Alice Munróé a Nemzetközi Man Booker-díj

Irodalom

(MTI) - A díj odaítéléséről döntő testület méltatása szerint "Alice Munro elsősorban novellaszerzőként ismert, ám annyi mélységet, bölcsességet és precizitást visz minden írásába, mint a regényírók többsége egész életművébe".
 

alicemunro_bysyracusecom.jpg
Alice Munro
 
A 77 esztendős írónő életművéből eddig négy könyv jelent meg magyarul, a Park Kiadó gondozásában. A sorozat felelős szerkesztője, Tönkő Vera elmondta, 2006-ban kezdték megjelentetni Alice Munro műveit a Szeret, nem szeret... Kilenc történet című novelláskötettel, majd évente egy-egy újabb könyvet adtak ki: Csend, vétkek, szenvedély - Nyolc történet (2007), Egy jóravaló nő szerelme - Nyolc történet (2008) és Asszonyok, lányok élete (2009) címmel.
 
Mint hozzátette, két kötetet a nagy érdeklődés miatt puhakötésben is megjelentettek. "Nehéz nyomon követni, kik veszik és olvassák egy-egy szerző műveit, de az az elképzelésünk, hogy Alice Munro művei iránt alapvetően nők érdeklődnek" - jegyezte meg Tönkő Vera, hozzátéve: meglátása szerint a novellista magyarországi sikere az utóbbi három kötet fordítójának, Mesterházy Mónikának is köszönhető, aki nagyon jól rá tudott hangolódni a szerzőre.
 
Tönkő Vera emlékeztetett, Alice Munro már a negyvenhez közeledett, mikor az első kötete megjelent, és rögtön odaítélték neki a kanadai főkormányzó irodalmi díját, egy nagyon rangos kanadai elismerést. A laudáció megfogalmazói akkor úgy vélték, "ez a remek kanadai írónő elsősorban háziasszony".
 
"Innen kellett elindulnia és felépítenie a pályafutását, egészen addig, míg Joyce-hoz és Csehovhoz kezdték el hasonlítani, és a század legkiemelkedőbb alkotói között számon tartani. Most már szinte csak a Nobel-díj az egyetlen elismerés, amit nem kapott meg" - vélekedett a Park Kiadó munkatársa.
 
A szerkesztő szerint Alice Munro nagyon pontosan ír és fogalmaz, az emberi élet alapvető kérdéseit és helyzeteit tárja fel. "Nagyon lehet azonosulni az ő hőseivel, nagyon bele lehet bújni a szövegeibe. Talán ennek is köszönheti a népszerűségét. Nagyon költői, ugyanakkor könnyű olvasni, noha egy kicsit trükkös, mozaikszerű szerkesztést használ" - fogalmazott Tönkő Vera. Mint a szerkesztő megjegyezte, az írónő alapvetően női karakterekkel dolgozik: bár Alice Munro mindig azt állította, hogy fiktív hősökről van szó, nagyon sok önéletrajzi elemet használ, és sok motívumot találni, amely műveiben újra meg újra visszatér.
 
"Úgy ír a nőkről - kislányokról, fiatalokról, friss házasokról, várandósokról, anyákról, nagymamákról -, és úgy tárja fel az életüket, hogy közben nagyon empatikus a férfiakkal. Nem az a típusú írónő, aki az élet összes fájdalmáért mindig a férfiakat hibáztatja" - jellemezte Alice Munrót.
 
A kiadó terveiről szólva Tönkő Vera elmondta, jövőre valószínűleg nem jelentetnek meg újabb Munro-kötetet, de reményei szerint legalább egy novellaválogatást kiadnak még az írónőtől.