Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Az 1956. évi forradalom és szabadságharc kezdetének és a magyar köztársaság 1989. évi kikiáltásának napja

1953 nyarára Magyarország gazdasági válságba került, melyhez nagyfokú belső elégedetlenség járult. Ezt azonban Rákosi Mátyás (1892–1971) és a kommunista párt vezetői nem vették, vagy nem akarták figyelembe venni. A szovjet vezetés Moszkvába hivatta a magyar pártvezetőket, ahol Rákosit arra utasították, hogy adja át a miniszterelnöki posztját Nagy Imrének (1896–1958). Nagy Imre kampányprogramjában bejelentette az iparosítás csökkentését, az életszínvonal emelését, az internálótáborok megszüntetését, és azt, hogy lehetővé válik a parasztok kilépése a termelőszövetkezetekből. Nagy Imre azonban munkáját csak másfél évig végezhette, mert a moszkvai segédlettel ismét megerősödött Rákosi irányította pártvezetés 1955-ben leváltotta, majd a pártból is kizárta. Az országban egyre nőtt az elégedetlenség, az értelmiségiek egyre gyakrabban adták jelét nemtetszésüknek, fórumuk a Petőfi Kör lett. 1956. október elején a magyarországi egyetemeken már sorra fogalmazták követeléseiket a változást akaró diákok. A legaktívabbak a Műszaki Egyetem hallgatói voltak. Október 22-i éjszakai gyűlésükön pontokba szedett követeléseik között az alábbiak voltak a legfontosabbak:

    a szovjet csapatok kivonása,
    új kormány alakítása Nagy Imre vezetésével,
    Rákosi és társai bíróság elé állítása,
    általános, egyenlő és titkos választások,
    új gazdaságpolitika,
    a munkásság létminimumának megállapítása,
    március 15-e nemzeti ünneppé nyilvánítása.

Arról is határoztak, hogy október 23-án békés felvonulást rendeznek követeléseik alátámasztására. A felvonulást végül is engedélyezte a belügyminisztérium. Az egyetemi ifjúság először a pesti Petőfi-szoborhoz, majd Budára, az 1848-49-es szabadságharc legendás hírű tábornoka, Bem szobra elé vonult, ahol felolvasták követeléseiket. Innen a tömeg a főváros lakóival kiegészülve a Parlament elé ment, ahol a mintegy 200 ezer főnyi sokaság követelésére Nagy Imre mondott beszédet. A beszéd csalódást okozott, mert bár Nagy Imre elismerte a követelések jogosságát, a kibontakozást a kommunista párton belüli változások útján képzelte el. A tömeg jelentős része ezután a Magyar Rádió elé vonult, mert azt akarta elérni, hogy követeléseiket a rádióban beolvassák. Közben elhangzott a Rákosi helyére állított Gerő Ernő rádióbeszéde, amely sértegető hangnemben szólt a tüntetőkről.
Az elégedetlenség egyre fokozódott, az épületben tartózkodó ÁVH-őrség és a tömeg között fegyveres harc tört ki, megkezdődött a Rádió ostroma. A tüntetőkhöz a munkáskerületek fiataljai nagy számban csatlakoztak és ledöntötték a városligeti 10 méter magas Sztálin-szobrot. A Rádió épületét hajnalra elfoglalták a felkelők.
A közel egy évtizedes nyomasztó személyi kultusz és a szovjet érdekeket szolgáló diktatúra ellen elemi erővel robbant ki a forradalom ezen a napon.
Október 24-én Nagy Imre lett a miniszterelnök, ugyanakkor a szovjet csapatok bevonultak a fővárosba. A zömében munkásfiatalokból álló fegyveres csoportok felvették velük a harcot. A tömegek október 25-én a Parlament elé mentek tüntetni, ahol sortűz fogadta őket. Rövid időn belül sorra alakultak a felkelés politikai szervei, a forradalmi bizottságok, a gyárakban pedig a munkástanácsok. A forradalom az egész országra kiterjedt. Megkezdődött a termelőszövetkezetek felszámolása. Több vidéki városban az ÁVH fegyveresei sortüzekkel próbálták megállítani a tüntetőket. Október 27-én Nagy Imre új kormányt alakított, október 28-án bejelentették a tűzszünetet és feloszlatták az ÁVH-t. Másnap megkezdődött a szovjet csapatok kivonása Budapestről. Október 30-án kiszabadult a Rákosiék által életfogytiglani börtönre ítélt katolikus hercegprímás, Mindszenty József, aki jelentős befolyással rendelkezett a vallásukat csak titokban gyakorolható nagyszámú katolikus hívő között. Ezekben a napokban sorra alakultak az új pártok, új kommunista párt jött létre Magyar Szocialista Munkáspárt néven, vezetői között található Kádár János és Nagy Imre is. Közben folyamatosan érkeztek Magyarországra a szovjet csapatok, mire válaszként november 1-jén a kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép a Varsói Szerződésből és kinyilvánította az ország semlegességét. November 3-án az egész országban megindult az élet, kinyitottak az üzletek, a gyárakban és a hivatalokban megkezdődött a munka. Ugyanezen a napon Maléter Pál honvédelmi miniszter vezetésével magyar kormányküldöttség utazott a tököli szovjet főhadiszállásra tárgyalni a szovjet csapatok kivonulásáról, azonban a helyszínen letartóztatták őket.
Az egész országon végigsöprő megmozdulásokat csak a szovjet csapatok közreműködésével tudták elfojtani, amelyek november 4-én hajnalban indítottak koncentrált támadást Magyarország ellen. A hősiesen küzdő forradalmi erők ellenállását a hatalmas túlerő hamarosan megtörte. Nagy Imre és néhány közeli munkatársa családtagjaival együtt a jugoszláv követségen kapott menedéket. Ugyanezen a napon Kádár János bejelentette egy szovjetbarát kormány megalakulását. Bár a fegyveres ellenállást elfojtották, a munkások a munkástanácsok irányításával hónapokig szegültek szembe a Kádár-kormánnyal.
A forradalmi kísérletet – amelyben országszerte közel 2700 személy halt meg – véres megtorlás követte, amelynek 229 ember esett áldozatul. Sok ezren kerültek börtönbe és több mint 200 000 honpolgár kényszerült emigrációba.
Nagy Imre és társai – miután a Kádár-kormány szabad elmenetelüket ígérte – elhagyták a jugoszláv követséget. A szovjet titkosszolgálat azonban azonnal letartóztatta, és Romániába szállította őket. Itt egy ideig házi őrizetben voltak, majd visszahozták őket Magyarországra. 1958. június 16-án Nagy Imrét többi társával, köztük Maléter Pál honvédelmi miniszterrel együtt kivégezték.

