Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

A labdarúgás világnapja

1995 óta a FIFA e világnappal emlékezik meg az ENSZ fennállásának 50. évfordulójáról.

Az Országos Erdészeti Egyesület megalakulása – 1866

Az egyesület megalakítása Bedő Albert, Divald Adolf és Wagner Károly nevéhez fűződik, a szervezet a Magyar Erdészegylet helyébe lépett, a mintegy 40 alapító kezdeményezésére. Az egyesület az 1848-ban megalapított Magyarhoni Földtani Társulat után a második, jelenleg is működő műszaki-gazdasági jellegű szervezete.
Az alakuló ülésre az Országos Magyar Gazdasági Egyesület Üllői úti székházában, az ún. „Köztelken” került sor. Hamarosan, a kiegyezést követően az addig Magyarországon működő, osztrák szervezésű Ungarischer Forstverein jogosultságait megörökölve három-négy évtizedre a honi erdészetpolitika meghatározó szervezete lett. Az egyre gyarapodó egyesület 1886-ban székházat építtetett az Alkotmány utca - Honvéd utca sarkán, amely ma is áll. Az épületet 1950-ben államosították, az egyesületnek távoznia kellett. Az egyesületi lap is folyamatosan működött 1950-ig Erdészeti lapok címen, majd két éves betiltás után 1952-ben Az Erdő címen alakult újjá.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. /dr. Király Pál/ MTESZ)

Az emberi jogok napja

1948. december 10-én az ENSZ közgyűlésén elfogadták az emberi jogokról szóló egyetemes nyilatkozatot. Ennek emlékére az ENSZ 1950. december 4-i közgyűlése december 10-ét az EMBERI JOGOK NAPJÁvá nyilvánította.

Korányi Frigyes születésnapja – 1827

A mellkasi betegségek szakértője, a gyógyfürdők fejlesztésének szószólója, a tüdőbeteg-gondozó intézményrendszer kezdeményezője, KORÁNYI FRIGYES (Nagykálló, 1827. december 10. – Budapest, 1913. május 19.) medikusként 1848-ban a márciusi ifjak egyike volt. Orvos- és sebészdoktorrá a bécsi egyetemen avatták 1851-ben. 1852 és 1864 között szülőföldjére száműzték, ahol egy idő után Szabolcs vármegye főorvosa lett. 1864-től idegorvosi gyakorlatot folytatott a Rókus kórházban és idegkórtani magántanár lett. Érdeklődése a belgyógyászat felé fordult és 1889-től az I. számú Belklinika élére került. A kiegyezés után az Orvosi Kar egyik szervezője és irányítója lett. A belgyógyászat számos területével foglalkozott, de első sorban a fertőző betegségek és a mellkasi bajok szakértőjének tartották. Magyarországon ő egészítette ki elsőnek a fizikális diagnosztikát laboratóriumi, bakteriológiai és röntgenvizsgálatokkal. Felismerte a tbc népbetegség jellegét; ő volt a szanatóriumi elkülönítés és kezelés kezdeményezője. A balneológia fejlesztését is szorgalmazta, felismerte a gyógyvizek széles körű hasznosításának lehetőségét. Fő műve az 1894 és 1900 között megjelent hatkötetes belgyógyászati kézikönyv, melynek – Bókay Árpád és Kétly Károly mellett – egyik szerkesztője volt. Ő írta a hastífuszról, a bélben található élősködőkről, a májbetegségekről és a tüdő megbetegedéseiről szóló fejezeteket.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Petz Aladár születésnapja – 1888

Egy, az egész világon elterjedt sebészeti eszköz feltalálója, PETZ ALADÁR (Győr, 1888. december 10. – Győr, 1956. február 27.) a budapesti sebészeti klinika tanára, majd évtizedekig a győri kórház igazgatója volt. A hasi műtétekről írt tanulmányai külföldön is hírnevet szereztek számára. A Sebészeti Társaság 1921. évi nagygyűlésén mutatta be találmányát, a Hültl-féle gyomor-bélvarró gép továbbfejlesztésével kialakított eszközt. Az új műszer a gyomorcsonkolással járó veszélyeket jelentős mértékben csökkentette, a műtétek kivitelét gyorsabbá, biztonságosabbá tette. Találmánya az egész világon elterjedt, a német orvosi szaknyelvben nevéből képzett igével jelölik a varróműszerével végzett operálást („durchpetzen”). Más készülékeket is szerkesztett, például a törések kezelésére.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Életrajzi Lexikon)

