Hangsúlyos magyar jelenlét az idei román designhéten

Művészet

Idén is hangsúlyos lesz a magyar jelenlét a formatervezők legfontosabb romániai seregszemléjén, a május 16. és 25. között zajló Romanian Design Weeken (RDW) – közölte kedden a Liszt Intézet bukaresti központja.

Stockphoto - Design - tervezés - kiállítás - illusztráció. Fotó: Shutterstock
A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

A rendezvény központi helyszínén, az egykori Cina étterem Benjamin Franklin utcai emblematikus épületében három magyar tervezőstúdió állít ki: az itthon.co, a Norna Design és a Katma Studio.

A Future: Back to the Roots című kiállításon bemutatkozó magyar formatervezők a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) tanultak vagy önerőből sajátították el a formatervezés fortélyait, és olyan hétköznapi tárgyak készítésére vállalkoztak, amelyek a mindennapi élet szükségleteit szolgálják ki. Király Adrienn, Szalai Bálint, Penezits Petra, Takács Alexandra és Hornyai Kamilla művészi érzékenységgel alkalmazzák a hagyományos kézművestudást a kortárs designtárgyak létrehozásában – olvasható a meghívóban.

Az RDW külföldi kiállításainak hivatalos megnyitóját pénteken tartják, ezen Hornyai Kamilla (Katma Stúdió) is szót kap, míg az itthon.co két tervezője, Király Adrienn és Szalai Bálint május 22–25. között lesz jelen a román designhéten, ahol május 23-án nyilvános beszélgetést is tartanak a két tervezővel.

Május 20-án, kedden a Liszt Intézetben nyílik kiállítás a MOME Design Intézetének divat- és textiltervezés alapképzésén részt vevő hallgatók 2024-es diplomamunkáiból, szövetekből, női és férfiöltözékekből, cipőkből, táskákból és kendőkből. A tavalyi végzősök feladata az volt, hogy személyes tervezői karakterüket az „üzenet.rögzítő” témát feldolgozva mutassák be, vagyis olyan, a jelenben rögzítésre kerülő, személyes vagy közösségi problémákra reflektáló üzeneteket fogalmazzanak meg, amelyek szerintük a jövőben megfontolandók lesznek – idézték fel a szervezők.

Mint írták, a MOME Design Intézete és a Liszt Intézet bukaresti központja közötti együttműködésnek többéves hagyománya van. Ennek gyümölcseként mutatták be a román designhéten korábban a Mercedes Design (2017), a Shaping Hungary (2017), a Future Traditions (2018), a Download Design (2018), az Ülőke (2019), a Fashion & Textile (2019), az Olimpiai formaruhák (2020), a MOME 33 fotó (2021), a MOME Alumni Jewellery (2022) és a Kézművesség a digitális korszakban (2024) című kiállításokat.