALBERT [Albert von Szent-Györgyi] (Budapest, 1893. szeptember 16. – Woods Hole, 1986. október 22.):

A Budapesti Tudományegyetem Orvostudományi Karán 1917-ben nyert orvosdoktori diplomát. Ezután hollandiai, németországi, angliai és amerikai egyetemeken dolgozott. 1928-ban hívta meg Klebelsberg Kunó kultuszminiszter a szegedi egyetemre. Katedráját 1930-ban foglalta el, és folytatta korábban megkezdett kutatásait a biológiai oxidációs folyamatok mechanizmusával és az általa felfedezett C-vitaminnal kapcsolatban. Nagyon jelentős volt annak a felfedezése, hogy a szegedi zöldpaprikában különlegesen nagy az aszkorbinsav koncentrációja. Ez lehetővé tette, hogy addig elképzelhetetlenül nagy mennyiségben állítsák elő, és mind biológiai, mind pedig kémiai szempontból világszerte sokrétű kísérleteket végezzenek vele. 1937-ben orvosi Nobel-díjat kapott „a biológiai égésfolyamatok terén tett felfedezéséért, különösen a C-vitamin, valamint a fumársav-katalízis vonatkozásában”. 1947-től az Egyesült Államokban élt.

Kiss Árpád születésnapja – 1889

KISS ÁRPÁD (Sárospatak, 1889. szeptember 16. – Szeged, 1968. november 10.): kémikus, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja (1954), Kossuth-díjas (1955). A budapesti tudományegyetemen tanári oklevelet és doktorátust szerzett (1913), majd az egyetem III. számú Kémiai Intézetében Buchböck Gusztáv mellett kezdett dolgozni. Katonai szolgálat és orosz hadifogság után ismét az intézethez került. 1921-től 1924-ig Hollandiában a leydeni egyetemen adjunktus. 1924-től 1961-ig, nyugdíjazásáig a szegedi egyetemen először a II. vegytani, majd 1954-től az általános és fizikai kémiai tanszéken tanszékvezető egyetemi tanár. A londoni Faraday Társaság (1943), a Német Bunsen Társaság (1945), a washingtoni Amerikai Kémiai Társaság (1945) és a Francia Kémiai Társaság (1949) tiszteletbeli tagja volt.
Munkássága főleg a fizikai kémia területét ölelte fel. Elsők között foglalkozott a rádióaktivitás jelenségeivel, majd a homogén harmadrendű kémiai reakciókkal, az oldatok Brönsted–Lowry-féle elméletével és kísérleti igazolásával. Vizsgálta a semleges sóhatást a vizes oldatokban végbemenő ionreakciókra, a nem elektrolitek befolyását a reakciósebességre, a komplex vegyületek fényelnyelését és elnyelési színképük alapján meghatározta szerkezetüket. Jelentős megfigyeléseket tett a homogén gázreakciók katalízise terén. Vizsgálta a fémek elektrokémiai korrózióját, a komplex vegyületek színképét. Számos tudományos közleménye jelent meg hazai és külföldi szaklapokban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1989. MTESZ)

Kolos Richárd születésnapja – 1904

KOLOS RICHÁRD (Budapest, 1904. szeptember 16. – Budapest, 1969. augusztus 14.) gépészmérnök, műszaki egyetemi tanár. 1927-ben szerzett diplomát a budapesti műegyetemen, majd a Láng Gépgyárban, ezután a Magyar Siemens Műveknél volt mérnök, majd főmérnök. A II. világháború után ő szervezte meg az Elektromos Készülékek és Mérőműszerek Gyárát, valamint a Műszeripari Központot. 1954-től kohó- és gépipari miniszterhelyettes volt. 1961-től tanszékvezető egyetemi tanár a műegyetemen. Autóbaleset áldozata lett. Felesége Móricz Virág írónő volt.

Magyar Tudománytörténeti Intézet

Szeptember 16-án történt

Az Európa Tanács által 1991-ben meghirdetett Kulturális Örökség Napjait minden év szeptember harmadik hétvégéjén tartják. Ezeken a napokon megtekinthetők olyan épületek és épületrészek is, amelyek az év többi napján zárva vannak az érdeklődők előtt.

