Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Pólya György születésnapja – 1887

PÓLYA GYÖRGY (Budapest, 1887. december 13. – Palo Alto (USA), 1985. július 7.) magyar származású matematikus, a heurisztika széles körű alkalmazója és népszerűsítője a budapesti egyetemen jogi, irodalmi, filozófiai, fizikai és matematikai tanulmányokat folytatott. Doktori értekezését 1912-ben a valószínűségszámítás témaköréből írta. 1910 és 1914 között Bécsben, Göttingenben és Párizsban tanult tovább neves matematikusoknál. 1914-ben végleg elhagyta Magyarországot és a zürichi műszaki főiskolán kezdett tanítani, 1928-tól egyetemi tanárként.
1924-ben jelent meg első könyve, a Feladatok és tételek az analízis köréből (társszerző: Szegő Gábor), amely a mai napig fontos, széles körben használt szakmunka maradt. Szakmai érdeklődésének főbb irányai a valós és komplex függvénytan, a valószínűségszámítás, a kombinatorika, az algebrai egyenletek elmélete és a számelmélet voltak. Kutatásai során gyakran indult ki matematikán kívüli problémákból, így például legfontosabb kombinatorikai eredményeire vegyületek izomérszámának vizsgálata vezette.
1940-ben kivándorolt Amerikába és 1942-től a Stanford egyetemen tanított – utolsó előadás-sorozatát 90 éves korában tartotta. Pedagógiai tevékenységének középpontjában a heurisztika, a „felfedezés tudománya” állt. Euler nyomán azt tűzte ki célul, hogy a felfedezés, a gondolatok, a megoldás születésének folyamatában tegye hozzáférhetővé a matematikát a kívülállók számára is, szemben a személytelen, csak a végeredményre figyelő felfogással. Első és legismertebb, 16 nyelvre lefordított könyve A gondolkodás iskolája elemi szinten foglalkozik problémamegoldással, összefoglalja a heurisztika történetét és alapfogalmait, és elsőnek fogalmazza meg híressé vált szabályrendszerét a feladatmegoldásra.
Amellett, hogy nagy tudós és eredeti gondolkodó volt, Pólya Györgyöt szuggesztív előadóként, kiváló pedagógusként és humanista, melegszívű emberként is számon tartották tanítványai, kollégái.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Keresztes Szent János

KERESZTES SZENT JÁNOS (Fontiveros, 1542. június 24. – Ubeda, 1591. december 14.) édesapja korán meghalt, így gyermekkora szegénységben telt. 1563-ban lépett be a karmelita rendbe. Teológiai tanulmányait a salamancai egyetemen végezte. Avilai Szent Teréz tanácsára maradt karmelita szerzetes és szigorú reformintézkedéseket szorgalmazott. Több kolostort is alapított. Az avilai rendház spirituálisa volt 1572 és 1577 között. A rendi reformokat ellenzők börtönbe juttatták 1578-ban. Elmélkedéseiből születtek a lelki irodalom klasszikus alkotásai: Út a Kármel hegyére, A lélek sötét éjszakája, Lekipáros ének, A szeretet eleven lángja. Segovuiában lett perjel 1588-ban, majd Ubedába került a rendi reformokkal kapcsolatos véleménykülönbségek miatt. 1591. december 14-én hunyt el.
Csontjait 1593 óta Segoviában őrzik. 1675-ben boldoggá, 1726-ban szentté avatták.

Szent Nicasius

Nicasius, önkényes magyar nyelvújítási azonosítással Géza, Rheims vértanú érseke volt, akit a hunok fejeztek le (†451), Bár középkori misekönyveink számon tartják, egykorú hazai kultuszához mégis egyedül a gyulafehérvári székesegyház oltármesterségét tudjuk idézni.
Szent Nicasius napján – olvassuk Illyésházy József gróf (†1759) kéziratában minden ajtóra írja azt, hogy ma vagyon Szent Nicasius napja, egerek, patkányok menjetek ki, és elvesznek az háztól – mely esik 14. decembernek. Nem derül ki belőle, hogy a hiedelem népünk szélesebb köreiben ismeretes volt-e. Külföldi párhuzamai is vannak. Lehetséges, hogy a szómágiával (Nicasius, niké = győzelem) van dolgunk. Valószínűbb azonban, hogy évkezdeti gonoszűző szokás tapadt a naphoz.

Bálint Sándor Ünnepi kalendárium (részlet)

A hűség napja Magyarországon

A kormány 2001-es rendelete alapján A HŰSÉG NAPJÁvá nyilvánította december 14-ét, annak emlékére, hogy a 1921. december 14–16-án Sopronban és környékén megtartott népszavazáson a lakosság többsége a Magyarországhoz tartozás mellett döntött.

