Háborúknak nem vetett véget, de Nobel-békedíjat kaphat David Attenborough

Tudomány

Sir David Attenborough nem csupán az Egyesült Királyság, de talán a világ legismertebb és legnépszerűbb természetfilmese. Generációk nőttek fel dokumentumfilmjein és fordultak hatására a természetkutatás és a természetvédelem felé.

Minden a gyerekkorban dőlt el

(left to right) Royal Society President Adrian Smith, Sir David Attenborough and Jonathan Yeo during the unveiling of a portrait of the broadcaster and conservationist painted by the artist at a private ceremony at the Royal Society in London. Picture date: Tuesday June 25, 2024.,Image: 884618252, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: James Manning / PA Images / Profimedia
Sir David Attenborough természettudós (középen) a róla készült portré leleplezésekor a londoni Royal Society zárt körű ünnepségén, balra Adrian Smith, a Royal Society elnöke, jobbra az alkotó Jonathan Yeo brit művész. James Manning / PA Images / Profimedia

A nyáron ünnepelték Sir David Attenborough negyvenéves Royal Society-beli (Királyi Természettudományos Társaság) tagságát, és ennek alkalmából festett róla portrét Jonathan Yeo festőművész. A barnástól a sárgásig a zöld minimum ötven árnyalatában pompázó képen Attenborough arckifejezése derűs, halovány mosollyal a szája szélén, közvetlenül szembenéz, nyugodt, fesztelen pózban ül, egyik lába a másikon, kezeivel átkulcsolja a térdét. Odafordulás, odafigyelés meg hogy van idő és türelem – ez sugárzik ebből a testtartásból, és ezek épp azok a tulajdonságok, amelyek a természetfilmezéshez alapkövetelménynek számítanak.

Az 1928. május 8-án született Sir David Attenborough pedig mindegyikkel rendelkezik, ráadásul jó régen, egészen a gyerekkora óta. Nála ugyanis minden eleve és nagyon hamar elrendeltetett, és ebben két találkozás komoly szerepet játszott. Egészen kicsi korától gyűjtött köv(ület)eket, ásványokat, egy jeles régész, Jacquetta Hawks pedig megdicsérte a kiskamasz ásványgyűjteményét. Tízéves volt, amikor bátyjával, Richarddal, a későbbi színész-rendezővel édesapjuk munkahelyén, a Leicesteri Egyetemen hallották Szürke Bagoly előadását a természetvédelemről. (Aki bár Archibald Stansfeld Belaney néven született, magán félig indiánnak adta ki, ragaszkodva ahhoz, hogy anyja az apacs törzsből származott.) Megérintette, milyen elhivatottan beszélt a hódok megmentéséről, de az is, hogy milyen alapos tudással rendelkezett a kanadai vadonról, annak növény- és állatvilágáról. Ilyen érdeklődéssel egyenes út vezetett Cambridge-be, ahol a Clare College-ban geológiai és zoológiai tanulmányokat folytatott.

Alkalmatlanból lett a legalkalmasabb

Diplomázásét és kétévi szolgálatát követően nem lett belőle haditengerész, ami teljességgel érthető. Próbálkozott kiadónál, ahol gyerekeknek szánt természettudományos könyveket szerkesztett, de ez se volt az igazi. Aztán következett 1952-ben a BBC.

Rádiósnak nem vették fel, az épp csak induló televíziós ismeretterjesztő részleg vezetője azonban fantáziát látott a fiatalemberben – akinek, mint az átlag britnek akkoriban, fogalma sem volt a televízióról –, és azonnal elküldte a három hónapos tanfolyamra.

Kezdetben egyáltalán nem a kamera előtt látta David Attenborough-t Mary Adams, ugyanis túl nagynak találta a fogait, így következett megint a szerkesztés, épp csak a médium változott. Kvízműsortől népzenei sorozatig igen sokféle témában lehetett a nevével találkozni a stáblistákon. Dolgozott producerként, készített stúdióban interjúkat, tehát szépen lépdelt a ranglétrán, majd amikor egy alkalommal szakértő kollégája megbetegedett, Mary Adams fogászati verdiktje ide vagy oda, hirtelen neki kellett beugrani riporter-műsorvezetőként egy állatos ismeretterjesztő műsorba.

Úgy tűnt, a gyerekkori természettudományos érdeklődés karrierre váltható, minden sínen van. De pontosan tudjuk, ez a vonat is kisiklik, ha a beosztott a főnökének nemet mond. Márpedig David Attenborough nemet mondott arra, hogy a BBC újonnan formálódó természettudományos szerkesztőségéhez csatlakozzon. Az ok egészen egyszerű volt: a szerkesztőség Bristolban kapott otthont, ő pedig nem akarta elhagyni Londont. Egy becsukott ajtó azonban kinyit egy újat, tartja a mondás, és inkább megalakította a saját szerkesztőségét, amellyel a világot vitte be először a brit otthonokba. A műsorokra a különböző szakvásárokon felfigyeltek az öt kontinens tévécsatornái, így lett belőle globálisan ismert és kedvelt természetfilmes.

