Harmincadik alkalommal várják a szervezők a népzene iránt érdeklődő közönséget a Kecskeméti Népzenei Találkozón szeptember 17. és 20. között, amelynek középpontjába idén a pásztorok zenei kultúrájának bemutatása áll.

„A magyar társadalomban két olyan társadalmi réteg volt a történelem során, amelyik a többségi társadalmat ellátta hangszeres zeneszolgáltatással: az egyik a cigányság, a másik a pásztorság volt” – mondta el Agócs Gergely népzenész, néprajzkutató, az esemény művészeti vezetője.

A népzenész hozzátette: a pásztorok kezében maradtak fent azok a hangszerek, amelyek a vonós zenekultúra térnyerése előtt egész Európa hangszeres zenéjét meghatározták. Ezért hívjuk a furulyát, a dudát, egyes régiókban a klarinétot vagy a tárogatót is pásztorhangszereknek – mondta Agócs Gergely hozzáfűzve, hogy ezért a kerek évfordulón a pásztorok köré csoportosuló zenei értékeket állítják a Kecskeméti Népzenei Találkozó fókuszába.

A rendezvényen négy napon át hagyományőrző mesterek, autentikus népzenei programok, táncház és szabadtéri rendezvények várják a közönséget, az iskolákban rendhagyó népzeneórákat tartanak.

Nyitókép: fotó a 2019-es találkozó megnyitójáról, forrás: a Kecskeméti Népzenei Találkozó weboldala