Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

A gellérthegyi csillagvizsgáló felavatása – 1815

A Gellért-hegy tetején – a mai Citadella helyén – 1815. október 19-én ünnepélyes keretek között, József nádor jelenlétében felavatták a Pest-budai Egyetem csillagvizsgálóját, amely a XIX. század első harmadának egyik legjobban felszerelt, legkorszerűbb intézménye volt.
Ebben az időszakban a csillagászati észlelő műszerek terén korszakváltás zajlott. A megelőző korszak igen nagyméretű, de aránylag könnyű fafelépítésű műszereit tágas észlelő termekben helyezték el. A XIX. század elején kialakult műszertípusok másféle épületeket, szilárdabb felállítást követeltek meg. Előtérbe léptek az égbolt minden irányába állítható eszközök, amelyek forgatható kupolák alatt kaptak helyet. Ennek a modern obszervatórium típusnak legkorábbi képviselője az 1789-ben alapított Gotha-seebergi csillagvizsgáló volt, amelyet a magyarországi születésű Zach Ferenc Xavér tervezett és szerelt fel. A gellérthegyi csillagvizsgáló alapítása és tervezése olyan ember nevéhez fűződik, aki Zach Ferenc barátjaként hosszabb időt töltött Gothában. Pasquich János az új berendezéseket a müncheni Utzschneider, Fraunhoffer és Reichenbach cégtől rendelte meg. Ennek a műhelynek ez volt az első komolyabb megrendelése, viszont feladatát olyan sikerrel oldotta meg, hogy későbbi jó hírét éppen a budai obszervatórium részére végzett munka alapozta meg.
Pasquich vázlatai alapján az épület tervezését Pollack Mihály végezte el. Az Urania névre keresztelt csillagvizsgálót 1849-ben az osztrák ágyútűz súlyosan megrongálta. Az intézmény 1867-ben végleg megszűnt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, [ifj. Bartha Lajos])

Pfeiffer Mihály születésnapja – 1721

PFEIFFER MIHÁLY (Késmárk, 1721. október 19. – Késmárk, 1809. november 7) orvosdoktor, Késmárk tiszti orvosa, a magyarországi indigógyártás kezdeményezője. Atyja gyógyszerész volt, középiskoláit szülővárosában végezte, majd 1736-ban Debrecenbe ment a magyar nyelv elsajátítása és tanulmányainak folytatása végett. A költészeti és logikai osztályba járt. Egy év múlva visszatért szülővárosába, ahol teológiai, bölcseleti és humanisztikai tantárgyakat hallgatott. Atyjától tanulta a gyógyszerészetet, ami később az orvosi tudományok iránt is felkeltette érdeklődését. 1741-ben, hogy tervét megvalósítsa, Jénába ment és az ottani akadémián bölcseletet, természettant, vegytant és orvosi tudományokat hallgatott. 1743-ban Halléban tanult, majd innét Jénába tért vissza, ahol 1745. április 24-én orvosdoktorrá avatták. Az akkori orvoshiány miatt szülővárosa azonnal főorvossá választotta. Híre csakhamar elterjedt messze vidékre is, még az akkor lengyel uralom alatt álló szepességi kolostorok is igénybe vették segítségét. Kedvelt tudománya volt a vegytan, ismereteit gazdag könyvtára által is gyarapította. Igyekezett az indiai indigót helyettesítő növényt (Isatis tinctoria L.) hazánkban meghonosítani. Kizárólag kísérleteinek kívánt élni, ezért 1776-ban lemondott a főorvosi állásáról és az indigó-termesztésnek szentelte magát. Kísérleti célra Bécsbe is küldött példányokat. Ennek eredményeképpen II. József császár a nagyban való termesztést szabadon engedélyezte a kincstári földeken. Pfeiffer szülővárosában maradt és ott folytatta kísérletezéseit egészen addig, amíg ebben megakadályozták őt a napóleoni háborúk kitörése, továbbá József császár és II. Lipót halála, a központi támogatás elapadása.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái; MEK)