A Monty Python és a foci

Tovább ívelt tehát a pálya, David Attenborough mégis újra lapot húzott arra a bizonyos 19-re: szabadságra ment, hogy elvégezze a London School of Economics szociálantropológiai mesterképzését, mert azt érezte, másféle, mélyebb tudással kell magát felvértezni, hogy hiteles műsorokat készíthessen.

Visszatérése után a BBC-nél meglátták benne a vizionáriust, és rábízták az arctalan, színtelen-szagtalan, alig nézett kettes csatornát. „Ő volt az is, aki leadta Kenneth Clark művészettörténész és Jacob Bronowski humanista tudós mérföldkőnek számító sorozatait, amelyek a történelmet, a kultúrát és a tudományt korábban soha nem látott módon hozták el a kis képernyőre, de Attenborough felelős tulajdonképpen a Monty Python sikeréért is. Igazi innovátor, aki 1969-ben már programigazgatóként tevékenykedett a csatornánál, és műsorra tűzte a Monty Python Repülő cirkuszát: a kultikus szkeccsműsor aztán humoristák generációit inspirálta, Nagy-Britanniában pedig John Cleese-ék bandája az abszurd angol humor megtestesítőjévé, az ország kulturális DNS-ének részévé vált” – írtuk róla születésnapi portrénkban. De a focidrukkerek is sokat köszönhetnek neki, mert nélküle a Match of The Day sem létezne, ugyanis a meccsek szünetében és utána tartott elemzést vegyítő formátumot szintén az ő intendatúrája alatt fejlesztették, mindezen felül ő látta meg a snooker televíziós közvetítésében rejlő lehetőséget is.

A természetfilmeknek élve

David Attenborough pictured feeding Orang-utans (Orangutans) Bulu and Butang. (Location not known). 05.04.1982,Image: 568617589, License: Rights-managed, Restrictions: Syndication Caption:, Model Release: no, Credit line: Not Known / News Licensing / Profimedia
David Attenborough orángutánokkal 1982-ben. Fotó: News Licensing / Profimedia

Bár szerződése szerint készíthetett műsorokat, de David Attenborough alig tíz évig bírta ki az íróasztal mögött, mennie kellett, hogy a Föld távoli tájaira vezetett expedícióin a természetes élőhelyeiken mutassa be a ritka és különleges állatokat, vagy megmutassa, hogyan élnek a nyugati civilizációtól távol, a természettel együtt bizonyos törzsek. „1975-ben aztán a BBC vezetői szerepe alól felszabadult Sir David végre újra azt csinálta, amit igazán szeretett: a feltérképezetlen vadont járta. Ismeretlen törzsekről készített sorozatot, amelyeknek elmerült a kultúrájában: a Salamon-szigeteken például ő is csak egy ágyékkötőt viselt a forgatás közben.

David Attenborough 1979-ben aztán létrehozta a természetfilm műfaját, ahogy azt ma ismerjük.

Az Élet a Földön az állatokat természetes élőhelyükön mutatta be korszakalkotó kameratechnikával: becslések szerint világszerte ötszázmillióan nézték a sorozatot. Ez a döbbenetes szám pedig nem csupán az újdonság erejének vagy a látványnak volt köszönhető: a dokumentumfilmes képes volt bonyolult tudományos témákat bárki számára érthetően, mi több, izgalmasan elmagyarázni.” Ezeknek a témáknak a felsorolásáért és további érdekességekért érdemes ezt a cikkünket elolvasni

Az élő bolygó, Az élet megpróbáltatásai, A növények magánélete, A madarak élete, A kék bolygó, Az emlősök élete, Bolygónk, a Föld, Élet hidegvérrel, Egy élet a bolygónkon – csak néhány azok közül a sorozatok közül, amelyek a közönségsiker mellett a televíziós és a tudományos szakma elismerését is meghozták neki, amiben valószínűleg az is számított, hogy bátran mert szokatlan nézőpontot választani. Az ének csodájában például arra hívja fel a figyelmet, hogy a természetben a dal mint kommunikáció a fajok fennmaradása szempontjából nélkülözhetetlen képesség, mert az ének az udvarlástól a területvédelemig létfontosságú tevékenységek közlésének formája.

