Lassányi Gábor: Sziasztok, várom a kérdéseket régészet, egyiptológia témakörben.
- Hogyan indult a régész karrierje? (Vanoity_fair)
- Gyermekkorom óta érdekelt a múlt, a régi tárgyak és Egyiptom, így viszonylag egyenes utam volt érettségi után: elvégeztem az egyetemen a régészet és az egyiptológia szakot. Évek óta dolgozom az Aquincumi Múzeumnál, de közben volt egy kisebb kitérőm az autópálya-feltárásoknál, és hosszú időt töltöttem ösztöndíjjal Egyiptomban is.
- Ön hogy jött rá, hogy régész szeretne lenni? Engem tuti az Indiana Jones motivált volna. Amúgy tényleg tud (vagy tudna) ez a munka olyan izgis lenni mint a filmben? (cool)
- Ez a munka a világ számos táján meglehetősen izgalmas tud lenni, főleg ott, ahol a régészeti örökség napi veszélynek van kitéve. Jó példát láthatunk erre a Közel-Keleten napjainkban.
- Milyen jelentős felfedezései voltak az eddigi pályafutása alatt? Hol dolgozott? (karl_boro)
- Fiatal vagyok, számos érdekes dolgot találtam azokon a feltárásokon, ahol eddig dolgoztam. Talán a legszebb lelet idáig egy római kori női szoborfej volt, amelyet szintén Óbudán találtunk. Magyarországon kívül dolgoztam Franciaországban, Egyiptomban, és jelenleg Szudánba készülünk.
- Milyen főiskolákat vagy egyetemeket ajánl, ha a régészettel akar valaki foglalkozni? Különösen az ókori Egyiptommal? (Vanoity_fair)
- Egyiptológia szak jelenleg Magyarországon csak az ELTE-n található, régészeti képzés pedig az ELTE-n, Szegeden és Pécsett van.
- Mintha nem annyira örülnének a régészek hogy Indiana Joneséhoz hasonlítják a munkájukat. Pedig nagyon sokat tett a szakma népszerűsítéséért. Vagy nem jól gondolom? (cool)
- Ebben biztos igazad van, mellesleg én szeretem az IJ-filmeket. Természetesen már a harmincas években sem úgy nézett ki egy tisztességes feltárás, ahogy a filmekben bemutatják, de ettől még nagyon szórakoztatóak és izgalmasak.
- Sokan állítják, hogy nem nőknek való az egyiptológia, a régészet, erről mi a véleménye? Valóban hátrány, ha egy nő végzi ezt a szakmát? (Vanoity_fair)
- Ezt így ebben a formában nem hiszem. Természetesen a Közel-Keleten egy nőnek egyedül boldogulnia némileg nehezebb, de nekem is több barátom van, akinek ez elég jól sikerült. A régészetre pedig méginkább igaz, hogy egyformán eredményesen végezheti nő és férfi.
- Üdv! Elmondaná mit is találtak pontosan az Aquincumnál? Miért olyan nagy szám? (kriszti_55)
- Római kori temetőt tártunk fel Aquincumban, ahol jó állapotban megmaradt cipőket találtunk a sírokban. Ebben az a különleges, hogy a mi éghajlatunkon általában a szerves maradványok elbomlanak, ám ez alkalommal az volt a nagy szerencse, hogy a homokos dunaparti talajban az elroszdásodott cipőszögek tökéletesen kirajzolták az egykori lábbelik formáját.
- Úgy hallottam, hogy a sajtó képviselői nem voltak különösebben elragadtatva az aquincumi ásatáson találtakkal. Mi erről a véleménye? (zsirbufe)
- Mire gondolsz? Én nem tudok semmilyen negatív visszhangról.
