Múzeumpedagógiai programsorozat a Nemzeti Múzeumban

Egyéb

 

(MTI) - A Magyar Nemzeti Múzeum hét oktatási intézménnyel együttműködve összesen 23 sorozat múzeumi órát, illetve tematikus foglalkozást, négy családi napot és tíz alkalomból álló szabadegyetem-sorozatot valósított meg 2010. augusztus 30. és 2011. augusztus 31. között az Európai Unió támogatásával - ismertette T. Kesik Gabriella projektvezető pénteken, a múzeumban tartott zárórendezvényen.

 
Az Éltem, láttam, elmesélem című, 6 alkalomból álló múzeumióra-sorozaton az általános iskolák 6. osztályos diákjai vettek részt és ismerkedhettek meg a XI-XV. századi Magyarország mindennapi életével. A középiskolák 10. évfolyama számára a középkori élet és művelődés sokszínű formáit mutatták be, a hetedikes tanulók a XVIII-XIX. századi Magyarország hétköznapjaiba nyerhettek betekintést. A középiskolák 11. évfolyama számára Korkérdések és válaszok a XVIII-XIX. századi Magyarországon címmel indítottak sorozatot, a 10 alkalomból álló tematikus foglalkozásokon pedig az általános iskolák felső tagozatosai vehettek részt, hogy régészeti korokkal, a Kárpát-medence ősi kultúráival foglalkozzanak.
 
A múzeumi órákon és tematikus foglalkozásokon egyebek mellett ruhák felöltése, újságszerkesztés, helyzetgyakorlatok, kézműveskedés és szituációs játékok szórakoztatták a diákokat.
 
A családi napokra csomagkészletet, azaz "családi hátizsákot" állítottak össze, amelyben kalap, nagyító, fejlámpa, iránytű, távcső, jegyzetfüzet és tolltartó is volt. A gyerekek ezek segítségével, valamint kutatólapokkal, feladatsorokkal fedezhették fel a kiállítást. Ezen túl tárgyakat alkothattak, megismerkedhettek régi hangszerekkel és részt vehettek történeti helyzet- és drámajátékokban.
 
A 10 alkalomból álló szabadegyetem gimnazisták, felvételire készülők, egyetemisták és egyéb érdeklődők számára indult. Az előadásokon a tárlatokhoz is kapcsolódó, vitaindító jellegű témákat dolgoztak fel, amelyek kapcsolódtak az iskolai tananyag tematikájához is.
 
Az elnyert támogatás összege 19,5 millió forint volt, ebből a felsorolt foglalkozásokon kívül kiadványok, módszertani segédeszközök is készültek és a honlapot is fejlesztették. Az iskolai programokon közel 400 diák, a szabadegyetemi foglalkozásokon több mint 500 fő, a családi napokon több ezer érdeklődő vett részt.
 
Az intézmény a most induló tanévben is számos programmal - egyebek mellett múzeumi órákkal, drámafoglalkozásokkal, szabadegyetemmel, történeti játszóházzal - várja a gyerekeket, iskolai csoportokat.