A magyar csapatok remekeltek a mesterséges intelligencia diákolimpiáján

Mi, Magyarok

Mindkét 9–12. osztályos diákokból álló magyar csapat ezüstérmet szerzett, emellett az egyik magyar diákcsapat az összesítésben harmadik helyezést ért el a Bulgáriában lezajlott Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián (IOAI).

A Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia résztvevői. Fotó: IOAI
A Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia résztvevői. Fotó: IOAI

A versenyen, amelyet augusztus 9–15. között rendeztek meg Burgaszban, hat kontinens csaknem kétszáz diákja mérte össze tudását, Magyarországot két négyfős csapat is képviselte. A megmérettetésen mindkét magyar csapat ezüstérmet szerzett a tudományos feladatokban (rajtuk kívül a kínai, vietnami, mongol és észt csapatok kaptak ugyancsak ezüstöt), a gyakorlati feladatokért pedig az 1-es magyar csapat kapott ezüstérmet.

Mivel a diákolimpia zsűrije összesítette a két forduló eredményét, az összetett rangsorban a magyar 1. csapat – Vajda Ádám (ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium), Szilágyi Balázs és Ungár Vince (Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium) és Kovács-Bánhalmi Hédi Zita (Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium) – a harmadik helyen végzett, így a diákok teljesítményükért különplakettben is részesültek. A 2. csapat tagja volt Christ Miranda Anna a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnáziumból, Lehotai Gergely a Pécsi Janus Pannonius Gimnáziumból, Molnár István Ádám a miskolci Földes Ferenc Gimnáziumból és Nagy Dávid Leonárd az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumából.

Az IOAI 2024 magyar csapatainak két csapatvezetője Huszár Ferenc docens (Cambridge-i Egyetem) és Szalay Gergő PhD-hallgató (ELTE) volt.

A gyakorlati fordulót Bulgária egyik legsikeresebb énekesnője, Maria Ilieva közreműködésével tartották. Ő készített egy különleges remixet Love című dalából, a részt vevő diákok feladata pedig az volt, hogy MI-eszközök felhasználásával a rendelkezésre álló négy óra alatt egyedi lemezborítót és videóklipet generáljanak.

A versenyen a tudományos és a gyakorlati forduló során három területhez – természetesnyelv-feldolgozás (NLP), gépi tanulás és gépi látás – kapcsolódó feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak. A szervezők minden részt vevő diákolimpikon számára ingyenes online kurzust és tananyagot is biztosítottak. A diákok tudásának elmélyítését Magyarországon kiegészítő online kurzusok és a válogatottat felkészítő nyári tábor szolgálta.

Az induló diákok kiválogatása, felkészítése, delegálása és a versenyen való részvétele a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és az ELTE Informatikai Karának együttműködésével valósult meg. A 2025-ös Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpia házigazdája Peking lesz.