Agyműtét köti össze a magyarokat és a svédeket

Irodalom

(MTI) - Bihari Szabolcs, a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége (SMOSZ) elnöke elmondta, Karinthy Frigyest 49 éves korában a világhírű Olivecrona professzor műtötte, s ezután született meg az Utazás a koponyám körül című regény, Karinthy életművének kiemelkedő alkotása. Ez szerepel a magyar és svéd nyelvű emléktáblán is. A szövetség úgy gondolta, hogy ezzel össze lehetne kötni a svéd és a magyar irodalmat. Az elnök hozzátette, hogy a táblára a pénzt az SMOSZ és egyéni adományozók adták össze.
 
 
A magyar nagykövetséggel közösen irodalmi beszélgetést is szerveznek Karinthyról az unoka, Karinthy Márton részvételével. A követségre pénteken délutánra meghívták a Stockholmban élő magyarokat és az ott tanuló magyar egyetemisták és kutatók egyesületének képviselőit is. A beszélgetést Klein György professzor, a Karolinska Intézet Mikrobiológiai és Tumorbiológiai Központjának kutatója, a Svéd Királyi Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja moderálja - jegyezte meg a magyar szövetség elnöke.
 
Karinthy Márton azt mondta, örömmel vette, hogy a magyar kultúra újabb emlékhelyét fogják fölavatni a stockholmi táblával, mert például Ady Endrének is van megjelölt kávéháza Párizsban, Márai Sándornak emlékhelye San Diegóban. "Stockholm összekapcsolódik a Karinthy-életművel, mert a Karolinska Intézetben elvégzett operációval nemcsak az életét hosszabbították meg két évvel, hanem az Utazás a koponyám körül című művével olyan könyvet tett az asztalra, amely megkoronázta addigi írói pályáját" - fejtette ki. Megjegyezte még, hogy "Karinthy Frigyes egész életműve beleépül az európai irodalomba, és ezt most meg is jelölik Stockholmban".
 
Karinthy Márton másodszor látogat a svéd fővárosba, két éve az Ördöggörcs című családregényéről beszélt a Göteborgban és a Stockholmban élő magyaroknak.