Pacséry Imre születésnapja – 1900

A munkaegészségügyi kutatások magyarországi úttörője, PACSÉRY IMRE (Őrszállás, 1900. december 10. – Budapest, 1980. január 25.) Budapesten folytatta orvosi tanulmányait. 1928-1929-ben kutatásokat végzett a Harvard Egyetemen és iparegészségügyi képesítést szerzett. 1934-ben megszervezte az Országos Társadalombiztosítási Intézet Iparegészségügyi Osztályát, melyet 1949-ig vezetett. Egész pályafutása alatt a munkaegészségüggyel foglalkozott. A foglalkozási ártalmak – különösen az ólom, az aromás nitro- és amino-vegyületek hatásai, foglalkozási eredetű rákbetegségek, műanyagok okozta megbetegedések – kutatása terén ért el jelentős eredményeket.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000)

Angeli Lambert születésnapja – 1916

ANGELI LAMBERT (Isztimér, 1916. december 10. – Budapest, 1971. május 9.): kertészmérnök, növénynemesítő, az étkezési paprika kutatója. 1937–40-ben a Kertészeti Tanintézetben, ill. a Kertészeti Akadémián folytatott tanulmányokat, 1944-től a Kertészeti és Szőlészeti Főiskola tanársegédje, adjunktusa, majd docense. 1965-től a Kertészeti Kutató Intézetben tudományos főmunkatárs volt. Fő kutatási területe a zöldségtermesztés, főleg az étkezési paprika kutatása, agrotechnikai kísérlete és nemesítése volt. Csokrosítási programja alapot teremtett az étkezési és a fűszerpaprika további nemesítéséhez. Utolsó éveiben a vírusrezisztencia-nemesítés terén ért el eredményeket. Munkásságáért a Fleischmann Rudolf-emlékplakettet kapta (1971).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Patai Imre születésnapja – 1894

PATAI IMRE (Budapest, 1894. december 10. – Philadelphia, 1949. január 19.): gépészmérnök, vákuumtechnikai feltaláló, a magyar elektotechnikai gyáripar egyik megteremtője. A budapesti műegyetem elvégzése után 1924-ben alapította a Vatea Részvénytársaságot, mely az általa kidolgozott eljárással telepes rádió-vevőcsöveket gyártott. 1930-tól a Magyar Philips Vállalat műszaki igazgatója volt. 1938-ban rövid ideig a Philips hollandiai anyavállalatoknál működött, majd visszatért Budapestre, ahol vákuumtechnikai gyárat alapított. 1946-ban Svédországba, majd 1947-ben az USA-ba költözött, ahol a George Washington egyetem tanára, utóbb a Franklin Institut Bartol Laboratory tanácsadó fizikusa volt. A rádiócsőtechnikában több irányban végzett kutatómunkát, többek között a katód anyagának (kolloid) kidolgozásában vett részt. Több jelentős szabadalma volt, egyebek között kolloid grafitot állított elő, melyet számos műszaki vonatkozásban értékesített.

A Magyar Szabadalmi Hivatal adatbázisában szereplő szabadalmi bejelentései (lajstromszám, cím):

139286 Eljárás ötvözött felületű izzókatód előállítására
121468 Villamos folyamatokat a negativ ködfény terjedelmével optikailag jelző kisütőcső
112593 Túlfeszültség ellen védő gáztöltésű készülék
112549 Eljárás kisülési csövek elektródjainak és egyéb alkatrészeinek, valamint sugárzó teteknek bevonására idegen anyagokkal
81961 Áramszedő lira

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Kondér István születésnapja – 1897

