Veszprém megyei csapat nyerte a XV. Országos Mesevetélkedőt

Egyéb


orszagosmesevetelkedo.jpg
A kép az XV. Országos Mesevetélkedő Heves megyei döntőjében készült, Egerben fotó: heol.hu/Ötvös Imre
 
(MTI) - Az aranycsapat tagjait - a negyedik osztályos Izsán Vivient, Mátyás Armandot, Mesterházi Zsófiát és Kila Franciskát - Heroldné Borbély Magdolna készítette fel. A négy Veszprém megyei diák mintegy ezer induló csoport közül bizonyult a legjobbnak.
    
A döntőbe Veszprém megye mellett Szolnok, Komárom-Esztergom, Pest, Heves, Győr-Moson-Sopron, a házigazda Csongrád és a felvidéki győztes, a dunaszerdahelyi járásból érkezett Nyárasd csapata jutott be.
    
Horváth Tibor, a versenysorozat Csongrád megyei szervezője elmondta, hogy az első, a meseolvasást népszerűsítő és általános iskolák alsó tagozatos diákjainak szövegértését fejlesztő vetélkedőt még helyi versenyként az 1992-93-as tanévben Hódmezővásárhelyen tartották. A versenysorozat előbb megyeivé, majd 1996-ban országossá bővült. 
    
A négyfős csapatok a döntő előtt öt fordulóban, kreatív elméleti és gyakorlati feladatokon mérték össze tudásukat, és így jutottak el Szegedre. A hét mérföldes csizmában heted hét határon át alcímet viselő vetélkedő minden fordulójára a gyerekek négy-négy történetet olvastak el (idén európai népek meséit). A döntőben villámkérdéseken, igaz-hamis játékokon, keresztrejtvényeken adtak számot arról, hogy mennyire ismerik a huszonnégy történetet. Az egyik feladatban például a történetekben szereplő mondatokat felismerve és csoportosítva gyűjthették a mérföldeket, egy másikban pedig azt kellett kiválasztani, hogy melyik történetben milyen állatok szerepelnek.
    
A döntőben a szövegértés mellett már a kreativitásnak, az önálló szövegalkotásnak is szerep jutott, a csapatok mindegyikének egy-egy mesét is írniuk kellett. Az egyik csapat történetének főhőse például az édességek csábításának ellenállni nem tudó királylány volt a főhőse.