Amszterdam és Madéfalva együtt énekel a veszprémi kórustalálkozón

Program

Június 6. és 8. között rendezik meg Veszprémben a VI. Magyar Kórusok Találkozóját, amely a Kárpát-medencei és a nyugati diaszpórában működő magyar kórusoknak teremt bemutatkozási lehetőséget.

Megkezdte felkészülését a Nemzeti Ifjúsági Kórus Kecskeméten

Kecskemét, 2018. július 19.

A Nemzeti Ifjúsági Kórus próbája a kecskeméti Granada Konferencia, Sport és Wellness Hotelban 2018. július 19-én. A kórusnak az 53 magyarországi fiatal mellett kilenc határon túli énekes is tagja lett, képviselve a Felvidéket, Kárpátalját, Erdélyt és a Vajdaságot. A Nemzeti Ifjúsági Kórus a próbák után országos turnéra indul.

Készítette: Bruzák Noémi
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: AD_NOE201807190002
Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Veszprém Város Vegyeskara a fesztivál házigazdájaként olyan programsorozatot állított össze, amelyben bemutathatja a kóruscsalád tagjainak repertoárját, énekel a Vegyeskar, a VVV Vokál, a Dúdoló Népzenei Műhely és a Seniorok, és lesz lehetőség a közös munkára, a vendégek bemutatkozására, szakmai műhelymunkára is.

A program gerincét a közös próbák, koncertek és műhelymunkák adják. A meghívott kórusok karnagyai és Erdélyi Ágnes, a találkozó művészeti vezetője közösen alakítják ki a repertoárt, amelyet a június 8-i gálán adnak elő. A programban Veszprém Város Vegyeskara kóruscsaládján kívül részt vesz az Amszterdami Magyar Kórus, a Madéfalvi Schola, a szabadkai Pro Musica Kamarakórus és a felvidéki Kolonról érkező Zobor Hangja Vegyeskar.

A határon túli kórusok és a vendéglátó közös programmal és egyéni fellépésekkel készülnek, amelyek a közönség számára is nyitottak.

A 2014-ben alakult Amszterdami Magyar Kórus tagjai főként Amszterdam és környékén élő magyarok, de több holland énekes is a közösség tagja. A vegyes kar vezetője Lachegyi Máté jazz-zongorista. Repertoárjukban magyar szerzők művei mellett a nemzetközi kórusirodalom remekeiből is válogatnak a középkortól napjainkig, évente négy-öt koncertet adnak. Főként klasszikus zenei műveket énekelnek, de néha egy-egy könnyedebb stílusú darab, illetve karnagyuk egy-két műve is helyet kap műsorukban.

A Madéfalvi Schola 2013-ban alakult Ványolós András és Ványolós Orsolya zenetanárok vezetésével. Tagjai madéfalvi és a szomszéd településeken élő gyerekek. Az együttes több mint tíz éve műveli a gregorián éneket.

A Pro Musica Kamarakórus vegyes karát Égető Gabriella karnagy alapította. Bemutatkozó hangversenyük 1969 márciusában volt, azóta a vegyes kar csaknem kilencszáz fellépésen van túl, több száz énekes fordult meg soraiban. 2012 óta Csikós Krisztina a kórus karnagya és művészeti vezetője. 2019 márciusában megalakult a Pro Musica Kamarakórus női kara 17 fiatal énekessel. Az énekkar fontos szerepet tölt be Szabadka kulturális életében.

Az 1971-ben alapított Zobor Hangja Vegyeskar a néphagyományokban is gazdag Zoborvidék legnagyobb múlttal rendelkező kórusa, 2013 óta karnagya Csáky Antal felvidéki származású matematikus és zenetanár. A klasszikus művek mellett kortárs és egyházi darabokat is megszólaltatnak. A kórusnak két hanghordozója jelent meg, Csillagvirág és Csillagfény címmel.

A találkozó programjainak a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Tér, az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ, valamint az Árpád-házi Szent Margit-templom ad otthont, a rendezvény programjai, köztük a gálakoncert is nyilvános és ingyenesen látogatható. Részletes program itt.