Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

A gördeszkás világnap

A GÖRDESZKÁS VILÁGNAPot, 2003-ban rendezték meg először, Magyarországon 2004 óta szerveznek programokat erre a napra. A gördeszkázás egyre népszerűbb szabadidős tevékenységgé, tömegsporttá válik. A sportot versenyszerűen űzők ezt a népszerűséget kihasználva szeretnék elérni, hogy a gördeszkázás minél előbb olimpiai sportággá váljék. Ezt a célt szolgálja a világnap is.

Gonzágai Szent Alajos

Alajos székelyföldi alakjában Alojzi, azaz Gonzágai Szent Lajos (1568–1591) a Jézus Társaság tagja volt, 1726-ban avatták szentté a lengyel Kosztka Szaniszló (1550–1568) társaságában. Ez alkalommal a hazai jezsuita kollégiumokban fényes ünnepségeket rendeztek. Színjátékokat adott elő tiszteletükre Kassa, Komárom, Pécs, Trencsén (1727), Selmecbánya (1731), Ungvár (1754) gimnáziumainak ifjúsága.
[…]
Alajos tisztelete a XVIII. században virágzott, főleg azokban a városokban, vidékeken, ahol jezsuiták működtek. Kápolnája van a Társaság székesfehérvári templomában, továbbá Garábon, az egykori promentrei apátság romjain. Ómalomsok, Nagymágocs (1833) templomának patrónusa.
Segítő közbenjárását főképpen a tiszteletével egybekötött panis Divi Aloysii, vagy másképpen farina Aloysiana használatán át éreztette a benne bizakodók között. A Szent Alajos kenyere elterjedt barokk szentelmény volt. Főleg láz és gyermekbetegségek ellen tartották foganatosnak.
Az egykori egri jezsuita templom egyik oltárképén Alajos liliomot osztogat az eléje járuló magyar viseletbe öltözött diákoknak: mintegy a mennyország apródjaivá fogadja őket. Nyilván ez lehetett az ifjúság Mária-kongregációjának oltára.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A zene ünnepe

Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. A ZENE ÜNNEPÉt 1982-ben tartották meg először Franciaországban. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg.
Mára a zene ünnepe európai, sőt világméretűvé vált; több mint száz országban rendezik meg június 21-én.
Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát öltött testet. A Zene Európai Ünnepe egyesülete szervezők és intézmények hálózatát fogja össze.
A Zene Európai Ünnepének chartáját 1997-ben 12 európai ország 16 városa írta alá Budapesten.

Nyári napforduló, a csillagászati nyár kezdete

Delel a nyár
Június 21-e a csillagászati nyár kezdete. Ezen a napon a leghosszabb a Nap égen megtett útja (nálunk északkeleten kél, és északnyugaton nyugszik), a Ráktérítő magasságában tűz merőlegesen a földre. A Ráktérítő az északi szélesség 23,5 fokán átmenő szélességi kör. Nevét onnan kapta, hogy a Nap az északi félgömbön a Rák jegyébe lépve hág a legmagasabbra, a Ráktérítő magasságába, itt megfordul, majd süllyedni kezd az Egyenlítő felé. Az év leghosszabb napját ezért nevezik nyári napfordulónak (a déli félgömbről nézve ekkor jár a Nap a legalacsonyabban, ott ez a nap a téli napforduló). A napfordulat a gyakorlatban nem a nyár kezdetét jelzi. Mi június 1-jétől számoljuk a nyarat (meteorológiai nyár), a kínaiak a régi keltákhoz hasonlóan május 5-étől. Náluk június 21-én a zeniten járó Nappal együtt tetőzik a nyár.
Az évszak jelképe a római falképeken és mozaikokon robusztus ifjú, fején kalászkoszorúval, sárga ruhában, a kezében sarló. Ezt az ábrázolási módot javallja a festőknek 1500 év múlva Ripa is, noha a reneszánsz feltámasztotta az antik szokást, amely pogány istenekkel személyesítette meg az évszakokat is, a nyarat például Ceres (görög Démétér) képviselte. A nyári hónapokat három ifjú jelképezte, liliomos sárga ruhában, a Rák, az Oroszlán és a Szűz jeleivel a kezükben. Leonardo Utolsó vacsoráján a Jézus balján ülő, megvilágított hármas jelképezi a nyári hónapokat: a szelíd Fülöp a Rák, a szenvedélyes idősebb Jakab az Oroszlán és az okoskodó Tamás apostol a Szűz havát. A nyári napforduló jelképe viszont megint csak kalászkoszorús, jobbára meztelen ifjú volt. Mindössze ágyékát fedte bíborszínű fátyol, amit a derekán csillagos öv tart, a Rák jelét formázó csattal. Baljában rák, jobbjában a földgömb, amelynek felső háromnegyede megvilágított, alsó negyede sötét. Bokáin szárnyak, a jobbon két fehér, a balon egy fehér és egy fekete szárny. Az archaikus gondolkodásban a nyárhoz a dél (napszak és égtáj), a tűz (elem), a színek közül többnyire a sárga rendelődött.
Hajdanán a nyári napforduló a naptári év kiemelkedő ünnepe volt. Hellászban sok helyütt ekkor kezdték az évet: Athénban és Delphoiban például a napfordulatot követő újholdkor. Vagy félévünnepet tartottak, mint Boiótiában és Délosz szigetén, ahol a téli napfordulat utáni újholdkor kezdték az esztendőt. Ünnep volt az év „teteje” a keltáknál, a germánoknál és a szlávoknál, és tovább élt a keresztény Európában is, mindenekelőtt a Szent Iván-napi tűzünnepben. Az „égi tűz” köszöntése azonban nem korlátozódott Szent Iván napjára. A tűzugrás, tűztaposás és más „tüzes” népszokás minden napforduló körüli ünnepnek része volt (pl. Antal-, Vid-, László- és Péter-Pál-napkor), sőt, a Balkánon az egész Rák hónapot, bezárólag Illés napjáig (július 20.) ünnepi időszaknak tekintették.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Luppa Péter születésnapja – 1838

