A Mozart-átirat Anger Ferenc rendezésében, Nádasdy Ádám új magyar fordításával csendül fel december 21-én az Erkel Színházban.

A Magyar Állami Operaház a Keresztény Évad alkalmából tűzi először műsorára szcenírozott formában Händel főművét. A karácsonyi négy előadás szólistái Rácz Rita, Schöck Atala, Horváth István és Cser Krisztián, az Opera Zenekart és az Énekkart Kesselyák Gergely vezényli.

Georg Friedrich Händel több
évtizedes angliai tartózkodása alatt a közönség fokozatosan elpártolt a zeneszerző
által is képviselt olasz barokk operai irányzattól. Az angol nyelvű művek
növekvő népszerűségére Händel oratóriumok komponálásával reagált, amiben
librettistaként Charles Jennens, egy nagy irodalmi és zenei műveltséggel
rendelkező földbirtokos lett alkotótársa. Első közös sikerük, a Saul című oratórium után néhány évvel a Messiást Händel mindössze 24 nap alatt
komponálta meg 1741 nyarán, majd 1742-ben mutatták be nagy sikerrel Dublinban. Bár
az 1743-as londoni premier hűvösebb fogadtatásra talált, a későbbi előadások
és a szokás, hogy a művet Angliában hagyományosan jótékony céllal tűzték
műsorra, széles körben ismertté és népszerűvé tették a darabot, különösen a
napjainkban is gyakran idézett Halleluja-tételt.

A Magyar Állami Operaház a korábbi évadok szcenírozott húsvéti Bach János- és Máté-passiói mellé karácsonyra időzítve állítja színpadra Händel Krisztus-oratóriumát. Anger Ferenc rendező, aki Zöldy Z Gergely díszlet- és Szelei Mónika jelmeztervezővel puritán egyszerűségű, letisztult színpadi koncepciót alkotott, nem dogmatikus olvasatban állította színpadra a bibliai alapokon nyugvó művet.

A szólisták mellett a színpadon kiemelt szerepet játszik az Opera Kórus (karigazgató: Csiki Gábor), akik az egyént körülvevő világot, a „többieket” testesítik meg az előadásban, valamint a Magyar Nemzeti Balett táncosai, akik a rendező által az egyes tételekhez rendelt fogalmakat jelenítik meg Venekei Marianna koreográfiájában. A rendező számára fontos volt, hogy a darab Mozart átiratában hangozzon el, ami fokozza a mű drámaiságát, valamint az is, hogy Nádasdy Ádám fordításában magyarul szólaljon meg a mű, így azt a közönség a színpadról is értheti, a zene, a szöveg és a színpad pedig egyenrangú hatást érhet el.

A Messiás a 2019. december 21-i premiert követően karácsonykor még három alkalommal, december 23-án, 25-én és 28-án látható, majd az évad esszenciáját nyújtó KeresztFeszten tér vissza két alkalommal május 17-én és 20-án. Az Opera Zenekart az előadásokon Kesselyák Gergely, az Opera első karmestere vezényli.

Kiemelt fotó: Berecz Valter