Cselekvésszagú költészet a Szépirodalmi Figyelő estjén

Irodalom

 A budapesti Akvárium klub koncertterme dugig megtelt, meglepő volt ilyet látni egy irodalmi esten. A vendégek a hazai slam poetry mezőny kiemelkedő alkotói voltak. Néhányukkal az előadást megelőzően Vass Norbert beszélgetett, aki a folyóirat legújabb számában ennek az újszerű költői műfajnak a hazai történetéről készített tudományos igényű összefoglaló munkát. Beszélgetőpartnerei Simon Márton, Závada Péter, Pion István és Szkárosi Endre voltak.
 
Vass Norbert első kérdései azt boncolgatták, hogy ki mikor került kapcsolatba a slammel. A válaszadók zöme néhány éve űzi csak a műfajt, elmondásuk szerint áttörő volt az első hazai hivatalos slam verseny, amely a Műcsarnok alagsorában volt 2006-ban. Simon Márton szerint a mostani siker akkor kezdődött.
 
De mi választja el a slamet a verstől? Másképp ül le egy alkotó verset és máshogy slam poetry-t írni? Závada Péter (akit az Akkezdet Phiai nevű formációból is ismerhet a közönség) három műfajt különböztet meg, a slam-et, a verset és a rap-et. Szerinte mindhárom más stilisztikailag, strukturálisan. A slam-et ?cselekvésszagú költészetként? definiálta. Ezt a tulajdonságot aztán mindenki megerősítette, majd hozzátették, hogy egy slam poetry előadás közben rendkívül fontos a közönség szerepe. Nem egyirányú kommunikációról van ugyanis szó, az előadó számít a közönség reakcióira, magára az interakcióra. Ha rossz az előadás, vagy valaki olyan nézeteket hangoztat, ami a többség véleményével szembemegy, a nézőközönség fel van hatalmazva arra, hogy ?ledobogja? a slammert a színpadról. Ez teszi élővé az egészet. Ez nem természetes senkinek, így a közönséget is ki kell nevelni.
 
 
 
 
Ebben a tekintetben is különleges szerepe van az úgynevezett porondmestereknek, akik egyrészt felkonferálják az előadókat, másrészt megteremtik a közvetlen kapcsolatot előadó és közönsége közt. Médiumok, akiknek feladata, hogy bátorítsák a nézőket, elhitessék velük ezt, hogy valóban nem passzív félként vannak jelen. Előfordul az is, hogy a porondmester maga is egy költeménnyel vezeti be a következő fellépőt.
 
Az érdekes, baráti hangulatú beszélgetés után a slammerek megmutatták azt, hogy amit elmondtak, hogyan is működik élesben, a színpadon. Basch Péter, Bock Balázs, Csider István Zoltán, Daniel Brownwood, Gábor Tamás Indiana, Horváth Kristóf Színész Bob, Kemény Zsófi, Kupa Julcsi, Mavrák Kata Hugee, Pion István, Ponza Simon Márton, Süveg Márk Saiid, Szkárosi Endre és Závada Péter rendkívül érdekes, élvezetes, szórakoztató költeményeket adtak elő. És tényleg. Így lesz élő a költészet. Ez a sokszor oly papír-szagú műfaj így tér vissza elsődleges közegéhez, az oralitáshoz.
 
Az eseményről készült Kultúra.hu-video megtekinthető itt.
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: szegedcafe.hu)