Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Szent Kálmán ír zarándok

Kálmán ír zarándok volt, a Szentföldre iparkodott. Ausztriában kémnek nézték és két rablógyilkossal együtt fölakasztották (1002). Ausztria egyik régi patrónusa.
A mi Szent István királyunk Kálmán legelső magyar tisztelője volt. Állítólag hazánkba hozatta a szent ereklyéit, amelyek később a melki apátságba kerültek, most is ott őrzik.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium ( részlet)

Henszlmann Imre születésnapja – 1813

A magyar műemlékvédelem megteremtője, HENSZLMANN IMRE (Kassa, 1813. október 13. – Budapest, 1888. december 5.) kassai német eredetű családból származott és orvosi pályára készült: Budán és Bécsben tanult, majd Padovában doktorált 1837-ben. Érdeklődése azonban a művészetek felé fordult. Már Padovából bejárta Olaszországot, különösen sokat időzött Velencében és Rómában, ahol főképpen az építészetet tanulmányozta. Maga is próbálkozott a rajzolással, festészettel, szobrászattal. Négy évvel orvosi diplomájának megszerzése után megjelent művészeti tárgyú tanulmánya alapján a Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta. 1843-ban Lipcsében német nyelvű folyóiratot indított (Vierteljahrschrift von und für Ungarn) a magyar reformellenzék ügyének ismertetése, támogatása céljából. A Magyar Orvosok és Természetvizsgálók 1846-ban Kassán tartott vándorgyűlésén a magyarországi műemlékek védelme érdekében tett felszólalását tekintik a magyar műemlékvédelem szervezett formájához vezető első lépésnek. Magyarország középkori műemlékeinek tanulmányozására ásatásokat folytatott, felméréseket végzett. 1846-ban jelent meg Kassa városának ó-német stylű templomai című munkája, saját rajzaival illusztrálva, mely történeti és építészeti műként is jelentős. Ekkoriban figyelt fel az építészet minden jelentős alkotásában jelen levő aránytörvényeire, melyekkel hosszú éveken át foglalkozott. 1848-ban Pulszky Ferenc sajtóreferense volt, emiatt 1849-ben börtönbüntetést kapott. Az ötvenes évek elején Londonba utazott, majd hét évig Franciaországban élt. Itt jelent meg először, francia nyelven arányelméleti munkája (Théorie des proportions appliquuées dans l’architecture, 1860). Hazatérte után az Akadémia Archeológiai Bizottságában tevékenykedett. 1862-ben Konstantinápolyban próbálta felkutatni a török uralom által elhurcolt Corvinákat. 1873-tól a pesti egyetem újonnan létrehozott művészettörténeti tanszékének tanára. Mint országgyűlési képviselő, ő terjesztette elő az 1881-ben megalkotott első műemlékvédelmi törvényt. Az ennek alapján megalapított szervezetnek, a Műemlékek Országos Bizottságának ő volt első elnöke, egészen haláláig. Rómer Flórissal együtt dolgozta ki „lajstromprogramját”, műemlékeink számbavételét. Százhúsz paphoz illetve tanárhoz juttattak el felvételi íveket, amelyeken az adott épület történetét, tulajdonosát, méretét, anyagát, a benne elhelyezett berendezések és műalkotások leírását kérték feltüntetni, és amelyekhez rajzokat, fényképeket is lehetett csatolni. A felmérés alapján a műemlékek helyreállítását, széles körben való ismertetését szorgalmazta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Életrajzi Lexikon, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig

Budapesten megkezdődött a közcélú villamosenergia szolgáltatás – 1893

A XIX. század végén két villamossági vállalat működött a főváros területén: a Magyar Villamossági Részvénytársulat, amely 1893. október 13-án, és a Budapesti Általános Villamossági Részvénytársaság, amely 1893. november 1-jén kezdte meg az áramszolgáltatást. Alig több, mint tíz évvel ezt megelőzően a világon elsőnek New Yorkban indult meg a villamos energia szolgáltatás, 1884. szeptember 4-én, majd Milánó következett 1883-ban és Berlin 1885-ben. A történelmi Magyarországon 1884. november 12-én Temesváron helyezték üzembe az első villamos energia fejlesztő telepet, majd 1888-ban Mátészalkán indult meg az áramszolgáltatás – ugyanakkor, mint Párizsban!

