Természeti értékeinket legalább abban az állapotukban kell megőriznünk, amelyben azokat megkaptuk ? mondta Áder János köztársasági elnök május 27-én a Pest megyei Gödöllőn zajló 3. Nemzetközi Természetfilm Fesztiválon. Az államfő felidézte, hogy három évvel ezelőtt pattant ki a fesztivál ötlete a szervezők fejéből, mivel korábban a természetfilmnek Magyarországon komoly hagyományai voltak. Az államfő az elmúlt három évről szólva elmondta: a fesztivál létjogosultságát bizonyítja, hogy egyre több alkotó, érdeklődő és egyre több színvonalas alkotás érkezik. Áder János hangsúlyozta: a legfontosabb célja a rendezvénynek, hogy mind az idősek, mind a fiatalok számára megmutassa azokat a természeti kincseket, amelyek körül vesznek bennünket és amelyekre mindannyiunknak vigyázni kell. Hozzátette, hogy mindezt meg kellene őriznünk legalább abban az állapotában, amelyben megkaptuk. Az államfő szerint a fesztivál színvonalát mutatja az is, hogy még a híres természetfilmes, David Attenborough is elküldte egyik nemrég készült alkotását. A köztársasági elnök a rendezvényen megtekintett egy természetfilmet, beszélgetett az alkotóival, valamint körbejárta a rendezvény több helyszínét.


godollo1_600x411.png
Fotó: Máthé Zoltán/MTI

 

Kik kapták a díjakat?

A május 27-én a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában tartott gálán huszonkét elismerést osztottak ki. Lerner Balázsnak ítélték oda idén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa által támogatott Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál fődíját eddigi munkássága, valamint idei filmje, a Budapest Inferno ? A Molnár János-barlang titka elismeréseként. Az alkotás a világon egyedülálló barlangot mutat ? mondta el az M1 aktuális csatorna május 29-ei műsorában Lerner Balázs rendező. Mint elmesélte: a barlang egyedülállóságát az adja, hogy a benne élő állatok nem a napfény energiáját hasznosítják, hanem kémiai folyamatokkal nyernek energiát, ezzel ugyanúgy működnek, mint a mélytengerekben teljesen izolált ökoszisztémák. Az alkotó beszélt arról, hogy rengeteg időbe telik egy barlang világának bemutatása, a Molnár János-barlang esetében több évtizedet vett igénybe, amíg a búvárok biztonságossá és járhatóvá tették az üregrendszer egy részét. ?A filmben bemutatjuk, hogy maguk a búvárok hogyan tárják fel a barlangot? ? fogalmazott a rendező.

A Molnár János-barlang Budapest II. kerületében található és Magyarország legnagyobb víz alatti üregrendszere. A barlang első kutatója a 19. század második felében a névadó Molnár János volt. Az üregrendszer 1982 óta védett, eddig mintegy hat kilométert tártak fel belőle.

A legjobb természetfilmnek járó elismerést Török Zoltán kapta, Lemming ? A messzi észak aprócska ura című filmjéért. A szakmai zsűri döntése alapján a legjobb tudományos ismeretterjesztő film 2017-ben a David Attenborough ? Fény a földön című film. Természet- és Környezetvédelem témájában a legjobb televíziós produkciók kategóriában megosztott első helyet kapott két amerikai film, a Naledi: Egy bébi elefánt meséje és a Következmények kora, a legjobb rövidfilm kategóriában pedig A láthatatlan határ című belga-argentin alkotás nyerte el a legjobbnak járó díjat. A legjobb útifilmnek 2017-ben Bárány Róbert, Molnár Gábor, Szekeres Zoltán alkotása, az OzoneUtazás ? Tatárföld bizonyult. A legjobb animációs film a Csodálatos természetünk ? A közönséges kaméleon lett.

 

A Kárpát-medencei Filmszemle keretein belül három díjat adtak át, amelyeket az NMHH Médiatanácsa ajánlotta fel. A Kárpát-medencéről szóló filmek legjobbika természetfilm kategóriában Erik Balaz Élet a felhőkben című filmje. Dokumentumfilm kategóriában Balázs Gergely A Dunavirág Mentőakció című alkotása nyerte el az első helyezést. Idén a legjobb film a Kárpát-medence kulturális értékeit bemutató kategóriában Sáfrány József Pásztorének című alkotása lett. Szintén a gálán hirdették ki a Természet- és Tudományos Ismeretterjesztő Filmterv Pályázat első helyezettjét, amelyet idén megosztva, két filmes is megkapott. Moraru Norbert és Becz Barnabás Álmos a következő filmje elkészítéséhez szakmai mentorálást és fejenként félmillió forintot kap. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának különdíját, a Kárpát-medencei alkotói díjat Rácz Géza Számodra Siklód című alkotása nyerte el. A díj összege 500 ezer forint.

 


godollo2_600x400.png
Fotó: Máthé Zoltán/MTI

 

Olma Frigyes Gemenc ? Az árterek világa című dokumentumfilmje nyerte a közmédia M5 kulturális csatornája különdíját. Dér Ágnes, az M5 csatornaigazgatója az MTI-nek elmondta: nem volt könnyű meghozni a döntést, mert az idei fesztivál stílusban és témaválasztásban is elképesztően színes palettát kínált. ?A film egész egyszerűen lenyűgöző. Ha valaki még soha életében nem látott természetfilmet, de ezt megnézni, biztos, hogy a műfaj rajongójává válik? ? fogalmazott. Kiemelte: hat évig forgatták a Gemenc ? Az árterek világa című filmet, amely nagy elkötelezettségről, természet iránti alázatot és szakmai tudásról tesz tanúságot. A díj odaítéléséről a fesztivál zsűrijének előzetes szűrése után a közmédia munkatársaiból álló szakmai grémium döntött.

 

Az M5 egyik alapfeladata az ismeretterjesztés, és az indulástól kezdve igyekeznek teret adni a magyar dokumentum- és természetfilmeseknek. A közmédia kiemelt médiapartnere a gödöllői fesztiválnak, és már a szemle programjában szereplő három filmre már sugárzási jogot is szerzett ? hangsúlyozta Dér Ágnes. Mint fogalmazott: méltatlanul keveset tud a magyar közönség arról, hogy ezek az alkotók elkötelezett munkával milyen fantasztikus filmeket készítenek, és ezekkel milyen elképesztő sikereket érnek el nemzetközi filmfesztiválokon. Ennek oka elsősorban az, hogy a mozik nem igazán szeretik vetíteni ezeket az alkotásokat, amelyeket ezért a forgalmazók online felületekre szorulva igyekeznek terjeszteni. Az M5 csatorna hiánypótló módon minden hétköznap délután két-három órás műsorsávban sugározza főleg magyar alkotók dokumentum- és természetfilmjeit, amelyek a hétvégi műsorstruktúrában is kiemelt helyet kapnak ? hangsúlyozta a Dér Ágnes. Hozzátette: a Gemenc ? Az árterek világa című film is látható lesz az M5 műsorán.

Forrás: MTI

Fotó: MTI/Máthé Zoltán