A Luppa-sziget névadója, Luppa Péter (Pomáz, 1838. június 21. – Pomáz, 1904. december 28.) a maga korában ismert mérnök és publicista volt. Idővel megkapta Pest vármegye tiszteletbeli főmérnöki címét, 1863-tól pomázi birtokán gazdálkodott. A filoxéra tanulmányozására hosszabb tanulmányutat tett Franciaországban. Főleg szőlőgazdasági, történeti, régészeti, közgazdasági és politikai cikkeket, úti beszámolókat írt. Utóbbiak közül legnevezetesebb a Napkelet-ben 1858-ban megjelent írása egy ifjúkori vállalkozásáról: egyetemistaként öt társával csónakon mentek le Bécsből a Fekete-tengerig. Talán ezért is nevezték el róla a közkedvelt, Szentendre-közeli szigetet.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Életrajzi Lexikon)

Kiss Tibor születésnapja – 1899

KISS TIBOR (Budapest, 1899. június 21. – Budapest, 1972. december 15.): építész, egyetemi tanár, számos jelentős budapesti középület tervezője. 1923-ban végezte tanulmányait a budapesti műegyetemen, 1929-ben avatták műszaki doktorrá. 1934-ben állami ösztöndíjjal többhónapos tanulmányutat tett Hollandiában, Belgiumban, Franciaországban. 1935-ben a budapesti Cukor utcába tervezett bérházat, majd 1940-ben pályanyertes terve alapján Hidasi Lajossal megbízást kapott a pannonhalmi bencés gimnázium épületének megépítésére. 1947–57-ben tanszékvezető egyetemi tanár volt a műszaki egyetem középület-tervezési tanszéken. 1949-ben a Magasépítési Tudományos Egyesület alelnöke lett. 1951-ben a Vígszínház újjáépítési munkálatait vezette (Károlyi Antallal). Nevéhez fűződik a Bp. I. Attila út 18-22 számú OTP lakóház (1962), a Vágóhíd utcai tornacsarnok, valamint a budapesti Kertészeti Kutatóintézet épülete. Megvalósult tervei mellett számos tervpályázaton vett részt és nyert díjat (Vigadó tervpályázat, III. díj, Szabó Árpáddal). Szakírói munkássága is jelentős. Szakcikkei a Technika, a Tér és Forma, az Alkotás hasábjain jelentek meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Szele Tibor születésnapja – 1918

Egyik legnagyobb tudású algebristánk, SZELE TIBOR (Debrecen, 1918. június 21. – Szeged, 1955. április 5.) a debreceni egyetemen szerzett matematika-fizika szakos tanári oklevelet. Pályáját a szegedi egyetem elméleti fizika tanszékén kezdte, de érdeklődése hamarosan a modern algebra felé fordult. 1952-ben már professzorként – közkedvelt pedagógusként és szuggesztív előadóként – oktatta tárgyát. Rényi Alfréddal és Varga Ottóval közösen alapították meg a később nemzetközi hírnévre szert tett Publicationes Mathematicae című folyóiratot. Kutatásait főként a kombinatorika és a gráfelmélet terén folytatta. Rövid élete, alig 10 esztendős szakmai működése során 64 értekezése és egy máig alapműnek számító egyetemi tankönyve – Bevezetés az algebrába – jelent meg. Élete utolsó két évében kezdett a topológiával foglalkozni, de eredményeinek publikálására már nem jutott ideje.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