KONDÉR ISTVÁN, (Budapest, 1897. december 10. – Budapest, 1975. szeptember 8.): erdőmérnök, a kettős szögprizma megkonstruálója. Főiskolai tanulmányait Selmecbányán kezdte, majd 1919-ben Sopronban folytatta, ahol 1923-ban a Bányászati és Erdészeti Főiskolán erdőmérnöki karán szerzett oklevelet. Földmérő pályafutását 1926-ban a pápai földmérési felügyelőségen kezdte. 1930-tól a Háromszögelő Hivatalban, majd 1935-től a debreceni Földmérési Felügyelőségen, 1936-tól a budapesti Földmérési Felügyelőségeken dolgozott. 1950-től 1960. évi nyugdíjazásáig az Országos Földmérési Intézetnél, majd a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalatnál a háromszögelői munkákban vett részt. Földmérési műszerkonstrukciói közül a legismertebb a nevét is viselő „kettős szögprizma”.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Terra Madre világnap

2009 óta minden év december 10-én ünneplik világszerte a Terra madre világnapot, melynek fókuszában a hagyományos termékeket előállító helyi közösségek, illetve az ilyen termékeket felhasználó Slow Food (nyugodt, egészséges főzés és étkezés) mozgalom áll.
Magyarországon 2014 óta szervez szakmai rendezvényeket a Földművelésügyi Minisztérium (FM) a Terra madre világnapja alkalmából. A magyar agrártárca célja, hogy a hagyományos termékeket, kiváló minőségű élelmiszereket előállító helyi gazdálkodókat támogassa, s ezen belül is hangsúlyt fektessen a termelői közösségek megerősítésére. A Slow Food Nemzetközi Szakmai Fórummal a hagyományos termékeket előállító közösségek tevékenységének szakmai támogatását, együttműködésüket és tapasztalatcseréjüket kívánja elősegíteni az FM. A tárca 2016-ban megalapította a „Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért” díjat, amelyet a hagyományos terméket előállító közösségek ünnepén, a Terra madre világnapon adnak át.

December 10-én történt

A szakma sem igazán tartotta számon az irodalmi Nobel-díj előtt Kertész Imrét, aki azóta is egyetlen magyarként vette át 2002-ben ezen a napon az elismerést. A Sorstalanság sajátos holokausztregény; direkt roncsolt nyelve sejteti, hogy a leírt szörnyűségekhez a régi szavak már nem elégségesek.

Ünnep

Advent 2. vasárnapja – A kereskedelemben bronzvasárnap.
Az emberi jogok napja / Az emberi méltóság nemzeti emléknapja – Annak emlékére, hogy 1948. december 10-én Párizsban az ENSZ közgyűlésén elfogadták az emberi jogokról szóló egyetemes nyilatkozatot. Magyarországon 2009 óta az emberi méltóság nemzeti emléknapja.

December 10-én történt

1868 Üzembe helyezték a világ első közlekedési lámpáját Londonban, a Parliament Square-nél.
1901 Stockholmban átadták az első Nobel-díjakat, Oslóban pedig az első Nobel-békedíjat.
1903 Átvette a fizikai Nobel-díjat Marie és Pierre Curie francia-lengyel vegyész házaspár, az első házaspár a Nobel-díj történetében.
1937 Szent-Györgyi Albert biokémikus átvette az élettani és orvosi Nobel-díjat.
1946 Magyarországon a pénzügyminiszter a nemzetgyűlés elé terjesztette az ország első forint-költségvetését.
1953 Először jelent meg a Playboy amerikai erotikus életmódmagazin.
1993 A Vatikán és Izrael aláírta a két állam kapcsolatait szabályozó alapelvekről szóló, történelmi jelentőségű alapszerződést.
1993 Nelson Mandela, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) vezetője és Frederik Willem de Klerk dél-afrikai elnök Oslóban átvette a Nobel-békedíjat. Mindketten kulcsszerepet játszottak a Dél-afrikai Köztársaságban az apartheid békés felszámolásában, a demokratikus átmenetben.
2002 Kertész Imre író átvette az irodalmi Nobel-díjat.
2018 Az Alice Rohrwacher rendezte A szent és a farkas című film nyerte el a 2018-as Európai Egyetemi Filmdíjat.
2019 A finn parlament miniszterelnökké választotta a 34 éves szociáldemokrata Sanna Marint, aki ezzel a világ legfiatalabb kormányfője lett. A posztot 2023 júniusáig töltötte be.
2022 Átadták a felújított fővárosi Blaha Lujza teret.