Budapest fejlődését hátráltatta a fővárosnak a Trieszti Általános Osztrák Légszesz (gáz) Társulattal 1879-ben kötött szerződése, amely az osztrák vállalat számára Budapesten kizárólagossági jogot biztosított 1891. december 15-ig a világítási célokat szolgáló berendezések létesítésére. Ennek lejárta után a főváros az említett két részvénytársaságnak adott koncessziót villamos energia szolgáltatására, így teremtve meg a versenyhelyzetet. 1894-ben már 1674 fogyasztó számára szolgáltattak áramot.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993, Budapest Lexikon)

Október 13-án történt

1479: Kinizsi Pál temesi ispán és Báthori István országbíró hadai Kenyérmezőnél győzelmet arattak az Erdélybe betört törökök fölött. 1893: Budapesten megkezdődött a rendszeres áramszolgáltatás. 2013: A budai Várban felszentelték a megújult Mátyás-templomot (képünkön).

Október 13-án történt:

1307 IV. Fülöp francia király rendeletére és V. Kelemen pápa parancsára letartóztatták a templomos lovagrend valamennyi franciaországi tagját, a rend mérhetetlen vagyonát elkobozták, vezetőit koncepciós per után megégették.
1479 Kinizsi Pál temesi ispán és Báthori István országbíró hadai Kenyérmezőnél győzelmet arattak az Erdélybe betört törökök fölött.
1884 A londoni Nemzetközi Meridián Konferencia egységes kezdődélkörként a greenwichi obszervatóriumon áthaladó meridiánt határozta meg.
1893 Budapesten megkezdődött a rendszeres áramszolgáltatás.
1962 Felavatták a szovjet kőolajat Magyarországra szállító Barátság I. kőolajvezeték magyar szakaszát.
2010 Chile északi részén világméretű összefogás eredményeként sikerült épségben a felszínre hozni azt a 33 bányászt, akik egy bányaomlás miatt 69 nappal korábban rekedtek a föld alatt.
2013 A budai Várban felszentelték a megújult Mátyás-templomot.
2015 Közzétették a nemzetközi szakértői bizottság jelentését, amely szerint a 2015. július 17-én Kelet-Ukrajna fölött lezuhant maláj utasszállító gép 298 halálos áldozatot követelő tragédiáját az oroszbarát szakadárok ellenőrzése alatt álló területről indított orosz föld-levegő rakéta okozta.

Október 13-án született:

1676 II. Apafi Mihály, Erdély utolsó fejedelme
1813 Hensulmann Imre építész, akadémikus, a magyar művészettörténet-tudomány egyik úttörője
1887 Jozef Tiso szlovák katolikus pap, a második világháború alatt a fasiszta szlovák bábállam vezetője, háborús bűnös
1907 Dajka Margit Kossuth-díjas színésznő
1921 Yves Montand francia sanzonénekes és filmszínész
1925 Margaret Thatcher brit konzervatív politikus, az első női brit miniszterelnök
1941 Paul Simon Grammy-díjas amerikai énekes, gitáros, zeneszerző, a Simon and Garfunkel duó egyik fele
1948 Kun Éva Ferenczy Noémi-díjas keramikus
1957 Forgács Péter Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes művész, 20112021 között a Győri Nemzeti Színház igazgatója
1970 Haagen Imre magyar színész, szinkronszínész, énekes
1971 Sacha Baron Cohen brit komikus
1971 Germuska Pál magyar történész, levéltáros, egyetemi oktató
1978 Szántó Szandra magyar színésznő
1983 Böcskei Balázs magyar politológus, játékvezető, egyetemi oktató
1989 Dér Zsolt színész
2001 Caleb McLaughlin amerikai színész
1967 Kate Walsh amerikai színésznő

Október 13-án halt meg:

1541 Werbőczy István jogtudós, királyi ítélőmester, Magyarország nádora, a Tripartitum című törvénykönyv megalkotója
1822 Antonio Canova olasz klasszicista szobrász
1882 Joseph Gobineau francia diplomata, író, Értekezés az emberi fajok egyenlőtlenségéről című művével „a modern rasszizmus atyja”
1904 Lotz Károly festő
1905 Sir Henry Irving, az első angol színész, akit lovaggá ütöttek
1913 Vályi Gyula matematikus
1961 Korda Zoltán magyar-amerikai filmrendező
1968 Manuel (Carneiro de Sousa) Bandeira brazil költő
1990 Le Duc Tho Nobel-békedíjas vietnami tábornok, akit 1973-ban a vietnami háború befejezéséért Henry Kissinger amerikai külügyminiszterrel együtt tüntettek ki; ő volt az első ázsiai Nobel-békedíjas, és az első, aki nem fogadta el a kitüntetést
2003 Bertram Brockhouse Nobel-díjas kanadai fizikus
2005 Eörsi István Kossuth-díjas író, költő, műfordító
2016 Dario Fo Nobel-díjas olasz drámaíró, színész, rendező
2016 IX. Ráma thaiföldi király
2018 Lőrinczi Edit Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész
2022 James McDivitt magyar űrhajós

Nyitóképen a Mátyás-templom Budapesten az Emlékhelyek napján, 2020. augusztus 29-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI

#eztörténtma