Holt költők a kávéházban

Egyéb


06_preview_600x400.png
Badár Sándor, Turczi István, Scherer Péter, Pindroch Csaba (balról jobbra)

Vajon hogyan boldogulnának a 19?20. századi költőink a modern világban? Milyen verseket írnának, milyen közlekedési eszközöket használnának, és vajon őket is beszippantotta volna a közösségi háló? A Magvető Kávéházban november 9-én, csütörtökön délelőtt sok más mellett ezekre is választ kaphattunk. A kávéház közönsége délelőtt 11 órakor elcsendesedett, a pódiumon megjelent Turczi István Prima Prissima-díjas költő és felkonferálta az esemény főszereplőit: a Csokonait alakító Pindroch Csabát, az Aranyt életre keltő Scherer Pétert és az Adyt megformáló Badár Sándort. A profi maszkmestereknek köszönhetően a színészek a megszólalásig hasonlítottak a 19?20. századi költőóriásokra. A varázslat a megszólalásuk után is folytatódott, hiszen a költőknek a modern életritmus és nyelvezet ellenére is sikerült megőrizniük egykori személyiségüket.

 

?Ahogy utánaolvastam, Arany Jánost klasszikus műveltségű, nagyon mívesen, szépen beszélő alaknak képzelem. Sokat olvastam Petőfi és Arany közti levelezéseket is, melyekben azt éreztem, hogy bár van humora János bácsinak, Petőfi viccesebb volt. Arany alapvetően komoly figura volt, ezért belsőleg nagyon különbözünk? ? mondta az Arany Jánost megformáló Scherer Péter a Kultúra.hu-nak.


07_preview_600x400.png
Scherer Péter mint Arany János

A holt költők társalgása során kiderült, hogy poétáink a modern korban is aktívan élik világukat: Facebookoznak, kocsmába járnak, biciklivel és kombinóval közlekednek. Csokonai újra Lillával kavar, közben Zsuzsiról is ábrándozik, Arany Shakespeare-rel levelezik és intézi a Toldi angolra fordítását. Ady Endre pedig, mint általában, most is kannás borral ? és sofőrszolgálattal ? érkezett, melyből természetesen megkínálta kollégáit is. A poéták felolvasták legfrissebb költeményeiket ? melyeket igazából Turczi István szerzett ?: Arany A világ egy vén lájkvadász, Ady a Nálunk is járt az ősz, Csokonai pedig a Szegény Zsuzsi a szelfizéskor című versét adta elő, melyeket a YouTube-ra is feltöltöttek.

 

?Egy kétmillió főt számláló városban, ahol mindenki hajtja a magáét és leginkább híreket olvas, egy átlagembernek szerintem nehéz újra megtalálnia Arany Jánost. Ettől függetlenül vagy éppen ezért törekedni kell az életben tartására, még akkor is, ha az olyan alkalmak, mint az Arany-emlékév inkább a kultúrafogyasztók és a diákok kiváltsága. Színészként örömmel teszek eleget minden ilyen jellegű felkérésnek. Arany balladái fantasztikusak, szerintem csak azért nem kerültek be a világirodalomba, mert nincs, aki lefordítsa őket. Turczi István szerint pedig Arany minden idők legnagyobb magyar költője? ? emelte ki Scherer Péter.

Bár a Holt Költők Társalgása című rendezvény akár egy egész estés szórakoztató színházi előadás is lehetett volna, ezúttal jóval komolyabb ok húzódott a háttérben. A három költőóriás halálát annak idején tüdőgyulladás okozta, ezért most a Tüdőgyulladás Világnapja (november 12.) alkalmából tértek vissza közénk, mintha nem haltak volna meg, mintha ma is köztünk lélegeznének, hogy felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára. A kerekasztal-beszélgetés után dr. Mucsi Zoltán, a Légúti Betegségek Országos Szövetségének vezetője a megelőzéssel kapcsolatban kiemelte: a tüdőgyulladás elleni vakcinával a gyermekorvosok ingyenesen oltják a csecsemőket, de ajánlott lenne mindenkinek megkapnia legalább egyszer az akár életre szóló védettséget biztosító védőoltást.

 

A rendezvény az előző év kezdeményezésének folytatása volt: tavaly novemberben a Nyugdíjasok Országos Szövetsége öt illusztrátort kért fel a világnap alkalmából, hogy a öt, tüdőgyulladásban elhunyt magyar költő, Berzsenyi Dániel, Kölcsey Ferenc, Arany János, Csokonai Vitéz Mihály és Ady Endre egy-egy versét ültessék át képregénybe. A képregényplakátokat a Holt Költők Társalgása című rendezvényen is kihelyezték, melyet ezúttal a Légúti Betegségek Országos Szövetsége szervezett. A képregények megtekinthetőek az Életbenmaradnának.hu oldalon.

 

?Nagyon tetszik ebben az eseményben az, hogy bár egy gyógyszercég szponzorálja, mégsem hangzik el semmilyen vakcinának a neve. Ezzel érzésem szerint azt üzenik: ne az én vakcinámat vegyétek, hanem bárkiét, hiszen az a fontos, hogy beoltassátok magatokat a tüdőgyulladás ellen és tovább élhessetek. Szimpatikus, hogy nem direkt reklámról van szó, hanem az egészségről? ? tette hozzá Arany János, alias Scherer Péter.

 

Bár a költők a beszélgetés során kicsit nehezményezték, hogy a Tüdőgyulladás Világnapjára megrendezett esemény éppen a Dohány utcában kapott helyet, elő is álltak az ötlettel, hogy átkeresztelik Füstmentes utcára, de alapvetően jól érezték magukat ismét élőkként. Reméljük, lesz folytatás.

A kampány koncepciója és megvalósítása idén is a DeepInsight munkája volt.


09_preview_600x400.png
Badár Sándor Ady Endreként érkezett

10_preview_600x400.png
Pindroch Csaba Csokonai Vitéz Mihályt formálta meg

Révy Orsolya

Fotók: Életbenmaradnának.hu