Az aranyból és más nemesfémekből a Khmer királyság korszakában és előtte készült ékszerek, köztük koronák, nyakláncok, karkötők, övek, fülbevalók és amulettek pénteken érkeztek meg a délkelet-ázsiai országba. Az értékes történelmi relikviák közül több szerepel az Emma C. Bunker és Douglas A. J. Latchford által írt Khmer Gold: Gifts of the Gods (Khmer arany: Az istenek ajándékai) című kötetben – számolt be róla a közlemény.
2021 szeptembere óta Nagy-Britanniából számos értékes műkincs tért vissza Kambodzsába, egyebek között kőből és bronzból készült műtárgyak.
A kambodzsai kulturális tárca vezetője hangsúlyozta, hogy a béke és politikai stabilitás teremtette meg annak lehetőségét, hogy az évtizedekkel ezelőtt az országból ellopott műkincsek hazatérhessenek. A miniszter egyúttal felhívást intézett a világ magángyűjtőihez, múzeumaihoz és más intézményeihez, amelyekben kambodzsai műkincsek vannak, hogy szolgáltassák vissza azokat.
A Latchford család három év tárgyalás után, 2020 szeptemberében egyezett bele, hogy egész kambodzsai műkincsgyűjteményét visszaadja Kambodzsának.
A Khmer birodalom a 9. és a 15. század között volt virágzó királyság a mai Kambodzsa területén. A kambodzsai és indiai műkincsek szakértőjének tekintett Latchford 2020 augusztusában hunyt el Bangkokban, ahol évtizedekig élt. Az amerikai szövetségi ügyészség 2018 novemberében vádat emelt ellene csalás és más bűncselekmények miatt, amelyek lopott kambodzsai műkincsekkel voltak kapcsolatosak. Azzal gyanúsították, hogy hamis eredetigazolásokat állított ki a lopott műkincsek számára, és kereskedett is a lopott műkincsekkel. Latchford tagadta, hogy köze lett volna a bűncselekményekhez. Még az Egyesült Államoknak való kiadatása előtt elhunyt.
Világszerte egyre több múzeum adja vissza az ellopott benini műkincseket. 2020-ban a francia parlament alsóháza fogadott el erről törvényjavaslatot, ezeket egy éve állították ki utoljára. A British Museum 1897-ben elhurcolt műtárgyakat szolgáltatott vissza, és ugyanebből az évből, a benini királyi palota brit katonák általi kifosztásából származnak azok a műtárgyak, amelyeket a stuttgarti Linden Museum juttat vissza a nyugat-afrikai országnak. Októberben Washigtonban ünnepelték meg 31 műtárgy visszaszolgáltatását, a német kormány pedig aláírta a megállapodást, amelynek értelmében több mint 1100 műtárgy kerülhet vissza Nigériába. Nemrégiben Digital Benin néven egy online katalógusban gyűjtötték össze azt a több ezer műtárgyat, köztük a híres benini bronzokat, amelyeket az egykori Benini Királyságból loptak el a 19. századi gyarmati háborúk idején.
Nyitókép: Az 12–13. századi Angkor-időszakból származó műkincsek kiállítása 2009-ben a Phnom Penh-i Nemzeti Múzeumban. Az ellopott kiályi ékszereket Douglas Latchford adományozta az intézménynek. Fotó: Tang Chhin Sothy / AFP