Öt kihagyhatatlan koncert a következő napokra

Program

Michael Jackson előtti tisztelgés, cigányzene a zsinagógában, barokk muzsika a zene világnapján a főapátságban és születésnap a Zeneakadémián – öt kihagyhatatlan koncertet ajánlunk a következő napokra Budapesten, Mádon és Pannonhalmán.

A Sárközi Quartett nyitja meg a Zsinagógák hetét

Egy csaknem háromszáz éves hegedűn játszik Sárközy Lajos a Zsinagógák hetének nyitókoncertjén szeptember 19-én a mádi zsinagógában a Sárközy Quartett formációval, melynek tagjai Drahoslav Bango (zongora), Csík Gyula (cimbalom), Sárközy Rudolf (nagybőgő) és Sárközy Lajos (hegedű) . A műsorban Liszt Ferenctől Brahmson és Kodályon át, a magyar és a zsidó dallamvilágon keresztül a legnépszerűbb filmzenékig hangzik el válogatás. Sárközy Lajos szerint sok a hasonlóság a zsidó és a cigány kultúra között, a szokások, a rítusok, a neveltetés terén, valamint a zenében is, és ez adta a koncert alapötletét.

Részletek a koncertről itt

Trio Johnology saját kompozíciókkal és Michael Jacksonnal

A már egyéni jazz-zongoraművészként ismert Junior Prima díjas Egri János Jr. a magyar jazzszcéna fiatal generációjának egyik jeles képviselője, aki a 2023-as Müpa Jazz Showcase-en négy különdíjat nyert, és telt házas koncertet adott élvonalbeli angol zenészekkel a legendás londoni 606 Clubban is. A belföldi fellépései mellett többek között Törökországban, Franciaország, Szlovákia és Románia neves jazzklubjaiban koncertezett, színpadra lépett Szakcsi Lakatos Bélával, Roby Lakatossal, Tony Lakatossal, Kőszegi Imrével, Malek Andreával is. A szeptember 19-i koncerten a Budapest Jazz Clubban a nemzetközileg is jegyzett, 34 éve működő Trio Midnight két tagja lesz a partnere: nagybőgőn Egri János, dobokon Balázs Elemér közreműködik. A koncert első részében az ifjú művész saját kompozícióit és feldolgozásait adják elő, amelyeket modern mainstream jazzel, népzenével, film- és klasszikus zenével fűszereznek, míg a második részben a populáris műfaj világába kalandoznak, sőt Egri Jr. énektudását is megmutatja. A műsor a gyermekkorát idézi fel: tisztelgésképp Michael Jackson előtt a 15 éve popsztár slágereiből válogatta össze kedvenceit.

Részletek a koncertről itt.

Concerto-évadindítás dupla koncerttel

Keller András és a Concerto Budapest. Fotó: Felvégi Andrea
Fotó: Felvégi Andrea

Beethoven, Bartók, Richard Strauss és Chopin műveivel indítja az évadot a Concerto Budapest a budapesti Zeneakadémián szeptember 21-én és 22-én. Az évadnyitó esteken Beethoven C-dúr hármasversenye és az Egmont-nyitány, Richard Strauss Don Quixotéja, Chopin f-moll zongoraversenye és Bartók Magyar képek című kompozíciója hangzik el Keller András vezényletével. A két hangversenyen öt szólista, Balázs János zongoraművész, Baráti Kristóf hegedűművész, Bogányi Gergely zongoraművész, Fenyő László gordonkaművész és Szűcs Máté brácsaművész is közreműködik.

Részletek a koncertekről itt

A zene világnapja a Pannonhalmi Főapátságban

A Pannonhalmi Főapátság orgonája. Fotó: Pannonhalmi Főapátság
Fotó: Pannonhalmi Főapátság

A barokk kor hét zeneszerzőjének művei csendülnek fel szeptember 27-én a zene világnapja alkalmából a Pannonhalmi Főapátságban. A darabokat a Boldogasszony-kápolna 1820-ban épült és 2023-ban restaurált orgonáján Sárosi Dániel orgonaművész szólaltatja meg. A németalföldi orgonistahagyományt megteremtő Jan Pieterszoon Sweelincktől az a-moll toccatát hallhatja a közönség. A kamarakoncerten az orgonista mellett Barra Ákos játszik hegedűn. Johann Sebastian Bachtól két darab, az a-moll hegedűverseny II. tétele és az F-dúr pastorale csendül fel. A német zeneszerzőre nagy hatást gyakorló Johann Adam Reinckentől szintén egy toccata hangzik el, és műsorra kerül Georg Philipp Telemann, Johann Caspar Kerll, Georg Muffat, valamint a szvit műfaj atyjának, Johann Jakob Frobergernek egy-egy műve.

Részletek a koncertről itt

A Tálas Áron Trió születésnapja a Zeneakadémián

A Junior Prima, Gramofon- és Artisjus-díjas zongorista, dobos és zeneszerző, Tálas Áron számos formációban játszott, illetve játszik, az egyik legtöbbet koncertező előadó, emellett a Zeneakadémia oktatója is. Többször elnyerte a jazzma.hu és a jazz.hu szakportálok olvasóinak szavazásán az év billentyűse díjat. Saját együttesével, az idén tízéves Tálas Áron Trióval (jelenlegi tagjai 2020 óta: Tálas Áron – zongora, ifj. Tóth István – basszusgitár, Csizi László – dob) egyéni hangzásvilágot alakított ki, zenei nyelvének egyaránt fontos alkotóeleme a népzene, a klasszikus örökség, valamint természetesen a jazz összetett ritmikája és harmóniavilága.A jazzformáció szeptember 29-én a Solti teremben az eddigi lemezeikről válogatott dalok mellett vadonatúj, még soha nem hallott szerzeményeket is játszik.  

Részletek a koncertről itt