- A sajtó nem nagyon foglalkozott a lelettel. Ennek mi az oka? (zsirbufe)
- Magyarországon évente több száz feltárás van, ahol szinte naponta kerülnek elő érdekesebbnél érdekesebb tárgyak, régészeti emlékek. A mi feltárásunk is ebbe a vonulatba tartozik, ezért a leleteink nagyon érdekesek. És mivel a Múlt-kor szerkesztőivel nagyon jó a kapcsolatunk, így jutott el az anyag az internetre.
- Ön szerint Óbudán mennyi feltáratlan lelet lehetséges még? Gondolom rengeteg dologra simán ráépítettek. Azok feltárására semmi esély... (zsirbufe)
- 1997 óta új törvény védi Magyarországon az ismert régészeti lelőhelyeket, így Óbuda jelentős része is régészetileg védett terület. Az itt folyó építkezésekhez előzetesen régészeti feltárás szükséges. Jelenleg a Budapesti Történeti Múzeum - ahol én is dolgozom - évente közel 100 ilyen megelőző feltárást végez Budapesten. Országosan több száz hasonló feltárás van évente az ismert lelőhelyeken, amelyek közül a legnagyobbak az épülő autópályák mellett folynak.
- Magyarország mely területein lehet a legtöbb, régészeti szempontból érdekes dolgot találni? Hol vannak a gócpontok, és miért ott? (karl_boro)
- Egyszer egy ismerősöm azt mondta, hogy Magyarországon átlagosan minden egy kilométer autópályára jut egy jelentősebb régészeti lelőhely. Ebből, azt hiszem, lemérhető, hogy mennyire sok régészetileg izgalmas terület található a Kárpát-medencében.
- Gondolom a török időkből származó leletekkel tele a padlás? Vagy ez így nem igaz? Lehet még érdekes egy törökkori lelet? (cool)
- Természetesen. Az elmúlt évben egy kollegám a Rudas fürdő átépítésekor tárt fel jelentős törökkori maradványokat. Budán, a vár környékén számos izgalmas, törökkori lelőhely található, amelyekkel ugyanúgy, mint a római leletekkel, több kollégám is foglalkozik.
- Üdv. Tud valamit arról, hogy a II. kerületben a Ganz és Medve utca sarkán lévő feltáráson milyen jellegű leleteket találtak? (StillWater)
- Igen, a Vízivárosban leggyakrabban középkori és római maradványok szoktak előkerülni, de pl. a Corvin téren jelentős őskori leletek is felszínre kerültek.
- Mit tehetnek a régészek azért, hogy megmentsék a régészeti leleteket a beépítéstől? Amúgy van arra példa, hogy emiatt elmaradt egy építkezés (akár örökre)? (karl_boro)
- Igen, ha nem is gyakran, de volt már rá példa. A megmaradt falakat, falfreskókat, mozaikpadlókat, templomokat nem szokás elpusztítani. Ideális esetben ezek a leletek a feltárások után bemutatásra kerülnek. Természetesen az esetek többségében ezek inkább tervváltoztatásra késztetik a beruházókat, és az épületek általában módosított formában elkészülnek.
- Ön szerint lehet még Magyarországon hasonló kaliberű lelet, mint a vértesszölösi? (zsirbufe)
- Minden valószínűség szerint igen. Egyébként a fent említett feltárások során nagyon ritkán kerülnek elő a pattintott kőkorszakból maradványok. Elsősorban bányák kitermelésekor, vagy nagy mélységű földmunkák során kerülhetnek a felszínre. A pattintott kőeszközök felismerése egyébként gyakorlott szemet igényel.