December 10-én született

1538 Giovanni Battista Guarini olasz költő, író és drámaíró, diplomata
1798 Rázga Pál felvidéki evangélikus lelkész, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc vértanúja
1830 Emily Dickinson amerikai költő
1885 Hammerschlag János orgonaművész, zenetörténész
1890 Bárdossy László magyar politikus, magyar miniszterelnök
1891 Nelly Sachs Nobel-díjas német költőnő, író
1892 Komlós Aladár magyar író, költő, irodalomtörténész
1893 Pluhár István labdarúgó, újságíró, az első magyar sportriporter
1895 Tanner Ilona Baumgarten-díjas magyar írónőnő (írói nevén Török Sophie), Babits Mihály felesége
1900 Joó Rózsi, magyar színésznő
1908 Olivier Messiaen Wolf-díjas francia zeneszerző, zenepedagógus, zenei újító
1913 Takács Paula Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, szoprán
1913 Morton Gould Grammy-díjas amerikai zeneszerző, zongoraművész és karmester
1922 Kaszás Ferenc, honvédelmi miniszterhelyettes
1923 Jorge Semprún spanyol-francia író, esszéista, a „20. század emlékezete”, legismertebb műve A nagy utazás
1934 Szalkai Sándor magyar filmrendező
1940 Illyés Kinga erdélyi előadóművésznő, színésznő, színészpedagógus
1953 Dobos Katalin színésznő
1958 Paksi Endre magyar heavy metal énekes, dalszerző és dalszövegíró, korábban basszusgitáros.
1959 Albert Gábor színész
1960 Kenneth Branagh Oscar-díjas brit forgatókönyvíró, színész, rendező
1973 Miller Zoltán magyar színész, énekes
1989 Czető Roland magyar színész, szinkronszínész
1991 Veselényi Orsolya magyar színésznő

December 10-én halt meg

1850 Bem József lengyel katonatiszt, az 1848–49-es szabadságharc honvédtábornoka
1868 Bodoki Károly vízépítő mérnök, a Körös- és a Berettyó-völgy egészét magában foglaló szabályozási terv elkészítője
1875 Toldy Ferenc magyar irodalomtörténész, az MTA tagja
1896 Alfred Nobel svéd kémikus, feltaláló, a Nobel-díj megalapítója
1933 Hadik János politikus, a legrövidebb ideig hivatalban levő magyar kormányfő
1936 Luigi Pirandello Nobel-díjas olasz drámaíró, költő
1944 Ligeti Miklós magyar szobrászművész
1946 Nagy Lajos régész, művészettörténész, muzeológus, az MTA tagja
1957 Pálinkás-Pallavicini Antal honvéd ezredes, 1956-os mártír
1966 Baló Zoltán magyar katonatiszt, posztumusz vezérőrnagy
1972 Moravcsik Gyula Kossuth-díjas klasszika-filológus, bizantinológus, akadémikus
1983 Somogyi Pál újságíró, humorista, költő
1988 Szemes Mari Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő
1990 Kovács Károly magyar színművész, érdemes művész
1993 Burján Sándor újságíró, 1982–89-ben az MTI vezérigazgatója
1996 Forgács László magyar színész
1996 Kővágó József katonatiszt, mérnök, politikus, polgármester
1998 Vang Kan-csang kínai atomfizikus, a kínai atombomba atyja
1999 Kazimir Károly Kossuth-díjas magyar színházi rendező
2014 Fátyol Tivadar roma muzsikus, zeneszerző, az első Cigány Kulturális Világfesztivál szervezője
2018 Elekfi László Kazinczy-díjas nyelvész

Nyitóképen Kertész Imre az ötvenes évek elején. Forrás: Kertész Imre Intézet

#eztörténtma