Fennállásának 100. évfordulója alkalmából jubileumi koncertet ad hétfőn a Müpában a Nemzeti Filmharmonikus Zenekar, amely a 2023/2024-es évadban operabérlettel is várja a közönséget.

A Nemzeti Filharmonikusok elődje, a Székesfővárosi Zenekar 1922 végén alakult és 1923. április 5-én mutatkozott be a közönségnek a Vigadóban – idézte fel Herboly Domonkos, a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója az együttes szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

Mint kiemelte, a jubileum alkalmából 100 olyan plakátot helyeztek el a fővárosban, amelyek a zenekar művészeit mutatják be, és a centenárium tiszteletére gazdag fotóalbum is megjelent, amely a zenekar három fő korszakát dolgozza fel. A kötet online formában is elérhető az ünnep alkalmából létrehozott 100evesekvagyunk.hu oldalon, amelyen a zenekar történetét, száz év fotóit, valamint kisfilmeket is talál a közönség.

Vashegyi György főzeneigazgató, aki november elseje óta irányítja a zenekart, elmondta, hogy a hétfői jubileumi koncerten Bartók Béla Cantata Profanája, Liszt A-dúr zongoraversenye és Brahms I. szimfóniája csendül fel Ránki Dezső, László Boldizsár, Bretz Gábor, valamint a Nemzeti Énekkar közreműködésével. A koncert első felét Kovács János, a második részt Vashegyi György dirigálja.

Mint Vashegyi György fogalmazott, száz év nagy idő, és ez az intézményi kontinuitás, amelyet a zenekar képvisel, a vihar dúlta Közép-Európában különleges jelentőséggel és értékkel bírt. A jövő évad programját ismertetve hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Énekkarral kölcsönösen inspiráló együttműködésre készülnek a következő szezonban. Vashegyi György ismertetése szerint a Ferencsik-bérlet koncertjein a Zeneakadémián Mozart és Haydn művei csendülnek fel, egyebek mellett Mozart négy utolsó nagy szimfóniája (a Prágai, az Esz-dúr, a g-moll és a Jupiter) is. Vashegyi György mellett a zenekart két vendégkarmester, Stephan MacLeod és Francois Leleux irányítja majd, a francia karmester oboán is közreműködik.

A Pászti- és a Kocsis-bérletek mellett Opera elnevezéssel új bérlet is indul a jövő szezonban, ebben szerepel Verdi Aida című műve Riccardo Frizza vezényletével, valamint Édouard Lalo spanyol származású francia zeneszerző Ys királya és Puccini Manon Lescaut című operája. A zenekar külföldi turnékra is indul, a Bartók Béla halálának évfordulójához időzített évadnyitó koncert pedig szeptember 25-én lesz a Müpában, ahol Debussy, Ravel és Bartók Béla művei csendülnek fel.

Lesznek bérleten kívüli koncertek is, amelyek jórészt különleges alkalmakhoz kapcsolódnak: ilyen a Kocsis Zoltán-emlékkoncert november 6-án, vagy a Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából rendezendő hangverseny a Pesti Vigadóban, ahol ugyanaz a műsor hangzik el ugyanazon a napon, mint a főváros 50. születésnapját ünneplő egykori eseményen: Dohnányi Ernő Ünnepi nyitánya, Bartók Béla Táncszvitje, valamint Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusa, ezúttal Záborszky Kálmán, Keller András és Vashegyi György vezényel.

Karácsonyi hangversennyel is készülnek a következő évadban, amely 2024. május 16-án Kodály Zoltán Székely fonó című, egyfelvonásos daljátékával zárul majd. A Kocsis-bérlet meghívott vendégei között szerepel többek között Heinz Hollige és Kobajasi Kenicsiró karmester is.

Somos Csaba, a Nemzeti Énekkar karigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a ma már külföldön is elismert együttesnek számító énekkarnak a jövő évadban is lesz saját bérletes sorozata, amely Pászti Miklós nevét viseli, de közreműködnek az operabérlet előadásain is. Az énekkar fellép Pergolesi vegyeskarra írt Stabat materében, de együtt éneklik az Ys királyát is. Emellett közreműködnek Rahmanyinov Vesperásában, Liszt Krisztus című oratóriumában, Dvořák A kísértetmenyasszonyában, valamint Kodály Zoltán Székely fonó című daljátékában.

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy immár 18 éve működik együtt az intézmény a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral. Az épületben a filharmonikusok adták az első hangversenyt 2005. január 23-án a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, amelyet ma a világ 10 legjobb akusztikájú terme között tartanak számon – hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a Müpa továbbra is segíti a zenekart abban, hogy a hazai és a nemzetközi közönséghez közelebb kerüljön, és a jövőben továbbra is együttműködnek az évados programokban és nagy fesztiválokon is.

Nyitókép forrása: Nemzeti Filharmonikus Zenekar