- Úgy hallottam, hogy Ön vezeti a szudáni feltárást. Elmesélné, miről is szól pontosan, és mit keresnek majd Szudánban. No és persze, ami nem mellékes: mit fognak találni? Mi az álma? (cool)
- Szudánban hatalmas gát épül a Níluson, amely több mint 180 km hosszúságú területet fog véglegesen elönteni vízzel. A területen évek óta számos nemzetközi kutatócsapat dolgozik, hogy mentse, ami menthető a terület páratlan régészeti lelőhelyéből. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a szudáni kormányzat jóvoltából Magyarország is koncessziós területet kapott a zónában, ahol a legkorábbi pattintott kőkorszaktól kezdve egészen a középkorig számtalan lelőhely található. Hogy mire számítunk? Gyakorlatilag bármilyen érdekes lelet előkerülhet a területünkön. Elsősorban temetők feltárására lesz mód, valószínűleg számos őskori lelőhelyet fogunk megkutatni. Előkerülhetnek a hódító egyiptomiak emlékei is, de pl. lengyel kutatók több olyan kora középkori sírdombot találtak, amikben az eltemetettek mellett tökéletes állapotban megmaradt textilekre, hatalmas tárolóedényekre, ékszerekre, fegyverekre bukkantak.
- Üdvözlöm. Egyiptomban melyik részen, és mit tártak fel? (vasmacs)
- Az elmúlt 8 évben a Vörös-tenger és a Nílus-völgy között fekvő keleti sivatagban dolgoztam, ahol késő-római lelőhelyeket tártunk föl, valamint egy római smaragdbánya feltárásán is dolgoztam.
- Mitől függ, hogy Magyarország milyen koncessziós területet kap Szudánban? Van valamiféle mérce? Vagy érkezési sorrendben ment az elosztás? (cool)
- Igen, a felosztás érkezési sorrendben ment, a mi koncessziós területünk egy 18 km hosszú zóna, a Nílus bal (itt déli-) partján; de itt is ugyanolyan izgalmas leletekre lehet számítani, mint bárhol a zónában.
- Mennyi ideig tart majd a szudáni feltárás? Amúgy majd amit ott találnak, az kis hazánké lesz örökre? És mi van, ha nem találnak semmit? Gondolom, nem két fillér lesz ez a munka? Ki pénzeli? (karl_boro)
- A szudáni feltárás terveink szerint 2 szezonban fog zajlani, alkalmanként 6-8 hét terepmunkával. Az itt talált - mert az biztos, hogy számos lelőhely található minden egyes négyzetkilométeren a Nílus-parton - leletek egy része Magyarországra kerülhet véglegesen, a leletmegosztás során. A feltárások költségeit elsősorban céges szponzoroktól, mecénásoktól kívánjuk előteremteni.
- Ön szerint Egyiptomban mennyi a még feltáratlan lelet? Gondolom, rengeteg... Hol folynak most hatalmas feltárások? (karl_boro)
- Tökéletesen igaza van, jelenleg Egyiptom nagyon kis részén folynak csak feltárások, ezek közül a legtöbb Kairo környékén és Luxorban van. A modern korban szinte teljesen feltáratlan Közép-Egyiptom jelentős része - egy-két város kivételével -, valamint a sivatag is tele van hihetetlen lelőhelyekkel.
- Ön eltöltené az életét Egyiptomban úgy, hogy végig csak ásatásokon dolgozna? Amúgy milyen felfedezés hajtaná előre? Mire vágyik? (cool)
- Nagyon szeretek évente néhány hónapot eltölteni a Közel-Keleten, de semmi esetre sem élnék ott. Szép dolgokat találni természetesen nagyon jó érzés, de legalább olyan fontos számomra, hogy amit csinálok, azt jól csináljam. A feltárás egy egyszeri és megismételhetetlen dolog, és nagyon résen kell lenni, hogy az ember hogyan végzi azt, és hogy a maximális információt kinyerje egy lelőhelyből. Szeretném ezt minél jobban minél tökéletesebben csinálni, és persze közben izgalmas és látványos dolgokat találni. :)
Köszönöm a kérdéseket, örültem hogy itt lehettem. Akit a szudáni munkánk érdekel, szívesen látjuk a www.meroe.hu weboldalunkon. Akit a római feltárások érdekelnek, annak az aquincumi múzeum honlapját ajánlom: www.aquincum.hu. És természetesen itt, a Múlt-koron is folyamatosan olvashattok a legújabb régészeti leleteinkről.