A felemelő század címmel idén indította el a Nemzeti Kulturális Alap kétéves átfogó programját, amely a XIX. század művészeti, kulturális, művelődési, intézményi és társadalmi értékeit helyezi a középpontba. Olyan értékekre mutat rá, mint a szabadság, nemzet és haza, polgárosodás, együttműködés. A program részeként június 19-én egy több mint egyéves vándorkiállítás indul útjára A lehetőségek országa - Polgárosodás a 19. századi Magyarországon címmel.
A kiállítás nyitó rendezvényeként a Magyar Nemzeti Múzeumban szombaton egynapos kamaratárlat nyílik, amely a vándorkiállítás anyagából ad ízelítőt. A Soproni Múzeum gyűjteményéből olyan különleges Széchenyi István-relikviáikat mutatnak be, amelyeket még sosem láthatott a budapesti közönség. A válogatásból az a történelmi folyamat bontakozik ki a látogatók előtt, amelynek során a XIX. század első felében Széchenyi közreműködésével a poros, jellegtelen Pest-Budából az ország fővárosa lett.
Látható a kiállításon például Széchenyi István levele a nádorhoz a - magyar ipar fejlődésének fontos állomását képvislő - hengermalom ügyében, vagy a Magyar Tudományos Akadémia szervezeti szabályzatát rögzítő dokumentumból Széchenyi István 1833. évi saját példánya. A Széchenyi nevéhez kapcsolódó számos történeti relikvia mellett a tárlat személyes tárgyakat is felvonultat: a gróf névjegyét, sapkáját, tintatartóját és szivartárcáját is megtekintheti a közönség.
A Múzeumkertben és a múzeum több teremében a XIX. század végi Budapest modernizálódó világát idézik meg Pásztor Árpád Muzi - A múzeumkerti fiúk című klasszikus ifjúsági regényéhez kapcsolódva.
A Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai, Emőd Teréz és Kómár Éva tolmácsolásában különleges korrajzokat, történeteket hallhatnak az érdeklődők, lesznek a korszakhoz kapcsolódó tárlatvezetések, korabeli játékok és sportversenyek, például stukk, laufméta, versenyfutás, kötélhúzás, golyózás és bábdobás, de a Históriás Történeti Játszóház programján a kézügyességüket is kipróbálhatják az érdeklődők.
A nemzeti múzeum kertjében a Batarita Társulat táncestjét is láthatják az érdeklődők, a déli udvaron zenével, a Fricsay Fúvószenekar, a The Trousers és a Jazz Steps koncertjével, éjfél után a főlépcső előtt pedig a Hestia Fire Tűzszínházával várják a közönséget, amely a Magyar Nemzeti Múzeum tervpályázatára érkezett pályaműveket is megnézheti a Múzeumok éjszakáján nyíló kiállításon.