Szerinte az alsó-szászországi templomtorony elhajlása 5,19 fokos, vagyis egy fokkal nagyobb, mint az olaszországi Campanile elferdülése. Ezért Wessels méltán reméli, hogy a ferdetorony bekerül a Rekordok Könyvébe. Suurhusen temploma a XIII. században épült, és a 27,37 méter magas tornyot 1450-ben építették hozzá. Már most is évente több mint tízezren zarándokolnak el a nyers téglából épült templomhoz, és naponta három egyházközségi tag ismerteti meg a látogatókat az építménnyel.
A torony elhajlását az idézte elő, hogy az alapozáshoz vastag tölgyfatörzseket használtak és amikor a XIX. században a környező talaj kiszáradt, megsüllyedt a talajvíz szintje és a fatörzsek elkorhadtak. Abban az időben vették észre először a 2100 tonna súlyú torony elmozdulását is.
Az 1970-es évek derekán beomlás veszélye miatt bezárták és sorsára hagyták a templomot. Suurhusenben új központ létesítését tervezték, de tíz évvel később letettek az elképzelésről. Feltárták a templom alapzatát, majd betonnal és acéllal töltötték fel. Ma már minden ünnepen tartanak benne istentiszteletet, keresztelnek, esketnek és temetnek is.
De vajon csakugyan a suurhuseni torony a legferdébb a világon? Olaf Kuchenbecker, a Guinness World Records hamburgi képviselője "az eddig rendelkezésekre álló ismeretek alapján" úgy gondolja, hogy el fogják ezt ismerni. Már tulajdonképpen a Rekordok Könyvének 2008. évi kiadásába be kellett volna kerülnie, de ezt akadályozták egy ideig. Egy haszna azonban már most van a figyelemfelhívásának. Tavasszal egy szakértő megmérte a tornyot és kiderült, hogy a legutóbbi mérés óta tíz centiméterrel nőtt az elhajlás.
(Múlt-kor/MTI)