 

Kardos Lajos születésnapja– 1899

KARDOS LAJOS (Rákospalota, 1899. december 14. – London, 1985. július 12.): pszichológus, egyetemi tanár, a korszerű magyar pszichológusképzés egyik megteremtője. A bécsi egyetemen orvosi oklevelet (1925), majd pszichológiai tanulmányai befejeztével bölcsészdoktori címet szerzett (1929). Rockefeller-ösztöndíjasként 5 évig oktatott és kutatott az USA-ban, 1930-31-ben a Columbia Egyetemen. Magyarországra 1934-ben tért vissza. 1945-től a budapesti egyetem Lélektani Intézetének, majd pszichológiai tanszékének vezetője volt nyugdíjba vonulásáig (1971). A Magyar Pszichológiai Társaság elnökeként (1970-75), évekig vezette a TMB (Tudományos Minősítő Bizottság) Pszichológiai Szakbizottságát. A század olyan jelentős pszichológusainak volt tanítványa illetve munkatársa, mint K. Bükler, Spearman, R. S. Woodworth, Szondi Lipót. Hat évtizedes tudományos munkássága során kiemelkedőt alkotott az érzékelés megismerésének a területén (konstancia jelenség), az állati tanulás, valamint az emberi és állati emlékezet összehasonlítása és a lelki élet eredetével kapcsolatos kutatásai révén. Vezető szerepe volt a korszerű magyar pszichológusképzés megteremtésében.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Bölöni Farkas Sándor születésnapja – 1795

Észak-Amerika egyik korai magyar leírója, a reformkor kiemelkedő gondolkodója, BÖLÖNI FARKAS SÁNDOR (Bölön, 1795. december 14. – Kolozsvár, 1842. február 3.) jogi tanulmányai végeztével, 1817-ben lépett írnoki szolgálatba Kolozsvárott az erdélyi főkormányszéknél. 21 évi iratmásolás után, miközben bejárta Európát és Észak-Amerikát, és miután a Magyar tudós Társaság és az Akadémia tagja lett, nevezték ki fogalmazónak.
Bölöni barátai, Döbrentei Gábor és Wesselényi Miklós révén került kapcsolatba a reformmozgalom radikális szárnyával. Kolozsvárott kaszinó, vívóiskola, segélyegylet, olvasókör létrehozását kezdeményezte, szorgalmazta a városi világítás bevezetését, az utcakövezést. Megalapította a Vasárnapi Újság című néplapot és a kolozsvári színház titkári teendőit is ellátta. Dédelgetett útitervei – például India beutazása Kőrösi Csoma nyomdokain – jó darabig nem valósulhattak meg anyagi források hiányában. Végül 1830-ban egy erdélyi főnemes, Béldi Ferenc fogadja útitársául. Először Európa nyugati részét utazzák be, majd áthajóznak New Yorkba. Bejárják az Egyesült Államok keleti részét és Dél-Kanada keleti vidékét. Érdekes élmény lehetett, hogy a jobbágyrendszerből olyan különleges közösségekbe csöppentek, ahol utópisztikus elvek alapján próbáltak az emberek kommunisztikus közösségeket létrehozni. Ilyen volt a „shakerek” telepe, „Economy”, a „harmoniták” faluja vagy Owen angol utópista-szocialista közössége. Mindezekről Bölöni Farkas beszámolóiból kap először hiteles leírást a nagyközönség. Útleírásában foglalkozik a pusztuló indiánok sorsával és a néger rabszolgakérdéssel is. Utazás Észak-Amerikában című könyve 1834-ben és 1835-ben két kiadásban, több mint 2000 példányban jelenik meg, ami akkoriban hallatlan sikernek számított és igen nagy hatást tett a közvéleményre. A hatóságok a reformszellem élesztését látták írásában és hamarosan betiltották a könyvet. Útinaplójának európai része csak mintegy 100 évvel halála után, 1943-ban jelent meg.
Könyve miatt „veszedelmes” ember hírébe került, magányossá, csalódottá vált, egyre súlyosbodó betegség is gyötörte. Ebben a depresszív korszakában (1835-36) írt naplója ma is forrásértékű műnek számít.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

December 14-én történt

A ma születésnapját ünneplő Lázár Kati (képünkön) sosem csinált presztízskérdést a színészetből. Az volt neki fontos, hogy őszinte együttlétben legyen azokkal, akikkel dolgozik, és taps nélkül is pontosan tudta, hogy jó volt-e aznap vagy sem, sikerült-e megfelelni a saját elvárásainak vagy sem.