Ünnep:

A Kulturális Örökség Napjai az Európa Tanács által 1991-ben meghirdetett kulturális örökség napjait minden év szeptember harmadik hétvégéjén tartják.
Az ózónpajzs megőrzésének világnapja az ENSZ döntése nyomán tartják annak emlékére, hogy 1987-ben e napon írta alá 46 ország a sztratoszférikus ózonréteg védelmét szolgáló Montreali Jegyzőkönyvet.
Európai nap közúti áldozatok nélkül szeptember 16. és 22. között, az európai mobilitási hét napjain tartja 2016 óta az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata (ROADPOL) az Európai Nap Közúti Áldozatok Nélkül elnevezésű akcióját, többek között Magyarországon is. A héten belül egy kiválasztott napon valamely európai városban rendezik meg a fő eseményt.
Nemzetközi Vöröspanda-nap szeptember harmadik szombatja a vörös pandák világnapja.
Takarítási világnap az akció Ausztráliából indult, ahol 1989-től szervezik az országos nagytakarítás napját. Magyarországon ezen a hétvégén a környezet megtisztítására hívják fel az embereket a TeSzedd! önkéntes szemétszedési akcióval.
Karthágói Szent Ciprián ünnepe püspök, vértanú, Észak-Afrika és Algéria védőszentje.
Zsidó újév Ros hásáná a zsinagógai újév a zsidó hagyomány szerint a világ és az ember teremtésének évfordulója, amikor az ember teremtett voltára és Istentől való függőségére is emlékeznek.

Szeptember 16-án történt:

1804 Joseph Louis Gay-Lussac francia tudós egy hidrogénnel töltött léggömb segítségével 7016 méter magasra emelkedett, hogy a Föld mágneses térerősségét tanulmányozza. Rekordja fél évszázadon át érvényben maradt.
1810 Mexikóban tömegfelkelés tört ki a spanyol uralom ellen, és ez elvezetett az ország 1921-ben történt felszabadulásához. Ez a nap Mexikó nemzeti ünnepe.
1848 Megkezdődött a második román nemzetgyűlés az Alsó-Fehér vármegyei Balázsfalván.
1848 Megalakult az Országos Honvédelmi Bizottmány, amelynek feladata volt, hogy ellenőrizze és segítse a kormány védelmi intézkedéseit.
1963 Megalakult a Malajziai Államszövetség.
1983 Leváltották Kulin Ferencet, a Mozgó Világ című folyóirat főszerkesztőjét, tiltakozásul az egész szerkesztőség lemondott, és rövidesen aláírásgyűjtés kezdődött az egyetemeken és értelmiségi körökben.
1988 Magyarországon megalakult a Recski Szövetség, a volt munkatábor rabjainak érdekvédelmi szövetsége.
2014 Jemenben polgárháború tört ki, amikor a síita húszi lázadók elfoglalták a főváros Szanaát; az azóta is tartó konfliktust az ENSZ humanitárius katasztrófának minősítette, amely az éhínség szélére sodorta az ország lakosságát.

Szeptember 16-án született:

1678 Henry Saint-John Bolingbroke angol politikus, filozófus, esszéíró
1818 Francis Seymour Haden angol grafikus és rézkarcoló
1853 Albrecht Kossel Nobel-díjas német biokémikus, a sejtkémia és fehérjekémia „atyja”
1888 Frans Eemil Sillanpää Nobel-díjas finn író
1893 Korda Sándor magyar születésű angol filmrendező és producer
1893 Szent-Györgyi Albert Nobel- és Kossuth-díjas orvos, biokémikus, akadémikus, a C-vitamin felfedezője
1913 Félicien Marceau Goncourt-díjas, belgiumi születésű francia író, drámaíró, esszéista
1923 Li Kuan Yu Szingapúr alapítója és első miniszterelnöke (19591990)
1938 Szeredás András Balázs Béla-díjas dramaturg
1943 Márton András Jászai Mari-díjas színész, rendező
1948 Madár János József Attila-díjas költő
1953 Lerch István Erkel Ferenc-díjas rockzenész, billentyűs, énekes, zeneszerző

Szeptember 16-án halt meg:

1736 Daniel Gabriel Fahrenheit német fizikus, üvegtechnikus, a róla elnevezett hőmérsékleti skála megalkotója
1753 Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff német építész
1824 XVIII. Lajos francia király
1873 Czermák János (Jan Nepomuk Czermak) cseh születésű orvos
1876 Mikó Imre politikus, történetíró, az erdélyi reformnemzedék egyik vezére
1943 Varga Bálint író, műfordító, irodalomtörténész
1977 Maria Callas görög származású opera-énekesnő
1993 Pietro Barilla olasz nagyiparos, tésztagyáros, műpártoló
2008 Norman Whitfield, a soul zene legendás amerikai, Grammy-díjas dalszerzője, producere és hangszerelője
2016 Edward Franklin Albee Pulitzer-díjas amerikai drámaíró, forgatókönyvíró

A nyitóképen érdeklődők az Országház tetőszerkezetén sétálnak a Kulturális Örökség Napjai program keretében szervezett látogatáson 2015. szeptember 20-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

#eztörténtma