A jóga világnapja

Az eredetileg az ősi Indiában kialakult jóga testi és lelki egészséget támogató gyakorlatai mára az egész világon elterjedtek. A jóga a tudat átalakítását, illetve a karma és az újjászületés körforgásából való megszabadulás elérését szolgáló indiai vallási módszerek és technikák.
India miniszterelnöke, Narenda Modi kérésére az ENSZ Közgyűlése 2014-ben A jóga világnapjává nyilvánította június 21-ét. Így 2015-től ezen a napon, minden évben együtt jógázhatunk egy időben, az ország, sőt a világ számos pontján. Évről-évre egyre több jógaoktató, jógastúdió csatlakozik a megmozduláshoz. A magyarországi kezdeményezést a Gyermekeink Mozgásáért Egyesület és a Vinyasa Flow Jógaegyesület közösen indította el. Az év leghosszabb napján változatos programokkal, köztük ingyenes gyermekjóga órákkal hívják fel a figyelmet a jóga minél szélesebb körben való terjesztésének a fontosságára.

A védőoltások világnapja

Magyarország az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Irodájánál 2004-ben kezdeményezte a védőoltások világnapjának megtartását, mivel 2002-ben ezen a napon hirdette ki a WHO, hogy Európában megszűnt a gyermekbénulás betegsége. A WHO Európai Irodája a kezdeményezést elfogadva javasolta, hogy 2005-től június 21-e legyen a védőoltások népszerűsítését szolgáló rendezvények időpontja. Minden évben fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a védőoltásokra, hiszen a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek számának jelentős csökkenése egyike a magyar közegészségügy legnagyobb sikereinek.

Június 21-én történt

Az 1928-ban ezen a napon született Bara Margit színészi pályáját egy alaptalan pletyka törte derékba: rosszakarói belekeverték a hatvanas években előkerült Ónody-ügybe. Azzal vádolták, hogy részt vett az Éttermi és Büfé Vállalat akkori igazgatója által irányított mulatóhelyek vad tivornyáiban. A művésznő – miután a szerepek elmaradoztak, és kollégái közül is csak Szirtes Ádám állt ki mellette – önként távozott a pályáról.

Bara Margit színművésznő Inge szerepében a Katona József Színház, Leon Kruczkowski: A szabadság első napja című drámájában 1960-ban. Fotó: Kotnyek Antal / Fortepan
Bara Margit színművésznő Inge szerepében a Katona József Színházban Leon Kruczkowski A szabadság első napja című drámájában 1960-ban. Fotó: Kotnyek Antal / Fortepan

Ünnep

A humanisták világnapja – Ez a nap a humanisták világnapja, melyet 1986 óta ünnepelnek.
A jóga világnapja / A jóga nemzetközi napja – A jóga nemzetközi napjává nyilvánította ezt a napot az Egyesült Nemzetek Szervezete 2014-ben az indiai kormány kezdeményezésére.
A védőoltások világnapja – Hazánk az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Irodájánál 2004-ben kezdeményezte világnap megtartását, amelyről itt találunk bővebb információt.
A zene ünnepe – Ezen a napon van világszerte a zene ünnepe, amelyet 1982-ben tartottak először Franciaországban.
Gördeszkás világnap – 2003-ban rendezték meg először, Magyarországon 2004 óta szerveznek programokat erre a napra. További részletek az OSZK honlapján.
Gonzágai Szent Alajos napja – A jezsuita szentről – akiről itt olvashatunk bővebben – halála napján emlékezünk meg.

Június 21-én történt

1771 A Szent Jobb Budára érkezett. A kalandos sorsú ereklyét Mária Terézia váltotta ki a raguzai domonkos kolostorból.
1788 Hivatalosan is érvénybe lépett az amerikai alkotmány, a ma is érvényben lévő legrégibb írott alaptörvény.
1842 Az erdélyi országgyűlésen gróf Kemény József és unokatestvére, gróf Kemény Sámuel felajánlották könyv-, kézirat- és ásványgyűjteményeiket egy Kolozsváron létesítendő Nemzeti Múzeum céljaira.
1914 Letették a szegedi fogadalmi templom alapkövét, a templomot 1930. október 24-én szentelték fel.
1950 Debrecenben Építünk címmel megjelent az 1954 óta Alföld című irodalmi folyóirat első száma.
1973 Életbe lépett a Német Demokratikus Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság közötti kapcsolatok alapjait szabályozó első szerződés, amelyet 1972. december 21-én írtak alá Berlinben.
1978 Bemutatták Andrew Lloyd Webber Evita című musicaljét Londonban.
2006 George W. Bush amerikai elnök hivatalos látogatást tett Magyarországon az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából.
2017 Az Európai Unió elnyerte a spanyol Nobel-díjnak is nevezett Asztúria hercegnője-díjat az egyetértés kategóriában.

