A Latinovits Zoltán-kiállítás három napon át tartó finisszázsára várja a látogatókat az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet hétfőtől a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

Az „Embernek röpülni boldogság” – Latinovits Zoltán (1931–1976) című kiállítással a 90 éve született Latinovits Zoltánról emlékezik meg az OSZMI. A kiállítás, amelyet 2021. október 31-től láthat a Bajor Gizi Színészmúzeum közönsége, márciusban bezár. A kiállítás utolsó hetében, március 13. és 15. között színes programokkal várják az érdeklődőket.

Az eseménysorozat hétfőn 11 órakor a Latinovits Zoltán és a Kaláka című programmal kezdődik, amelynek alkalmával az együttes tagjaival találkozhat a közönség. Latinovits Zoltán 1974-től lépett színpadra a Kaláka együttessel. A program ismertetője szerint a színész 1976-ban a Zalai Hírlapban azzal indokolta választását, hogy ez a zenekar, Sebőék és Tolcsvayék mellett „a nemzeti érzés, a múlt hagyományaiban gyökerezés, a hovatartozás zenei kifejeződését képviseli”. A zene és az irodalom összekapcsolása hozzátartozott Latinovits művészi programjához.

A múzeum vendége lesz Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos és Radványi Balázs, a beszélgetőtárs Gajdó Tamás, a kiállítás kurátora. A Kaláka együttes tagjaival, néhány dallal és verssel Latinovits Zoltánra emlékeznek: felidézik a közös munkát, a felejthetetlen színpadi pillanatokat, a vidéki utakat.

Kedden 11 órakor tárlatvezetést és beszélgetést szerveznek a Latinovits-kiállításban. Az OSZMI vendége Perlaki Róbert szcenikus, díszlettervező, a Veszprémi Petőfi Színház alapító és örökös tagja, aki élete egyik meghatározó eseményének tartja, hogy együtt dolgozhatott Latinovits Zoltánnal. A tárlatvezetést és a beszélgetést Gajdó Tamás vezeti.

Szerdán 18 órakor a Felolvasószínház – „titkokat őrző mesevilág, ahol születtem” című eseményre várják a közönséget. Az est során Latinovits Zoltánhoz, az egész életén át harcoló és gyötrődő művészhez kerülhet közelebb a közönség. Alakját elsősorban írásain keresztül idézik meg a művészek, felhasználva a Ködszurkáló és a Verset mondok című kötetét, édesanyjához írott leveleit és néhány hozzá közel álló ember – Ruttkai Éva, Dajka Margit, Cserhalmi György – visszaemlékezését. Az esten Holl Zsuzsa, Végh Péter és Hrutka Róbert lép fel.

A nemzeti ünnepre való tekintettel március 15-én, szerdán az állandó és az időszaki kiállítások, valamint az esemény is ingyenesen látogatható.

Nyitókép forrása: Bajor Gizi Színészmúzeum