Az 1956-os forradalom a magyar nép legnagyobb XX. századi tette volt, ezért válhatott október 23. a széthulló Kádár-rendszer idejében jelképpé. 1989-ben ezen a napon kiáltották ki Magyarországon a köztársaságot.

Kapisztrán Szent János

 

Beretzk Péter születésnapja – 1894

A szegedi Fehér-tó madárvilágának feltárója, BERETZK PÉTER (Szeged, 1894. október23. – Szeged, 1973. június 9.) a kolozsvári majd a budapesti egyetemen folytatott orvosi tanulmányokat. A MÁV szolgálatában dolgozott orvosként, ahol pályafutása csúcsán igazgató-főorvosi címet nyert el. Tudományos munkásságát azonban az ornitológia területén fejtette ki. Nagy szerepe volt a szegedi Fehér-tó madárvilágának felmérésében és a terület védettségének kiharcolásában.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

Október 23-án történt

1956. október 23-án a Műegyetemen nem volt rendes tanítás. Délutánra a hallgatóság tüntetését végül a pártvezetőség az utolsó pillanatban engedélyezte. A Műegyetem udvaráról a Bem-szoborhoz induló felvonuláshoz egyre többen csatlakoztak, a hallgatók némán, jelszavak nélkül vonultak.

Ünnep:

Magyarország nemzeti ünnepe – az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének, valamint a köztársaság 1989. október 23-i kikiáltásának emlékére.
Kapisztrán Szent János ünnepe – olasz ferences rendi szerzetes, teológus, inkvizítor, az 1456-os nándorfehérvári diadal egyik hőse, a katolikus tábori lelkészet védőszentje.

Október 23-án történt:

1613 A kolozsvári országgyűlés erdélyi fejedelemmé választotta Bethlen Gábort.
1848 A szabadságharc alatt Erdélyben a román felkelők Zalatnán több mint 600 lakost lemészároltak.
1877 Budapesten átadták a forgalomnak a déli összekötő vasúti hidat.
1894. A budapesti Nagykörúton megnyílt a New York Palota, földszintjén kávéházzal.
1918 Budapesten október 23-ról 24-re virradó éjszaka megalakult a Nemzeti Tanács, elnöke Károlyi Mihály lett.
1942 Az egyiptomi el-Alameinnél megkezdődött a II. világháború afrikai hadszínterének sorsdöntő, szövetséges győzelemmel végződő ütközete.
1956 Budapesten előbb betiltották, majd mégis engedélyezték az egyetemisták tüntetését. Este a Kossuth téren már több százezres tömeg gyűlt össze, a tömegmegmozdulások még aznap fegyveres felkeléssé változtak, megkezdődött a forradalom és szabadságharc.
1958 Egy képregény hasábjain láttak napvilágot a világhírűvé vált Hupikék törpikék, a Peyo belga képregényszerző által megalkotott apró, kék, manószerű lények.
1989 Szűrös Mátyás, az Országgyűlés elnöke, ideiglenes köztársasági elnök a Parlament előtti Kossuth téren kikiáltotta a Magyar Köztársaságot.
1991 Párizsban aláírták a tizenhárom éven át tartó kambodzsai polgárháborút lezáró békeszerződést, amely a Vietnam-barát Phnom Penh-i rezsim és a több részre szakadt ellenzék közötti háború végét jelentette.
1998 Az Egyesült Államokbeli Wye Plantationben izraeli-palesztin megállapodást írt alá Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő és Jasszer Arafat palesztin elnök a közvetítőként jelen lévő Bill Clinton amerikai elnök részvételével.
2002 Moszkvában mintegy 40 csecsen terrorista a Melnyikov utcai Dubrovka Színházban 912 embert ejtett túszul. A többnapos drámának a biztonsági erők támadása vetett véget, az akcióban 160 túsz is életét vesztette.
2006 Az 1956-os forradalom 50. évfordulójának megemlékezései miatt hajnalban kiszorították a Kossuth térről a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök őszödi beszéde miatt hetek óta ott tüntetőket. A tiltakozók a nap folyamán a főváros több pontján összetűztek a rendőrökkel, és ártatlan emberek is sérüléseket szenvedtek.
2012 Első alkalommal adták át a Magyar Becsület Rend kitüntetést.
2015 A budapesti Városligetben bezárt a Petőfi Csarnok.
2018 Kínában felavatták a Hongkongot, Makaót és Csuhajt összekötő 55 kilométeres tengeri hidat, amely a világ leghosszabb ilyen építménye.

