Ünnep:
Halottak napja – november 2-án az elhunytakra emlékeznek világszerte. Az ünnep mára túlnőtt az egyházi kereteken, e napon gyertyákat, mécseseket gyújtunk elhunyt szeretteink emlékére.
A D-vitamin világnapja – 2009 óta hívja fel a figyelmet a világnap arra, hogy e vitamin (inkább hormon) hiánya általános probléma, számos betegség okozója.
Az újságírókkal szembeni bűntettek büntetlensége elleni küzdelem nemzetközi napja – az ENSZ Közgyűlése 2013. december 18-án nyilvánította emléknappá arra emlékezve, hogy 2013-ban ezen a napon Maliban meggyilkoltak két francia újságírót.
Az iskolai erőszak és zaklatás elleni küzdelem nemzetközi napja – az UNESCO kezdeményezésére 2020 óta november első csütörtöke az iskolai erőszak és zaklatás elleni küzdelem nemzetközi napja.
Nemzetközi Projektmenedzsment Nap – 2004 óta rendezik meg azzal a céllal, hogy ráirányítsák a figyelmet a projektmenedzseri tudás és szakma jelentőségére és a kiemelkedő projektek eredményeire.
November 2-án történt:
1917 Arthur James Balfour angol külügyminiszter kiadta deklarációját a közel-keleti helyzettel kapcsolatban, amely kilátásba helyezte egy önálló zsidó állam megalakítását.
1936 Nagy-Britanniában az 1932-ben indított kísérleti adások után megkezdte működését a BBC televíziós hálózata (BBC Television Service). Ez volt a világon az első rendszeres közszolgálati televízió, s először biztosított magas szintű képfelbontást.
1938 A bécsi Belvedere palotában von Ribbentrop német és gróf Ciano olasz külügyminiszter meghozta az ún. első bécsi döntést, amely szerint a Felvidék és Kárpátalja déli sávja visszakerült Magyarországhoz.
1962 Átadták a Kab-hegyi televízióadót.
1983 Felavatták a Paksi Atomerőmű 1. blokkját.
2000 Sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a Szojuz TM–31 űrhajó, amely az űrbázis első állandó legénységét – egy amerikai és két orosz űrhajóst – vitte.
2004 Terrorista csoportokkal is kapcsolatot tartó muszlim szélsőséges meggyilkolta Amszterdamban Theo van Gogh holland író-filmrendezőt. 2005-ben életfogytiglani börtönre ítélték gyilkosát, Mohammed Bouyeri marokkói születésű holland állampolgárt.
2022 A montenegrói parlament törvényben korlátozta az elnöki jogköröket, így a jövőben, ha a köztársasági elnök a törvényes határidőn belül nem kér fel senkit kormányalakításra, azt a politikust tekintik kormányfőjelöltnek, akit a legtöbb parlamenti képviselő támogat.
November 2-án született:
1808 Dorner József botanikus, gyógyszerész, pedagógus, akadémikus, a növényszövettan (fitohisztológia) egyik hazai úttörője
1843 Erkel Elek zeneszerző, karmester és zongoraművész, Erkel Ferenc második fia
1869 Ignotus (Ignotus Hugó) kritikus, költő, író, a Nyugat egyik alapítója és első főszerkesztője
1892 Ábrahám Pál zeneszerző, karmester, a két világháború közötti időszak egyik legismertebb operettkomponistája, a műfaj megújítója
1902 Illyés Gyula háromszoros Kossuth-díjas író, költő, a 20. századi magyar irodalom és szellemi élet kiemelkedő alakja
1906 Luchino Visconti olasz filmrendező, forgatókönyvíró, a neorealizmus egyik első és legjelentősebb képviselője
1913 Burt Lancaster Oscar-díjas amerikai színész, producer
1918 Terták Elemér műkorcsolyázó, edző és sportvezető
1938 Zsófia királyné, görög születésű spanyol királyné
1966 Nagy Gábor György Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész
1974 Polgár Zsófia olimpiai bajnok sakkozó, női nemzetközi nagymester, férfi nemzetközi mester
November 2-án halt meg:
1950 George Bernard Shaw Nobel-díjas és Oscar-díjas ír származású angol drámaíró, kritikus
1966 Peter Joseph Wilhelm Debye Nobel-díjas holland származású amerikai fizikai kémikus
1975 Pier Paolo Pasolini olasz filmrendező, kritikus, esztéta
1992 Hal Roach háromszoros Oscar-díjas amerikai filmproducer, a Stan és Pan-filmek atyja
2001 Réber László kétszeres Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész és könyvillusztrátor
2007 Igor Mojszejev szovjet-orosz táncművész, a róla elnevezett néptáncegyüttes vezetője
2019 Huszár Tibor Széchenyi-díjas szociológus, akadémikus
A nyitóképen Illyés Gyula. Fotó: Szalay Zoltán / Fortepan