A július 19–30. között tartó fesztivál vendége lesz a zárókoncerten Szergej Nakariakov világhírű orosz trombitaművész is.

Kecskeméten 1970 óta rendezik meg a Kodály Szemináriumot. A nyári szemináriumokhoz a kezdetek óta hangversenysorozat kapcsolódott, amely 1991-től viseli a Kodály Fesztivál nevet. A fesztivál célja Kodály zeneművei és az életművéhez kapcsolódó régi és újabb szerzők műveinek megszólaltatása, a kortárs magyar zene jeles képviselőinek bemutatása, helyi zenei műhelyek és versenygyőztes fiatal művészek bemutatkozása. Az évek során gazdagodott és színesedett a program: más művészeti ágak is helyet kaptak a fesztivál programjában. 1998-tól a fesztivál Kodály Művészeti Fesztivál néven vált Kecskemét és a régió egyik legjelentősebb kulturális eseményévé. 

A fesztivál a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar nyitókoncertjével indul, műsoron Dohányi, Bartók és Kodály művei szerepelnek, a zenekart Hollókői Huba vezényli a kecskeméti Főtéren július 19-én.

Mozart életét mutatja be Simon Izabella zongoraművész és zenésztársai különleges délutáni kosztümös koncertje gyermekek részére, Mozart, a varázsló címen. Elhangzanak Mozart ismert műveinek részletei az Ifjúsági Otthonban július 21-én. 

Az Otthon mozi a fesztivál alkalmából műsorára tűzi a Verdi Traviata operafilmet, amely július 21-én 20 órától tekinthető meg.

Július 22-én Bretz Gábor Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész dalestjén Kodály Zoltán és Gustav Mahler művei szerepelnek. Az evangélikus templomban a művészt Gráf Zsuzsa kíséri zongorán.

A Duna Művészegyüttesegy különleges produkciót hoz a Hírös Agórába Elmúlt időkből Bartók&Folk címmel július 25-én. A táncszínházi előadás létrehozásának szándéka egyrészt emlékezni a gyűjtőkre (jelesül most Bartók Bélára), másrészt a megszólaltatni, táncra fordítani a „gyűjtemény” egy kis szeletét, Bartók férfikórus-műveit. Ebben segítségükre lesz a nemzetközileg elismert Szent Efrém Férfikar. „Az előadás egy olyan világot idéz meg, melynek egykor volt jelene, s a mi jelenünk között eleven a kapcsolat, épült híd, lehet járni rajta oda-vissza. Ezt az utat járjuk majd be, hogy bizonyítsuk: a hagyomány az eredetből fakad, mi abban létezünk, nélkülünk nem is lehetne az, ami, vagyis eredet!” – írják az alkotók. 

A Sárik Péter Trió Beethoven műveit dolgozta át a saját stílusára. A koncert repertoárjában a mester szimfóniáinak és zongoraszonátáinak részletei hangaznak el, Beethoven dallamai és harmóniái keverednek a jazz és a popzene ritmusaival a trió remek zenészeinek előadásában. A műsor nagy része természetesen improvizáció, a trió megidézi azt a kort, amikor még a klasszikus zenészek is rögtönöztek. A Sárik Péter Trió koncertjein megszokott, hogy a közönség aktív részese az előadásnak, ez most is így lesz. A zenekar együtt adja elő az Örömódát a hallgatókkal július 27-én a kecskeméti Főtéren, a Romkertben. 

A piarista templomban július 28-án lép fel a Nemzeti Ifjúsági Kórus Erdei Péter és Nemes László Norbert vezetésével. A műsoron kortárs szerzők gondosan válogatott művei szerelnek, amelyekből három bemutató lesz: Bella Máté, Fekete Gyula és Tóth Péter egy műve.

Navratil Andrea Liszt Ferenc-díjas énekes, népdalénekes számos formációban bizonyította különleges tudását, művészi érzékenységét. Ezúttal Mali Katalin orgonakíséretével ad koncertet július 29-én az evangélikus templomban. 

A fesztivál zárókoncertjén a Nagytemplomban Szergej Nakariakov világhírű orosz trombitaművész lesz a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar vendége Hámori Máté vezényletével.

A fesztivál részletes programja itt olvasható.

Fotó: Kodály Művészeti Fesztivál