Pénteken óriási csillaghullással érkezik a Geminidák meteorraj

Tudomány

A meteorraj akár 150 hullócsillagot is produkálhat, az ideális megfigyeléshez érdemes városon kívüli, tiszta égboltú helyet keresni.

First place in the 2021 IAU OAE Astrophotography Contest, category Meteor showers: Geminid Meteor Shower from China, by Dai Jianfeng, China. A meteor shower occurs when the Earth in its orbit around the Sun, passes through a debris trail left previously by a comet on its approach around the Sun. As the Earth enters this debris (small sand grain sized), they enter the atmosphere at high speeds and on parallel trajectories, burning completely leaving beautiful tracks (streaks) in the sky. These streaks can appear and disappear in the blink of an eye, or last much longer. On rare occasions the debris originates from asteroids, as in the case of the Geminid meteor shower, shown in this image, picturing many streaks of debris captured in the sky of China in 2017. Due to relative motions and perspective, the shower appears to come from one single point, known as the radiant point, beautifully pictured in this image. This is similar to driving in a car on a rainy day without any wind, looking out the front window it seems that the rain is coming directly towards the window, when in fact the rain is falling vertically downwards. Link:  See image in Zenodo
A Geminidák meteorraj egy Kínában készült felvételen. A kép a 2021-es IAU OAE asztrofotós verseny meteorzáporok kategóriájának első helyezettje. Fotó: Dai Jianfeng / IAU OAE

December közepének egyik leglátványosabb égi jelensége, a Geminidák meteorraj péntekről szombatra virradó éjjel érkezik, és a tiszta égbolt szerelmeseinek felejthetetlen élményt kínál. A Svábhegyi Csillagvizsgáló tájékoztatása szerint a meteorraj egész éjszaka megfigyelhető lesz, de a hullócsillagok száma éjfél után éri majd el a csúcsot.

A Geminidák nevüket az Ikrek (Gemini) csillagkép után kapták, mivel a meteorok úgy tűnnek, mintha abból az irányból érkeznének. Ideális körülmények között óránként akár 150 hullócsillagot is láthatnánk, ám a telihold közeli állapot miatti fény idén némileg csökkenti a látható meteorok számát. A csillagászok azt javasolják, hogy városi fényektől távoli helyszínekről figyeljük a jelenséget – például Budapesten a Normafa vagy a Hármashatár-hegy remek választás lehet.

A hullócsillagok apró porszemcsék vagy kődarabok, amelyek hihetetlen sebességgel száguldanak az űrben. Amikor a Föld légkörébe érkeznek, a súrlódás hőt termel, és ezek az apró részecskék fényes csíkot húzva elégnek. Bár az év során mindig találkozhatunk szórványos meteorokkal, a meteorzáporok – mint a Geminidák – különleges látványosságot jelentenek, mivel ezek egy-egy üstökös vagy kisbolygó által hátrahagyott porfelhőkből származnak.

A Geminidák kakukktojás a meteorrajok között, mivel szülőobjektuma nem egy üstökös, hanem a (3200) Phaethon nevű földsúroló kisbolygó. Ez az aszteroida az üstökösökhöz hasonlóan viselkedik: amikor a Nap közelébe ér, felszíne felforrósodik, megreped, és porcsóvát hagy maga után. Ezek a porszemcsék alkotják a Geminidák meteorrajt, amely minden decemberben látványos csillaghullással ajándékozza meg a Földet.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló a Geminidák érkezését külön eseménnyel ünnepli, amelyre előzetes regisztrációval lehet jelentkezni.