Október 23-án született:

1698 Jacques-Ange Gabriel francia építész, a korai klasszicizmus egyik kialakítója
1817 Pierre Larousse francia nyelvész, lexikográfus, a Larousse kiadó megalapítója
1873 William David Coolidge amerikai fizikus és kémikus, a volfrám izzószál és a röntgencső feltalálója
1883 Werkner Lajos kétszeres olimpiai bajnok kardvívó
1905 Gertrude Ederle olimpiai és világbajnok amerikai úszó, az első nő, aki átúszta a La Manche-csatornát
1908 Ilja Mihajlovics Frank Nobel-díjas orosz fizikus
1927 Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, edző, a nemzet sportolója
1933 Bartusz György (Juraj Bartusz) Munkácsy Mihály-díjas szlovákiai magyar szobrászművész
1946 Németh Miklós olimpiai bajnok gerelyhajító, edző
1954 Ang Lee Oscar-díjas tajvani születésű amerikai filmrendező
1957 Borbiczki Ferenc Jászai Mari-díjas magyar színész
1957 Paul Kagame, Ruanda elnöke
1962 Jakab Tamás Jászai Mari-díjas magyar színész
1966 Alex Zanardi (Alessandro Leone Zanardi) olasz autóversenyző
1966 Rudolf Teréz magyar színésznő
1972 Dominika Paleta lengyel származású mexikói színésznő
1975 Boti Bliss amerikai színésznő
1976 Ryan Reynolds amerikai színész
1976 Mátray László Jászai Mari-díjas magyar színész
1980 Brózik Klára magyar színésznő
1983 Hajdú Melinda magyar színésznő
1985 Lóránt Péter magyar kosárlabdázó
1986 Emilia Clarke angol színésznő
1990 Axel Ehnström (Paradise Oskar) finn énekes, a 2011-es Eurovíziós Dalfesztivál finn versenyzője
1997 Philippe Gagné ifjúsági olimpiai ezüstérmes kanadai műugró

Október 23-án halt meg:

1688 Charles du Fresne, sieur du Cange francia tudós, bizantinológus, aki összeállította a középkori latin és görög nyelv szótárát
1862 Teleki Blanka pedagógus, a magyar nőnevelés úttörője
1888 Kemény Gábor politikus, publicista, miniszter
1929 Heim Pál gyermekorvos, a csecsemőgyógyászat egyik hazai megalapítója
1944 Charles Glover Barkla Nobel-díjas angol fizikus
1947 Donáth György jogász-politikus, a Magyar Közösség egyik vezetője, akit koncepciós perben halálra ítéltek és kivégeztek
1948 Zerkovitz Béla zeneszerző
1958 Eiben István Kossuth-díjas filmoperatőr, érdemes művész
1972 Kamondy László (Kamondy Tóth László) magyar író
1974 Lengyel Menyhért magyar drámaíró
1984 Oskar Werner osztrák színész
1991 Július Torma magyar születésű csehszlovák olimpiai bajnok ökölvívó és edző
1993 Wacław Felczak lengyel történész, a magyar történelem kutatója, a krakkói Jagelló Egyetem professzora
1999 Hegedüs András magyar miniszterelnök
2002 Gyarmati István fizikus, fizikokémikus, az MTA tagja
2011 Herbert A. Hauptman Nobel-díjas amerikai matematikus és biofizikus
2011 Marco Simoncelli olasz motorversenyző
2013 Sir Anthony Caro angol absztrakt szobrász
2021 Venczel Vera Jászai Mari-díjas színész

A nyitóképen a Bem rakparton műegyetemisták vonulnak a Bem József tér felé 1956. október 23-án, háttérben a Parlament. Fotó: Fortepan / Horváth János és családja

#eztörténtma