Lovag és hangyászsün

Díjait, kitüntetéseit nehéz számba venni, ezért csak néhány álljon itt közülük jelezve, munkásságát az uralkodók is elismerik. II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte – akinek a kertjében együtt sétáltak és csodálták meg az uralkodó gyerekei születésére ültetett fákat –, elismerték Order of Merit kitüntetéssel, Spanyolországban megkapta Asztúria hercegének a díját. Vitrinjében ott áll a világhírű oceanográfiai intézet Nierenberg-díja, természetfilmes és televíziós vezetői munkásságáért a BAFTA díja, tudománykommunikációs eredményeiért a Royal Society of London Faraday-, a Tudományos Világtanács José Vasconcelos- és az Európai Unió Descartes-díja, az ENSZ Környezetvédelmi programja pedig a Föld bajnoka címet adományozta neki

A természettudományok széles körű ismertetésében végzett munkásságának elismeréseképpen legalább húsz növény- és állatfajt, fát, virágot, mélyvízi hal parazitáját, lepkét, pókot, békát, rákot, kígyót, gyíkot, hangyászsünt – amiről azt gondolták, kihalt, de egy éve lefotóztak belőle egy példányt –, sőt a mezozoikumban kihalt hüllőt neveztek el róla.

Aggódó optimista

EMBARGOED TO 0001 WEDNESDAY SEPTEMBER 30 File photo dated 7/10/2019 of Sir David Attenborough. Countries are being urged to commit hundreds of billions of pounds in funding to protect nature in a global campaign backed by Sir David. Conservation organisation Fauna and Flora International (FFI) is launching the Our One Home campaign, calling on governments and businesses to prioritise protection and restoration of nature and wildlife.,Image: 560471603, License: Rights-managed, Restrictions: FILE PHOTO, Model Release: no, Credit line: David Parry / PA Images / Profimedia
Sir David Attenborough angol természettudós, dokumentumfilmes. Fotó: David Parry / PA Images / Profimedia

David Attenborough-t mindig a gyerekkori kíváncsisága vezérelte, ám a természet iránti határtalan érdeklődés fokozatosan új árnyalatot kapott. A kutatás vágya mellé odakerült az aggodalom, és a lenyűgöző ismeretterjesztő képek elgondolkodtató filtert kaptak. Higgadtan beszél a klímaváltozás hatásairól, nem kelt pánikot, inkább felhívja a figyelmet arra, hogy a természetért, a természettel, ne pedig a természet ellen dolgozzunk.

A magyarul 2022-ben megjelent Egy élet a bolygónkon. A szemtanú vallomása és látomás a Föld jövőjéről (Park Kiadó, fordító: Makovecz Benjamin) fülszövegében így ír: „Kilencvennégy éves vagyok. Rendkívüli élet jutott osztályrészemül; csak most kezdem felismerni, hogy mennyire rendkívüli.

Fiatalkoromban úgy éreztem, hogy odakint a szabadban az érintetlen, őseredeti természet vesz körül – ez azonban nem volt egyéb, mint illúzió. Korunk nagy tragédiája – az érintetlen természeti környezet folyamatos zsugorodása és a biológiai sokféleség, a biodiverzitás csökkenése – alig észrevehetően nap mint nap itt zajlik körülöttünk.

Tanúja voltam ennek a hanyatlásnak. Az Egy élet a bolygónkon a tanúvallomásom, egyben a látomásom is. Történet arról, miként követtük el a leghatalmasabb tévedésünket, és annak felvázolása, hogy ha haladéktalanul cselekszünk, hogyan tudjuk helyrehozni ezt a tévedést.

Ma még – utoljára – van esélyünk arra, hogy tökéletes otthont teremtsünk magunknak, és helyreállítsuk az épségét annak a csodálatos világnak, amelyet örököltünk. Csak akarnunk kell.

Sir David Attenborough májusban múlt 98 éves, és ma is fáradhatatlan. Ugyanazzal a figyelemmel fordul a hallgatósághoz és a kérdezőkhöz, legyenek az az ENSZ klímacsúcsának vagy a davosi Világgazdasági Fórumnak a résztvevői, a Glastonbury Fesztivál közönsége, hozzá hasonlóan a természet iránt érdeklődő gyerekek vagy a királyi család legifjabb tagjai.

Amikor – főképp gyerekek – a kihalás szélére került állatokról kérdezik, gyakran meséli el, hogy egy ötven évvel ezelőtt lefilmezett, akkor már csak néhány száz egyeddel rendelkező afrikai hegyigorilla-fajra épp a film hatására figyeltek fel, és ennek köszönhetően mára már kétszer annyi példány van belőlük. Mert Attenborough hisz abban, hogy a természet rendkívüli megújulási képességére építve „az összeomlás széléről” hozzuk vissza és építsük újra a fajok sokszínűségét. Tisztában van azzal, hogy az emberek „veszekedősek”, de pontosan tudja azt is, milyen ügyesek és leleményesek. „Azokkal a veszélyekkel, amelyek ma a bolygót fenyegetik, csakis akkor szállhatunk szembe, ha a népek félreteszik a köztük feszülő ellentéteket, és végre közösen, egyetértésben cselekszenek” – írja a már említett könyvében. Természetvédőként. Vagy igazi békeharcosként?