Kastélynapok a mulitikulturalizmus jegyében

Egyéb

 
Az egy hétvégét felölelő programra nemcsak a helyi közösség apraja-nagyja volt kíváncsi, Erdély más régióiból, főként Kolozsvárról is érkeztek nagyszámban látogatók. Néptáncegyüttesek, hagyományos, klasszikus és könnyűzenei formációk, kézművesek, táncosok, bábszínészek várták az érdeklődőket.
 
A rendezvény egyik fénypontját a Bánffy-trilógia képezte Dávid Gyula irodalomtörténész tolmácsolásában, az előadásra az embert próbáló hőség ellenére is sokan voltak kíváncsiak. Az előadó Bánffy Miklós irodalmi és képzőművészeti munkásságának jelentőségét hangsúlyozta elsősorban, megtudhattuk tőle, hogy Bánffy rengeteg karikatúrát készített: az akkori jeles politikai személyiségek mellett többek között saját arcképét is megrajzolta. Kevesen tudják, hogy már 16 évesen színdarbot is írt. A trilógia az akkori uralkodói osztály felelősségéről beszél, amelynek üzenete napjaink társadalomkritikája is lehetne ? vonta le a végkövetkeztetést az irodalomtörténész.
 
Népszerű rendezvénynek számított a középkori lovagi játék, a Passegio együttes reneszánsz táncbemutatója, Radu Nechifor pánsípművész előadása, a Bogáncs néptáncegyüttes, a Kalapos Band, a Role és a Fűszál koncertje, valamint a régiségek vására.
 
A színes programból ki kell emelnünk a Hazajárók ? Liszt Ferenc a Bánffy kastélyban című mozgásszínházi előadást Bicskei Simó Zsuzsanna rendezésében, amely nemcsak a magyar, hanem a román közönség kedvence is lett. " Ez a performance múltidéző: az álomban megváltozó időről szól, az emlékezet érzelmi térképei álomszerűen átlényegítik az időt. Hajdani korok lényeinek életéből modelleztünk. Vertikálisan szembesülünk az idővel, itt és most keresünk rá rég eltűnt események nyomaira, egy alternatív valóságba kalauzolva  a nézőt, ahol az idő relatív és reverzibilis" ? foglalhatjuk össze a produkciót a rendező szavaival.
 
De nemcsak művészi értelemben kalandozhattunk az időben, Furu Árpád építőmérnök irányításával kastélysétára is be lehetett nevezni, amelyen a Bánffy család története mellett a kastély felújítási munkálatainak kulisszatitkaiba is beavatást nyerhettünk. Idén két nagy együttest üdvözölhettünk a Boncidai Kastély Napok színpadán: a magyarországi Zanzibár együttest és a romániai Taxi zenekart. Berki Tímea, a Transylvani Trust Alapítvány munkatársa, a rendezvény főszervezője elmondta: szándékosan választottak egy román és egy magyar zenekart, mindkét nemzetiség képviselőinek egyaránt szerettek volna kedveskedni, hiszen az idei Kastély Napok a multikulturalizmus jegyét viseli magán.
 

A boncidai Bánffy kastély felújításával és általában műemlékvédelemmel foglalkozó Transylvania Trust Alapítvány célja a kastély műemlékként történő népszerűsítése és hasznosítása a helyi közösség, illetve régió javára ? mindebben a Bánffy család is maximálisan partner. A főszervező elégedett, hiszen élet van a kastélyban. Megtudtuk, a Bánffy unokák nyomon követik az alapítvány munkáját, évente meglátogatják a kastélyt, figyelemmel kísérik a felújítási munkálatokat. Az alapítvány foglalkozik pályázatírással, a restaurálással, ebben a család nem vesz részt. A konyha épületeé kilencven százalékban, a Miklós épületet hatvan százalékban sikerült helyreállítani, valamint a malomépületet, a nyugati romantikus, neogótikus homlokzatot is restaurálták. Elkészült a tetőszerkezet, az ősz folyamán befednek minden épületrészt, hiszen az eső okozta károk járulnak leginkább hozzá a kastély álagának romlásához ? tudtuk meg. Arra kérdésre, hogy év közben milyen kulturális és közéleti rendezvényeket fogad be a kastély, Berki elmondta: nagyon fontosnak tartják, hogy a közösség számára nyitott legyen az épület, keresztelőket, esküvőket szerveznek itt, valamint a polgármesteri hivatal fontosabb konferenciái is itt zajlanak.

 
Egy ilyen jellegű rendezvény előkészítése sok időt és munkát igényel, már februárban nekiláttak az előkészületeknek és folyamatosan dolgoztak azon, hogy minden gördülékenyen menjen. A több ezer látogató elégedetten térhetett haza a hétvégi kastélynapos kikapcsolódásból, talán csak a kézművesek voltak kissé elégedetlenek, portékájuk idén kevésbé volt kelendő, mint az előző években.