Az évfordulóhoz kapcsolódva szimbolikusan 140 műalkotást felvonultató tárlaton a festő Balatonhoz és Itáliához kötődő műveit ismerhetjük majd meg.
Az első világháborút követően Keszthelyen, majd Badacsonyban letelepedő Egryt elsősorban a Balaton festőjeként tartják számon, ám ennél sokkal összetettebb életművet hagyott hátra.
Így a készülő kiállítás sem csupán a balatoni képekre koncentrál, hanem felvonultatja a festő olaszországi tanulmányútjai során készült alkotásokat is. Mivel Egry itáliai képeinek zöme már az 1930-as években közvetlenül magántulajdonba került, a kiállított művek egy része műgyűjtőktől kölcsönzött darab. A tárlat törzsanyagát fővárosi és vidéki múzeumok gyűjteményeiben, elsősorban raktárakban őrzött művek alkotják. Egry József művei 2023 nyarán nemcsak a Laczkó Dezső Múzeumban bukkannak fel, hanem a Művészetek Háza Veszprém is szentel egy kisebb, kiegészítő tárlatot a festőnek.
A kiállítás felvezetéseként a Laczkó Dezső Múzeum a festővel készült egykori interjúkat és Nyáry Krisztián Egry Józsefről és Pauler Juliskáról szóló írását dolgozza fel hanganyag formájában.
A művész születésének 140. évfordulóján, március 15-én elindult sorozat célja, hogy a közönség még a kiállítás előtt megismerkedhessen a festő életével. Az összeállítás kezdő részében Kassák Lajos és Egry József beszélget a festő műtermében. Az interjú 1941 őszén készült, de csak december 26-án jelent meg az akkori Magyar Nemzet hasábjain. A tudósítás a maga műfajában is igazi csemegének számít, hiszen Egry és Kassák baráti beszélgetésén keresztül ismerhetjük meg a festő akkori élethelyzetét és gondolatait. Az interjú készítésekor már ismert és elismert Kassák ráadásul nem is marad meg a klasszikus újságírói szerepben, esztétikai elemzésbe bocsátkozik, és barátként is megszólítja a festőt.
A sorozat következő részeiben az érdeklődők a Színház és a Magyarország című lapok hasábjain megjelent további három interjún, és Nyáry Krisztián Festői szerelmek című kötetében megjelent Egry József és Pauler Juliska című írásán keresztül ismerhetik meg az alkotót. A hetente megjelenő epizódok a Laczkó Dezső Múzeum web- és Facebook-oldalán, valamint YouTube- és SoundCloud-csatornáján lesznek elérhetőek.
Fotó: Boa Csaba