A magyar–bolgár barátság napja

2016 szeptemberében a magyar országgyűlés és a bolgár parlament október 19-ét a magyar-bolgár barátság napjává nyilvánította.
A bolgár ortodox egyház ezen a napon Rilai Szent Jánost ünnepli, akinek ereklyéit az országba III. Béla vezetésével betörő magyar sereg 1183-ban magával vitte Esztergomba. A legenda szerint az érsek, Bánfi Lukács nem hitt a szent közbenjárásában, és többször is nyilvánosan megtagadta azt. Lukács nyelve egy alkalommal megdagadt, hangja eltűnt, megnémult. Csak miután bűnbánatot gyakorolt és megérintette az ereklyét, nyerte vissza a hangját. Béla ezután úgy döntött, hogy visszaszállíttatja az ereklyét Bulgáriába, ami meg is történt 1194-ben.

Október 19-én történt

1846-ban Pesten ezen a napon nyílt meg a legendás István Főherceg Szálloda. 1848-ban e szállodában működött az igazságügyi, ipari, kereskedelmi és földművelésügyi minisztérium, emellett a honvédhadsereg toborzása. Itt jelentkezett Petőfi Sándor is.

Október 19-én történt:

1832 Az amerikai Samuel Morse felvázolta távírójának első terveit.
1846 Pesten megnyílt a legendás István Főherceg Szálloda.
1884 Budapesten Erzsébet Kórház néven 120 ággyal megnyílt a Magyar Vöröskereszt kórháza.
1845 Drezdában bemutatták Richard Wagner operáját, a Tannhäusert.
1947 Magyarországon Európában hetedikként megindult a totójáték.
1984 A lengyel kommunista belbiztonsági szervek négy munkatársa elrabolta a Szolidaritás melletti kiállásáról és kormányellenes megnyilatkozásairól ismert Jerzy Popieluszko katolikus papot, akinek megkínzott holtteste október 30-án került elő. Popieluszkót 2010. június 6-án boldoggá avatták.
1989 Az Országgyűlés elfogadta a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvényt, ezzel ismét legális lett a többpártrendszer.
2007 Lisszabonban az Európai Tanács elfogadta az Európai Unió intézményrendszerét megreformáló szerződést.

Október 19-én született:

1913 Forrai Miklós Liszt Ferenc-díjas karnagy, érdemes művész
1916 Vészi Endre Kossuth-díjas író, költő 
1924 Somogyvári Pál magyar színész, a Nemzeti Színház örökös tagja 1937 Rózsa János Kossuth-díjas filmrendező, a magyar mozgókép mestere
1939 Sándor Pál Kossuth-díjas filmrendező, producer
1940 Michael Gambon írangol színész

1947 Bánsági Ildikó Kossuth-díjas színésznő, a nemzet művésze
1948 Krenner István grafikus, karikaturista
1951 Kiss Péntek József felvidéki magyar író, rendező, tanár
1953 Janicsák István magyar zenész, a Z’Zi Labor zenekar vezetője
1966 Jon Favreau amerikai színész, rendező, forgatókönyvíró, producer
1969 Trey Parker amerikai animációsfilm-rendező
1973 Nyári Szilvia magyar színésznő
1976 Litkai Gergely humorista, forgatókönyvíró
1982 Matthieu Taponier francia forgatókönyvíró, filmvágó
1989 Janicsák Veca magyar énekesnő

Október 19-én halt meg:

1678 Samuel van Hoogstraten holland festő
1907 Podmaniczky Frigyes báró, politikus, író, akadémikus, „Budapest vőlegénye”, aki meghatározó szerepet játszott Budapest világvárossá fejlesztésében
1926 Victor Babeș román orvos, bakteriológus
1943 Camille Claudel francia szobrásznő, Rodin múzsája
1953 Lehotay Árpád színész, rendező, színészpedagógus
1958 László Aladár író, forgatókönyvíró
1963 Buday Dénes zeneszerző, operettek, sanzonok és filmzenék komponistája
1978 Gig Young Oscar-díjas amerikai színész
1989 Király István irodalomtörténész, akadémikus
1997 Lázár István magyar író, szerkesztő, publicista, szociográfus
1997 Orosz Júlia Kossuth-díjas operaénekesnő, szoprán
2001 Kulka János karmester
2021 Leslie Bricusse Oscar-díjas brit dalszerző

A nyitóképen az István Főherceg Szálloda.

#eztörténtma