December 14-én történt

1575 Báthory Istvánt, Erdély fejedelmét lengyel királlyá választották.
1900 Max Planck Nobel-díjas német fizikus a berlini Fizikai Társaság előtt beszámolt a kvantum felfedezéséről.
1911 Roald Amundsen norvég sarkkutató négy kísérőjével elsőként érte el a Déli-sarkot.
1948 A magyar kormány egyezményt kötött az evangélikus egyházzal.
1950 Életre hívták az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR).
1953 Angyalföldön, a későbbi József Attila Színház épületében Déryné Színpad néven operettszínház kezdett működni.
1955 Magyarországot felvették az Egyesült Nemzetek Szervezetébe.
1960 Létrejött a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD).
1981 Izrael annektálta a Golán-fennsíkot, amelyet az 1967-es háborúban hódított el Szíriától.
1986 A kaliforniai Edwards Légitámaszpontról felszállt a Voyager nevű repülőgép, amely 9 nap alatt több mint 40 ezer kilométert tett meg leszállás és tankolás nélkül, ezzel világcsúcsot állított fel.
1988. Magyarország és Ausztria hivatalosan benyújtotta jelentkezését az 1995-ös Bécs-Budapest világkiállítás közös megrendezésére. 1994. november 8-án az Országgyűlés a budapesti expo megrendezésének lemondásáról döntött.
1989 Chilében 16 év után először rendeztek szabad választásokat.
1990 Elkészült az Árpád híd – Újpest-központ közötti metrószakasz, ezzel a teljes 3-as metróvonal.
1995 Párizsban aláírták a boszniai háborút lezáró békeszerződést.
2013 Sikeresen leszállt a Holdra az első kínai űrszonda, a Csang’o–3 (Holdistennő–3).
2019 Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) első alkalommal távolított el hagyományt a világ szellemi kulturális örökségének listájáról, amikor törölte a belgiumi Aalst város híres karneválját annak antiszemitának ítélt elemei miatt.

December 14-én született

1503 Nostradamus francia orvos, asztrológus
1883 Tompa László romániai magyar költő, műfordító, szerkesztő
1895 VI. György, Nagy-Britannia királya 1937 és 1952 között, India utolsó császára és a Nemzetközösség első feje
1904 Petschauer Attila olimpiai bajnok kardvívó, újságíró
1908 Szepes Mária író, a mese, a science fiction és a spirituális irodalom kiemelkedő képviselője
1909 Edward Lawrie Tatum Nobel-díjas amerikai biokémikus
1918 B. K. S. Iyengar indiai jógamester, a róla elnevezett jóga módszer megteremtője
1922 Nyikolaj Gennagyijevics Bászov Nobel-díjas orosz fizikus
1941 Menczel Iván olimpiai bajnok labdarúgó
1947 Zalatnay Sarolta táncdalénekes
1948 Lázár Kati Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész és rendező, kiváló művész
1953 Vető János Munkácsy Mihály-díjas festő, fotóművész, zenész, költő
1954 Závada Pál Kossuth- és József Attila-díjas író, szociográfus, szerkesztő
1963 Deli Ágnes Munkácsy Mihály-díjas szobrász

December 14-én halt meg

1788 III. Károly spanyol király
1788 Carl Philipp Emanuel Bach német zeneszerző, Johann Sebastian Bach második fia
1799 George Washington amerikai politikus, államférfi, hadvezér, az Egyesült Államok első elnöke
1873 Louis Agassiz svájci-francia származású amerikai zoológus, paleontológus, természettudós, a gleccserkutatás egyik kezdeményezője
1943 John Harvey Kellogg amerikai orvos, vállalkozó, a reggelizést forradalmasító kukoricapehely egyik feltalálója
1986 Páger Antal Kossuth-díjas színész, kiváló művész
1989 Andrej Szaharov Nobel-békedíjas orosz atomfizikus
1993 Mirna Loy tiszteletbeli Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1998 Bozsó János Munkácsy Mihály-díjas festőművész, műgyűjtő, a Bozsó-gyűjtemény alapítója
2001 Győri Ilona Jászai Mari-díjas színművész
2011 Joe Simon amerikai képregényíró, az Amerika Kapitány társalkotója
2013 Peter O’Toole tiszteletbeli Oscar-díjas ír színész
2017 Bob Givens amerikai rajzfilmkészítő, a Tapsi Hapsi rajzfilmfigura egyik alkotója
2020 Bergendy István Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, szaxofonos, énekes

Nyitókép: Lázár Kati. Fotó: MTVA / Zih Zsolt

#eztörténtma