„Ez a város, a fővárosunk rengeteg kulturális programmal bombázza az idegrendszerünket, és ebben mi egy kis szálacska vagyunk a folklórral, ami messziről jön, mégis a sajátunk. Hiszek benne, hogy minden ember, legyen falusi vagy városi, tud vele azonosulni, csak meg kell nyitni a csatornákat, amelyeken át befogadásra tud találni” – összegzi a misszió lényegét Kocsis Enikő táncpedagógus, a Fitos Dezső Társulat művészeti vezetője.
„Nem kell minden embernek művésznek lennie, de a művészet az kell, hogy szebb legyen a lelkünk, hogy értékesebb emberekké tudjunk válni – idézi Andrásfalvy Bertalan néprajztudósból lett egykori oktatási minisztert (1990–93) Enikő –, és a népzene és néptánc pont erre való. Könnyen elsajátítható, a mi kultúránk, benne van az a kódrendszer, amitől ez nekünk jó – és nemcsak tudjuk, hanem érezzük is.”
A Csoóri-sorozat új filmjéből megismerhetjük a Fonó gyermektáncházának útját az önfinanszírozó múlttól a Csoóri Program hozta jelenig. Kiderül, milyen pluszt ad a gyerekeknek az, hogy ma már jelmezekben, akár élő zenekarral próbálhatnak, vagy akár elutazhatnak Erdélybe. A videót megnézve átérezhetjük a hamisítatlan gyerektáncház-hangulatot – és részt vehetünk a Fitos Dezső Társulat táncosaival tartott közös mulatságon is.
„Kellenek ezek az alkalmak. Mikor a legérzékenyebbeket, legkisebbeket, a gyerekeket tudjuk olyan szintre emelni, hogy érezzék azt, hogy ide el kell jönni legközelebb is” – mondja Kocsis Enikő.
A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. A Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu YouTube-csatornáján különleges zenész- és táncos közösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence-szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán az elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot!