A holokausztra emlékeztek Nyíregyházán

Kultpol

 

(MTI) - A mintegy háromszáz emlékező a gettó helyén emelt emlékműnél hajtott fejet, majd együtt vonultak a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely izraelita temetőjébe, hogy emlékeztessenek a 66 évvel ezelőtti népirtásra.   

 
A temetőben az áldozatok nevét tartalmazó emlékfalnál gyászistentiszteletet tartottak, amelyen Frölich Róbert főrabbi, tábori lelkész dandártábornok mondott beszédet.   
 
A valamikori nyíregyházi gettó helyén emelt holokauszt-emlékműnél Nagy László, a város alpolgármestere emlékezett az elhurcoltakra. Kiemelte: a múlt arra figyelmeztet, hogy minden jóérzésű embernek fel kell lépnie a szélsőséges eszmék ellen. "Közös a felelősség abban, hogy a kirekesztés, a rasszizmus ne éledjen újra" - tette hozzá.   
 
Gáll Ottó, az Eötvös Károly Magyar-Izraeli Baráti Kör alelnöke arról szólt a megemlékezésen, hogy a történtekből okulni kell, s nem szabad engedni a hamis eszmék térnyerését, az emberek bármiféle megkülönböztetését.   
 
Lengyel Károly, az Éljen Nyíregyháza Független Mozgalom elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy "egy szélsőséges mozgalom, a Jobbik bekerült a parlamentbe, s a történelem legsötétebb óráinak visszaidézése mellett meg akarja változtatni a holokauszt tagadásának büntethetőségét".
 
Szabolcsban Nyíregyházán kívül Mátészalkán és Kisvárdán is működött egykor gettó, ahonnan több mint negyvenezer zsidó lakost vittek haláltáborokba.