Az olvasópróbán Dobszay Péter zeneigazgató kiemelte, hogy bár A varázsfuvola csak részben mese, fontos, hogy még általános iskolás korban találkozzanak vele a gyerekek, ezért az a cél, hogy Szegeden ne teljen el nyolc év anélkül, hogy láthatná a közönség minden idők egyik legnépszerűbb operáját.
Ezt a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatója, Gyüdi Sándor is megerősítette – akinek gyerekkorában A varázsfuvola volt az első operaélménye – és kitért arra, hogy miután lehetőség szerint korán megismeri az ember a művet, érdemes a későbbiekben is ismerkedni vele, mert minden életkorban mást ad, rengeteg réteg hámozható le róla hallgatás közben.
Tárnoki Márk szerint Mozart elképesztő pontossággal, kristálytisztán fogalmazza meg életünk fontos eseményeit. A darab egyaránt szól a szerelem mélységéről és egyszerűségéről, az élet próbatételeiről és örömeiről, a bölcs gondoskodásról és a romboló ragaszkodásról, a felnőtté válás értékéről és a gyermeknek megmaradás szépségéről. „A varázsfuvola a zenés színház és az európai kultúra egyik csúcsteljesítménye. Törekvésem, hogy ezt a mesét a korunk számára átélhetővé tegyem, ezért a mából indul a történet, a realitásból megyünk az álmok terepére” – fogalmazott a rendező.