Június 21-én született

1732 Johann Christoph Friedrich Bach német zeneszerző
1802 Luigi Calamatta olasz grafikus, rézmetsző
1828 Ferdinand André Fouqué francia geológus, mineralógus
1838 Luppa Péter mérnök és publicista, a Luppa-sziget névadója. Életéről és tevékenységéről többet tudhatunk meg itt.
1839 Joaquim Maria Machado de Assis brazil író, költő, novellista, a brazil irodalom egyik legnagyobb alakja
1856 Stróbl Alajos szobrászművész
1864 Heinrich Wölfflin svájci művészettörténész
1884 Kislégi Nagy Dénes filozófus, szociológus, a modern szociológiai és társadalomtudományi kutatások egyik magyarországi megalapítója
1887 Vajthó László irodalomtörténész, író, műfordító, pedagógus
1899 Kiss Tibor posztumusz Ybl Miklós-díjas építész. Az OSZK honlapján többet is olvashatunk róla.
1905 Jean-Paul Sartre Nobel-díjas francia író
1907 Nagy Etel táncművésznő
1912 Mary McCarthy amerikai írónő, politikai aktivista
1913 Benedek András író, műfordító, dramaturg, érdemes művész
1918 Szele Tibor Kossuth-díjas matematikus, egyetemi tanár

Egyik legnagyobb tudású algebristánk a debreceni egyetemen szerzett matematika–fizika szakos tanári oklevelet. Pályáját a szegedi egyetem elméleti fizika tanszékén kezdte, de érdeklődése hamarosan a modern algebra felé fordult. 1952-ben már professzorként – közkedvelt pedagógusként és szuggesztív előadóként – oktatta tárgyát. Rényi Alfréddal és Varga Ottóval közösen alapították meg a később nemzetközi hírnévre szert tett Publicationes Mathematicae című folyóiratot. Kutatásait főként a kombinatorika és a gráfelmélet terén folytatta. Rövid élete, alig tízesztendős szakmai működése során 64 értekezése és egy máig alapműnek számító egyetemi tankönyve – Bevezetés az algebrába – jelent meg. Élete utolsó két évében kezdett a topológiával foglalkozni, de eredményeinek publikálására már nem jutott ideje. Forrás: OSZK

1923 Simon György Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
1924 Mura Péter Liszt Ferenc-díjas karmester, érdemes művész
1928 Bara Margit Kossuth- és Balázs Béla-díjas színésznő, az 1950–1960-as évek egyik legnagyobb magyar filmcsillaga
1928 Thiery Árpád kétszeres József Attila-díjas író
1943 Vilhelm Károly Munkácsy Mihály-díjas festő
1944 Tony Scott brit születésű amerikai filmrendező
1944 Staar Gyula Táncsics Mihály-díjas újságíró
1948 Molnár György Balázs Béla-díjas rendező, érdemes művész
1949 Barbinek Péter Jászai Mari-díjas színész
1963 Lente András Ybl Miklós-díjas építész
1981 Dobszay-Meskó Ilona Erkel Ferenc-díjas zeneszerző
1982 Vilmos herceg angol trónörökös
1983 Edward Snowden amerikai informatikus, akit a Nemzetbiztonsági Ügynökség titkos adatgyűjtésért leleplezett, 2022 óta orosz állampolgár
1985 Lana Del Rey amerikai énekesnő
1987 Szatory Dávid színész

Június 21-én halt meg

1527 Niccolò Machiavelli olasz államférfi, politikus, író és történész, az újkori politikatudomány atyja
1789 Paul Henri Dietrich Holbach német származású francia materialista filozófus
1819 Georg Druschetzky cseh zeneszerző, Grassalkovich Antal herceg zenekarának karmestere
1828 Leandro Fernández de Moratín spanyol író, drámaíró, költő
1873 Balog István színész, színigazgató, drámaíró, műfordító
1908 Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov orosz zeneszerző, az új orosz nemzeti művészet képviselője
1914 Bertha von Suttner Nobel-békedíjas osztrák író, politikus, békeharcos
1928 Ballagi Aladár történész, akadémikus
1929 Tersztyánszky Ödön honvéd ezredes, olimpiai bajnok kardvívó
1940 Édouard Vuillard francia festő, a posztimpresszionizmus egyik fő képviselője
1989 Katona Ferenc színházigazgató, színházelmélet-író és rendező
2001 John Lee Hooker amerikai blueszenész, gitáros, énekes
2003 Leon Uris amerikai író, az Exodus szerzője
2013 Kiss Dénes József Attila-díjas író, költő, műfordító
2013 Ugrin Gábor Liszt Ferenc-díjas karnagy
2014 Padisák Mihály aranytollas újságíró, író, szerkesztő
2017 Molnár Kálmán Munkácsy Mihály-díjas tervezőgrafikus, érdemes művész

#eztörténtma