Hírmozaik – április 24.
Hokuszai mangái a Néprajzi Múzeumban, egy hétig magyar filmek lesznek a fókuszban a magyar film napja alkalmából, Maggie Gyllenhaal lesz a velencei filmfesztivál zsűrielnöke – hírösszefoglalónk.
Japán mangák a Néprajzi Múzeumban
A Manga – Hokuszai – Manga című kiállítás a kortárs japán mangák (képregények) perspektívájából közelít Kacusika Hokuszai (1760–1849) ukijo-e mester Hokuszai Manga című, több ezer rajzból álló, rendkívüli hatású rajzgyűjteményéhez – írta közleményében a múzeum.
Kiemelték, hogy a tárlat nem azt kívánja igazolni, hogy Hokuszai a mai értelemben vett manga „feltalálója” lett volna, hanem azt vizsgálja, miként alakult és változott a „manga” fogalma, használata és jelentése az elmúlt kétszáz év során. Bár a kiállítás tablókra épülő vándortárlat, a látogatók nemcsak reprodukciókkal találkozhatnak: a bemutatott anyagot eredeti műtárgyak is gazdagítják.
Láthatók többek között eredeti fametszettechnikával készült nyomatok Utagava Hirosige A Tókaidó ötvenhárom postaállomása című sorozatából, valamint a 20. század második feléből származó, eredeti japán képregények, illetve hét mangaka eredeti rajzai és printjei is.
A tájékoztatás szerint a kiállítás egyik legfontosabb sajátossága a szokatlan megközelítés. Nem lineáris művészettörténeti narratívát kínál, hanem különböző korszakok képi világát állítja egymás mellé, arra ösztönözve a látogatót, hogy maga fedezze fel az összefüggéseket és a különbségeket. A Hokuszai-kori rajzok és a 20–21. századi mangaoldalak összevetése rávilágít arra, hogy a manga nem egységes stílus vagy lezárt hagyomány, hanem folyamatosan alakuló vizuális gyakorlat.
A kiállításhoz kapcsolódóan kiemelt esemény lesz május 9-én a Manga nap, amikor a látogatók egész napos rendezvényen fedezhetik fel a japán vizuális kultúra sokszínűségét: kurátori tárlatvezetések, előadások, workshopok és családi programok mellett zenei és performatív előadások is helyet kapnak.
A kiállítás a Japán Alapítvány (The Japan Foundation) nemzetközi vándorkiállítása, amely világszerte támogatja a japán művészet és kultúra nemzetközi megismertetését. A tárlat augusztus 16-ig látogatható.
Ők lettek az idei Milleniumi díjasok
Átadta a Millenniumi Díjakat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala április 24-én, a díjazottak között nagy múltú csokoládégyártó, high-tech labor és versenyautóépítő fiatalok is megtalálhatók – írta az MTI.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a Millenniumi Díjjal a szellemitulajdon-védelem területén tudatos szervezeteket, vállalkozásokat ismeri el.
A díjazottak között van a Széchenyi István Egyetemhez kötődő Arrabona Racing Team, amely a Formula Student világában elért sikereit tudatos szellemitulajdon-védelmi gyakorlattal egészíti ki.
Díjat nyert a Gyerünk, anyukám!, amely a közösségi élményt és a tudatos márkaépítést ötvözi: a program védjegyoltalma és az önkéntes műnyilvántartásba vett szakmai tartalmak stabil alapot adnak a fejlődéshez - áll a közleményben.
A díjazottak között van a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Műszaki Tanulmánytára, amelynek gyűjteményében szabadalmak, első példányok és ikonikus eszközök találhatók.
Díjat nyert a Semilab Félvezető Fizikai Laboratórium Zrt., amely több mint három évtized alatt vált a globális félvezetőipar meghatározó szereplőjévé. Méréstechnikai megoldásai az alapkutatástól az ipari alkalmazásig lefedik a teljes innovációs láncot, miközben több száz szabadalom és tudományos publikáció fémjelzi tevékenységét.
A díjazottak között van a Szerencsi Bonbon Kft., amely a magyar csokoládégyártás hagyományait ötvözi a korszerű technológiával és tudatos márkaépítéssel. Számos védjegy oltalmazza termékeit és megnevezéseit.
Hétfőtől egy hétig a magyar filmeké a főszerep
Hétfőn indul a magyar film napja alkalmából szervezett, a 125 éves magyar film előtt tisztelgő egyhetes programsorozat, amelyen a vetítések mellett filmtörténeti séták és a fiatal alkotókat megszólító események is helyet kapnak – írja az MTI.
A Nemzeti Filmintézet (NFI) által kezdeményezett május 3-ig tartó programsorozat során számos kortárs és klasszikus hazai alkotást vetítenek a mozikban, a televíziós csatornákon és a streamingplatformokon a legkülönbözőbb műfajokban. A Cinema City hálózata egész áprilisban kedvezményes vetítésekkel és közönségtalálkozókkal várja a nézőket. A kezdeményezéshez partnerként csatlakozott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Színház- és Filmművészeti Egyetem is.
Különleges helyszíneken is lesznek vetítések: a Kincsem Parkban a Sose halunk meg című filmet vetítik, a Császár-Komjádi Uszodában A nemzet aranyai látható, a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet pedig egy balatoni hajón vetítik.
A Svenk Filmklubban élő podcast felvételekkel egybekötött vetítéseket tartanak három helyszínen. Budapesten Szabó István rendező és Robert Lantos producer vesz részt A napfény íze, míg Koltai Lajos rendező és Nagy katica színművész a Semmelweis vetítésén, Székesfehérváron pedig Szabó Simon színész lesz a Moszkva tér köré szervezett beszélgetés vendége. Emellett exkluzív helyszínbejárásokat is szerveznek az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Pannónia Filmstúdióban és a Róna utcai filmgyárban is.
Részletes programok ide kattintva érhetők el.
Maggie Gyllenhaal lesz a velencei filmfesztivál zsűrielnöke
Az amerikai színésznő és rendező lesz a 83. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének elnöke – jelentették be csütörtökön a szervezők az MTI szerint.
Gyllenhaal az Elena Ferrante regényéből forgatott Az elveszett lány című filmmel debütált rendezőként 2021-ben a velencei filmfesztiválon, ahol a produkció forgatókönyvéért díjazták is. Legutóbb A menyasszony! című horrorfilmet írta és rendezte, amelyet március elején tűztek műsorra a magyar mozik.
A 2025-ben megrendezett 82. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál nemzetközi zsűrijének elnöke Alexander Payne amerikai rendező-forgatókönyvíró volt. A legjobb film díját Jim Jarmusch Father Mother Sister Brother című alkotása kapta. A fesztiválról mi is tudósítottunk.
A Velencei Nemzetközi Filmfesztivált, a világ legrégebbi filmfesztiválját szeptember 2. és 12. között rendezik meg.
Címlapfotó: A Néprajzi Múzeum és a Japán Alapítvány a Manga - Hokuszai - Manga - A Mester képgyűjteménye a kortárs képregények szemszögéből című időszaki kiállítása a megnyitó napján a Néprajzi Múzeumban 2026. április 23-án. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka